Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Niemiecki indeks Ifo zaskoczył… negatywnie. Co działo się w Jackson Hole?

|
selectedselectedselected
Niemiecki indeks Ifo zaskoczył… negatywnie. Co działo się w Jackson Hole?  | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

USA: Sympozjum w Jackson Hole potwierdziło, że Fed i EBC pozostają w gotowości do dalszych podwyżek stóp, ale decyzje co do kontynuacji cyklu podwyżek nie są jeszcze podjęte i będą zależeć od napływających danych. Prezes Fed J.Powell powiedział, że Fed jest przygotowany do dalszych podwyżek stóp, ale decyzje czy będą one potrzebne zapadną z ostrożnością. Ponadto stwierdził, że inflacja w USA obniża się, ale jest za wysoka, a oceny tej nie zmieniają nawet ostatnie, bardziej korzystne odczyty, tym bardziej, że utrzymuje się duża niepewność co do kontynuacji tych korzystnych tendencji.

Powell ocenił, że PKB kształtuje się powyżej oczekiwań i długoterminowego trendu. Konsumpcja pozostaje odporna, a sektor nieruchomości mieszkaniowych pokazuje oznaki odbicia. Kolejne sygnały wskazujące na wzrost aktywności powyżej trendu, mogą odzwierciedlać ryzyko utrzymania się inflacji na podwyższonym poziomie i uzasadniać dodatkowe podwyżki. Jednocześnie Powell zwrócił uwagę na czynniki, które powinny osłabiać presję płacową, w szczególności stopniową normalizację sytuacji na rynku pracy. Dodał, że realne stopy są dodatnie i wyraźnie powyżej „mainstreamowych” szacunków neutralnej stopy procentowej, zaznaczając, że niepewność co do tego, jaki jest jej poziom pozostaje wysoka. Prezes J.Powell uciął dywagacje na temat możliwości podwyższenia celu inflacyjnego Fedu stwierdzając, że cel wynosi i będzie wynosił 2%.

Prezes EBC, Ch.Lagarde, była powściągliwa w zakresie komentarzy dotyczących dalszych decyzji banku centralnego, ale zasadniczo nie zmieniła narracji, którą zaprezentowała na konferencji po lipcowym posiedzeniu. Ch.Lagarde, podkreślała w swoim przemówieniu konieczność do zachowania jasności odnośnie do celu polityki pieniężnej, elastyczności w działaniach i pokory wobec tego co bank centralny wie i jest w stanie zaobserwować. Powtórzyła, że EBC podniesie stopy procentowe tak wysoko jak będzie trzeba i utrzyma je tak długo jak będzie trzeba. Członek Rady Prezesów M.Kazaks (Bank Łotwy), który również wypowiadał się w Jackson Hole, ocenił, że lepiej pomylić się zacieśniając politykę pieniężną zbyt mocno niż niewystarczająco. Dodał, że ewentualna pauza w cyklu nie wykluczy możliwości, że stopy będą podnoszone dalej.

W zupełnie innym tonie przemawiał prezes BoJ, K.Ueda, który powiedział, że w ocenie banku centralnego inflacja bazowa jest nadal nieco poniżej celu inflacyjnego, co uzasadnia kontynuację bieżącej polityki pieniężnej. Chociaż w lipcu inflacja z wyłączeniem żywności wyniosła 3,1%, Ueda ocenił, że w dalszej części roku bank spodziewa się jej spadku. Według prezesa BoJ konsumpcja w Japonii jest na dobrej ścieżce, ale na potwierdzenie tej oceny należy poczekać na dane za 3q23. Jednocześnie prezes BoJ ocenił, że wzrost gospodarczy w Chinach jest rozczarowujący.

Istotnym punktem konferencji w Jackson Hole był artykuł historyka gospodarczego B.Eichengreena, w którym argumentował, że w najbliższych latach obniżenie długu publicznego w relacji do PKB wydaje się mało prawdopodobne, a światowa gospodarka będzie musiała przystosować się do działania w otoczeniu wysokiego zadłużenia.

