Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Nic nie łączy jak dług, czyli przegląd najważniejszych wydarzeń gospodarczych i rynkowych

|
selectedselectedselected
Nic nie łączy jak dług, czyli przegląd najważniejszych wydarzeń gospodarczych i rynkowych
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Udany tydzień - tak można podsumować ostatnie dni na rynkach akcyjnych na całym świecie. Motorem wzrostów na giełdach okazała się przełomowa zmiana narracji w sprawie limitu amerykańskiego zadłużenia po obu stronach sceny politycznej USA. Optymizm pojawił się także na rodzimym parkiecie.

 

Najważniejsze wydarzenia gospodarcze i rynkowe:

  • Amerykanie chcą więcej długu. Zarówno przedstawiciele partii demokratycznej, w tym prezydent Joe Biden, jak i liderzy Republikańscy oświadczali publicznie, że nie ma ryzyka niewypłacalności USA, a jedyną drogą naprzód jest ponadpartyjna umowa. Choć niepewność związana z negocjacjami w sprawie limitu zadłużenia powróciła w piątek, to główne indeksy zakończyły tydzień na plusach.
  • Napływające dobre dane makro z USA również wspierały dobre nastroje inwestorów. Produkcja przemysłowa wzrosła w kwietniu o 0,5% m/m - znacznie powyżej oczekiwań (konsensus zakładał brak wzrostu m/m). Dane z amerykańskiego rynku pracy ponownie okazały się mocne. Tygodniowa liczba nowych bezrobotnych wyniosła 242 tys., poniżej oczekiwań i poniżej odczytu z poprzedniego tygodnia. Liczba bezrobotnych kontynuujących składanie wniosków osiągnęła najniższy poziom od dziewięciu tygodni, co może oznaczać, że osoby bezrobotne szybko znajdują nową pracę.
  • Komisja Europejska podwyższyła prognozy wzrostu gospodarczego w strefie euro w tym i przyszłym roku,  choć przewiduje także, że inflacja pozostanie uporczywie wysoka. Najnowsza prognoza zakłada wzrost PKB w Unii Europejskiej o 1,0% w tym roku i 1,7% w 2024 r., w porównaniu z poprzednią prognozą wzrostu odpowiednio o 0,8% i 1,6%.
  • Produkcja przemysłowa w strefie euro spadła o 4,1% m/m w marcu (znacznie poniżej konsensusu zakładającego spadek o 2,8%), po wzroście o 1,5% m/m w lutym. W Niemczech ekonomiczny instytut badawczy ZEW poinformował, że oczekiwania inwestorów dotyczące przyszłej sytuacji gospodarczej spadły w maju trzeci miesiąc z rzędu. Indeks nastrojów po raz pierwszy od końca 2022 roku znalazł się na minusie w związku z dalszymi obawami o wzrost stóp procentowych w strefie euro oraz ryzykiem niewypłacalności USA.
  • W Polsce także dominowały pozytywne nastroje. Wstępny szacunek PKB za I kwartał br. opublikowany we wtorek był znacznie wyższy od prognoz i wyniósł -0,2% r/r, wobec wcześniej publikowanych -0,9% r/r. Po raz pierwszy od czerwca 2021 spadł wskaźnik inflacji bazowej publikowany przez NBP, który wyniósł w kwietniu 12,2% r/r wobec 12,3% w marcu. Na opóźnienie spadku inflacji do celu NBP może wpływać ogłoszona w poprzedni weekend zmiana wysokości świadczenia w programie „Rodzina 500 plus” z 500 na 800 zł (wzrost o 60%), co oznacza wg szacunków dodatkowe koszty dla budżetu w wysokości około 0,7%-0,8% PKB.

Inflacja CPI, inflacja bazowa i stopa referencyjna NBP w okresie 30.04.2013-30.03.2023 r. (%)

 Nic nie łączy jak dług [komentarz tygodniowy] - 1Nic nie łączy jak dług [komentarz tygodniowy] - 1

Źródło: Opracowanie własne PKO TFI na podstawie danych GUS i NBP

Reklama

 

Najważniejsze wydarzenia obecnego tygodnia:

  • Publikacja licznych danych z polskiej gospodarki, w tym między innymi PPI, odczyty dotyczące płac, produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w kwietniu.
  • Pojawią się także odczyty PMI w Europie oraz wstępny odczyt indeksu zaufania konsumentów w strefie euro publikowany przez Komisję Europejską.
  • Na nastroje globalne wciąż będzie wpływać debata dotycząca limitu zadłużenia w USA. Przyjrzymy się także odczytom wskaźników dotyczących kondycji konsumentów amerykańskich w kwietniu (dynamika dochodów i wydatków osobistych), a także między innymi wskaźnikowi PMI i dynamice zamówień na dobra trwałe.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.

PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.

Największe towarzystwo zarządzające funduszami detalicznymi. Związane kapitałowo z PKO BP. Przez pierwsze lata działalności funcjonowało pod nazwą PKO / Credit Suisse TFI, w którym do 2010 roku Credit Suisse Asset Management było współwłaścicielem i zarządzającym funduszami. Oferuje zarówno fundusze otwarte, jak i FIZ-y skierowane zarówno do klientów detalicznych, jak i przedsiębiorstw czy jednostek samorządowych. Ma w swojej ofercie szereg produktów systematycznego oszczędzania oraz emerytalnych (IKE, IKZE, PPE, PPK).


Reklama
Reklama