Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Nerwowość na rynkach w oczekiwaniu na ważne dane

|
selectedselectedselected

Ostatnie dni na rynkach finansowych charakteryzują się niewielkim pogorszeniem nastrojów, związanym najpewniej z oczekiwaniem na dane o inflacji w Stanach Zjednoczonych. Spodziewany wzrost wskaźnika cen może wpłynąć na odsunięcie w czasie decyzji o rozpoczęciu cyklu obniżek stóp procentowych przez Fed. Można odnieść wrażenie, że poszczególne segmenty rynku podchodzą do tej kwestii w odmienny sposób.

Nerwowość na rynkach w oczekiwaniu na ważne dane
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Od początku kwietnia osłabia się dolar, a rentowność amerykańskich obligacji idzie w dół. Do tego mamy do czynienia z kolejnymi historycznym rekordami notowań złota, które przekroczyły poziom 2350 dolarów za uncję. To wszystko wskazywałoby na dyskontowanie obniżki stóp procentowych, prawdopodobnie na czerwcowym posiedzeniu komitetu otwartego rynku. Jednocześnie jednak obserwowane są symptomy spadkowej korekty na rynkach akcji. Na razie skala zniżek jest niewielka, ale sugeruje wyczerpywanie się wzrostowego potencjału i możliwość większej aktywności niedźwiedzi. Korekta nie powinna jednak doprowadzić do zmiany dominującej tendencji wzrostowej.

Mocniej i bardziej trwale nastroje mogłyby pogorszyć się jedynie w przypadku wystąpienia nadzwyczajnych negatywnych impulsów, które mogłyby pojawić się w obszarze geopolityki. Indeksy wciąż znajdują się blisko rekordów wszech czasów i idą w górę już od dłuższego czasu, więc lekka korekta nie byłaby niczym nadzwyczajnym, ani groźnym. Nerwowość widoczna jest też na warszawskim parkiecie. Zdecydowane pogorszenie sytuacji ma miejsce w przypadku koncernów energetycznych, w związku ze zmianami koncepcji dotyczącej aktywów węglowych spółek. Zadyszka pojawiła się w przypadku mocno rozgrzanego sektora finansowego. WG20 mimo to trzyma się całkiem mocno, atakując poziom 2500 punktów. Indeks zawdzięcza to dynamicznie zwyżkującym akcjom sektora górniczego, w szczególności zaś papierom KGHM, korzystającym z poprawy sytuacji na rynku miedzi. Wsparciem dla warszawskich byków może być zdecydowane umacnianie się naszej waluty, zarówno względem dolara, jak i euro. Warto zwrócić uwagę, że kurs euro do złotego jest na poziomie najniższym od ponad czterech lat.

 

Zobacz także: Notowania spółki runęły o 99% w 15 minut! Niesamowity krach na giełdzie

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Michał Stanek

Michał Stanek

Absolwent Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej. Od 1999 roku związany z rynkiem finansowym. Karierę rozpoczynał w renomowanych towarzystwach ubezpieczeniowych, powszechnym towarzystwie emerytalnym oraz departamentach Private Banking i Wealth Management międzynarodowych banków komercyjnych. Bogate doświadczenie biznesowe zdobył pełniąc m. in. funkcję dyrektora Regionalnego w AXA TFI S.A., a także dyrektora Sprzedaży i Rozwoju Sieci, a następnie dyrektora ds. Komunikacji Inwestycyjnej w AgioFunds TFI S.A. Obecnie prezes zarządu w Q Value sp. z o.o. Uznany trener i wykładowca, specjalizujący się w tematyce finansowej. Autor wielu publikacji w prasie branżowej.


Reklama
Reklama