Reklama

 

EUR: Reuters sygnalizuje, że w EBC rośnie grono osób skłaniających się ku pauzie w podwyżkach stóp. Decydenci EBC są coraz bardziej zaniepokojeni pogarszającymi się perspektywami wzrostu gospodarczego, a liczba osób opowiadających się za zakończeniem bieżącego cyklu podwyżek rośnie wraz z napływem kolejnych danych. Wnioski takie płyną z anonimowych rozmów z 8 decydentami w EBC przeprowadzonych w Jackson Hole.

 

POL: Deficyt budżetu po lipcu wyniósł 13,1 mld PLN, nie zmieniając się istotnie względem danych po czerwcu (12,7 mld PLN). W ujęciu 12- miesięcznym dochody wyniosły 516 mld PLN, nadal pozostają jednak poniżej (-2,7%) dochodów sprzed roku (okres sie-21’lip’22) m.in. za sprawą obniżki PIT i stawek VAT. Wydatki w tym samym ujęciu wyniosły 576 mld PLN i były o 3,4% wyższe niż rok wcześniej. Jednocześnie deficyt w ujęciu 12- miesięcznym wyniósł 60 mld PLN i był najwyższy od początku 2021. Pogorszenie tej miary wynika również z braku wpłaty do budżetu zysku NBP (w zeszłym roku 10 mld PLN). Dane wskazują na znaczący wzrost kosztów obsługi długu związanego ze wzrostem stóp procentowych do rekordowo wysokiego poziomu 50,1 mld PLN. Jednocześnie warto wskazać, że w relacji do PKB jest to 1,4%, czyli powrót do poziomów notowanych ostatnio w 2019. Po stronie dochodowej na uwagę zwraca stabilny wzrost wpływów z VAT (w relacji ostatnie 12 miesięcy do poprzednich 12 miesięcy) w tempie ok. 4- 6%, przy prawdopodobnym odbiciu od dna dynamiki PIT (-22,4% w lipcu) i systematycznym hamowaniu dynamik CIT (w 2q23 niewielki spadek zysku dużych firm r/r). Odbieramy te dane jako sygnał stopniowej poprawy (poza CIT) strony dochodowej budżetu, będąc jednocześnie świadomi negatywnych konsekwencji dla dynamiki dochodów ze strony wolniejszego nominalnego tempa wzrostu PKB oraz wyjściowego relatywnie niskiego poziomu wpływów z VAT i PIT w relacji do PKB.

Niemiecki indeks Ifo zaskoczył… negatywnie. Co działo się w Jackson Hole?  - 1Niemiecki indeks Ifo zaskoczył… negatywnie. Co działo się w Jackson Hole?  - 1

Niemiecki indeks Ifo zaskoczył… negatywnie. Co działo się w Jackson Hole?  - 2Niemiecki indeks Ifo zaskoczył… negatywnie. Co działo się w Jackson Hole?  - 2

Reklama

Niemiecki indeks Ifo zaskoczył… negatywnie. Co działo się w Jackson Hole?  - 3Niemiecki indeks Ifo zaskoczył… negatywnie. Co działo się w Jackson Hole?  - 3

 

POL: Potrzeby pożyczkowe netto w 2024 wg projektu ustawy budżetowej mają wzrosnąć do 225,4 mld PLN wobec przewidywanego wykonania w 2023 równego 143,0 mld PLN. Planowane potrzeby pożyczkowe brutto (uwzględniające rolowanie długu) wynoszą 420,6 mld PLN w 2024 wobec zakładanych 280,9 mld PLN w 2023. Na potrzeby pożyczkowe netto w 2024 składać się będzie m.in. finansowanie deficyt budżetu (164,8 mld PLN), deficytu budżetu środków europejskich (32,5 mld PLN). Struktura planowanego finansowania potrzeb w 2024 zakłada 160,7 mld PLN finansowania krajowego i 64,7 mld PLN zagranicznego (w tym 28,6 mld PLN w ramach części pożyczkowej KPO).

 

POL: Szczegółowe dane o koniunkturze badanej przez GUS sygnalizują, że w sierpniu poprawiła się sytuacja w przetwórstwie przemysłowym. Firmy wyraźnie lepiej niż przed miesiącem oceniają swój portfel zamówień iprzewidywaną produkcję, poprawiły się też perspektywy zatrudnienia oraz obniżyły oczekiwania cenowe. Tendencje w budownictwie są podobne, z wyjątkiem cen – tu wzrosła presja inflacyjna. Budownictwo było w sierpniu jedyną branżą, gdzie bieżące oceny koniunktury były wyższe od długookresowej średniej (syntetyczny wskaźnik 102,1). Koniunktura w handlu detalicznym nieco się pogorszyła (za sprawą gorszych ocen bieżącej sytuacji gospodarczej i przewidywanego popytu), jednocześnie spadła presja cenowa. Mimo to w handlu poprawiły się perspektywy zatrudnienia.

 

Reklama

GER: Indeks Ifo, obrazujący nastroje wśród przedsiębiorców niemieckich w sierpniu zaskoczył negatywnie, obniżając się bardziej niż oczekiwali analitycy (kons. 86,9 pkt.). Spadł do poziomu 85,7 pkt. - najniższego od sierpnia 2020 (z 87,4 pkt. miesiąc wcześniej, po korekcie z 87,3 pkt.). Pogorszyły się nastroje we wszystkich sektorach. Negatywne oceny w przemyśle przełożyły się na pogorszenie w usługach (m.in. w bezpośrednio powiązanymi z przemysłem transporcie i logistyce) oraz handlu. Mocny spadek odnotowano tez w budownictwie. Wzrosły (i to mocniej niż oceny bieżącej sytuacji) obawy firm niemieckich dotyczących kolejnych miesięcy. Badanie Ifo obejmuje 9 tys. niemieckich firm z różnych branż.

Niemiecki indeks Ifo zaskoczył… negatywnie. Co działo się w Jackson Hole?  - 4Niemiecki indeks Ifo zaskoczył… negatywnie. Co działo się w Jackson Hole?  - 4

 

GER: Odsezonowany PKB w Niemczech w 2q23 nie zmienił się względem 1q23 (0% q/q w 2q23). W ujęciu r/r PKB spadł o 0,6%. Dane nie różnią się od wstępnego szacunku. W 2q23 konsumpcja finalna wzrosła o 0,1% q/q (w tym konsumpcja prywatna nie zmieniła się, a spożycie sektora rządowego wzrosło o 0,1% q/q). Nieznacznie wzrosły również inwestycje (w tym w maszyny i urządzenia o 0,6% q/q i 0,2% q/q w budownictwie). Wzrost PKB ograniczał kurczący się eksport (-1% q/q) przy niezmienionym imporcie (0% q/q).

 

ŚWIAT: Wskaźnik obrazujący dynamikę wolumenu handlu międzynarodowego (opracowywany przez Biuro Analizy Polityki Gospodarczej na zlecenie Komisji Europejskiej) pokazał, że w czerwcu wolumen globalnego handlu obniżył się o 0,7% m/m i był o 2,5% niższy niż przed rokiem. Indeks ten jest skorygowany m.in. o zmiany cen surowców, mogące zaburzać ocenę trendów.

Reklama

Niemiecki indeks Ifo zaskoczył… negatywnie. Co działo się w Jackson Hole?  - 5Niemiecki indeks Ifo zaskoczył… negatywnie. Co działo się w Jackson Hole?  - 5

 

USA: Finalny odczyt wskaźnika koniunktury konsumenckiej Uniwersytetu Michigan w sierpniu wskazał na głębszy spadek niż wstępne dane – do 69,5 pkt. (flash: 71,2 pkt.) z 71,6 pkt w lipcu. Oczekiwania inflacyjne konsumentów marginalnie wzrosły do 3,5% z 3,4% w przypadku jednorocznych i do 3,0% z 2,9% w przypadku oczekiwań długoterminowych.

Zobacz także: To koniec dominacji dolara! Jeśli też tak uważasz, lepiej rzuć okiem na te dane

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama