Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia i kalendarz ekonomiczny na najbliższe dni: w oczekiwaniu na krajową inflację

|
selectedselectedselected
Najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia i kalendarz ekonomiczny na najbliższe dni: w oczekiwaniu na krajową inflację  | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Ostatni tydzień nie przyniósł zasadniczych zmian w nastrojach inwestycyjnych. Zarówno rynki obligacji jak i akcji próbują antycypować skalę spowolnienia gospodarczego oraz tempa spadku inflacji, doszukując się w nadchodzących danych odpowiedzi na pytanie o to czy czeka nas twarde czy też bardziej miękkie lądowanie. Od tych czynników uzależnione są dalsze kroki banków centralnych co do przyszłego kształtowania się wysokości stóp procentowych, które to z kolei są najważniejszym czynnikiem kształtującym ceny aktywów.

 

Najważniejsze wydarzenia gospodarcze i rynkowe:

Uwagę inwestorów w USA przyciągał między innymi wstępny odczyt indeksu PMI. Wskaźnik złożony, który śledzi kondycję sektorów produkcji i usług, wzrósł w kwietniu do 53,5 pkt wobec 52,3 pkt w marcu. Był to najwyższy poziom indeksu od 11 miesięcy i przebił oczekiwania analityków na poziomie 52,8 pkt. Aktywność gospodarcza mierzona tym indeksem stoi w sprzeczności z narastającymi sygnałami, że gospodarka amerykańska osuwa się w recesję w wyniku wzrostu stóp procentowych.

 

Sprawozdanie po ostatnim posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego pokazało, że za podwyżką stóp procentowych o 50 punktów bazowych w marcu głosowała większość członków EBC. Warto podkreślić, że niektórzy członkowie Rady chcieli wstrzymać się z podwyżkami do czasu, aż ustaną napięcia na rynkach finansowych. Niektórzy decydenci uważają, że ryzyko inflacji wzrasta. Również Prezes EBC Ch. Lagarde potwierdziła, że inflacja w strefie euro jest ciągle zbyt wysoka. Z kolei dane o inflacji HICP w strefie euro pokazały spadek rocznego tempa do 6,9% z 8,5% miesiąc wcześniej. Publikacja była zgodna z prognozami analityków. Spadek dynamiki wzrostu inflacji wynikał głównie z obniżki cen energii. Inflacja bazowa, wyłączająca ceny żywności i energii, wzrosła do 5,7% r/r. Dane te mogą spowodować kolejne podwyżki stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny. Z kolei indeks ZEW dla Niemiec, pokazujący oczekiwania analityków i inwestorów instytucjonalnych odnośnie oczekiwanego rozwoju sytuacji ekonomicznej, wyniósł w kwietniu 4,1 pkt vs 13 pkt poprzednio i wobec oczekiwań na poziomie 15,3 pkt. Spadek spowodowany był w dużej mierze wzrostem niepewności gospodarczej po zawirowaniach w sektorze bankowym. Lepiej od prognoz wypadł subindeks ocen obecnej sytuacji, który wzrósł do -32,5 pkt wobec -46,5 pkt w poprzednim miesiącu i oczekiwanych -40,0 pkt.

Reklama

 

Ważną informacją z polskiego rynku była w zeszłym tygodniu publikacja Głównego Urzędu Statystycznego, który podał marcowe dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniach. Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 12,6% r/r w marcu vs. 13,6% r/r miesiąc wcześniej i wyniosło 7508,34 PLN. To nieco lepiej niż wskazywały na to oczekiwania rynkowe, które wynosiły 12,5%, ale w ujęciu realnym, po uwzględnieniu inflacji, wynagrodzenie spadło o 3,7% r/r. Tymczasem przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 0,5% r/r w marcu wobec 0,8% r/r w lutym, przy oczekiwaniach analityków na poziomie 0,6%. Względem lutego zatrudnienie zmniejszyło się o 9,2 tys. etatów. Ogólny wydźwięk danych wskazuje, że koniunktura na rynku pracy ulega pogorszeniu. Poznaliśmy również dane o inflacji bazowej, która po wyłączeniu cen żywności i energii, wzrosła w marcu do 12,3% r/r z 12,0% r/r miesiąc wcześniej.

Roczna realna dynamika płac w sektorze przedsiębiorstw w Polsce w latach 2018-2023 (%)

Najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia i kalendarz ekonomiczny na najbliższe dni: w oczekiwaniu na krajową inflację  - 1Najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia i kalendarz ekonomiczny na najbliższe dni: w oczekiwaniu na krajową inflację  - 1

Źródło: Opracowanie własne PKO TFI na podstawie danych Bloomberg

 

Najważniejsze wydarzenia obecnego tygodnia:

Reklama

W nadchodzącym tygodniu najważniejsze krajowe wydarzenia makroekonomiczne to publikacja danych o produkcji przemysłowej i budowlanej oraz sprzedaży detalicznej za marzec (poniedziałek), stopie bezrobocia w marcu (środa), szacunkowej stopie inflacji za kwiecień (piątek).

Najważniejsze dane strefy euro to: kwietniowa wartość wskaźnika Ifo dla Niemiec (poniedziałek), publikacja wskaźnika ESI za kwiecień (czwartek), wielkość PKB w I kwartale (piątek).

Stanach Zjednoczonych na uwagę zasługują publikacje: wyprzedzającego wskaźnika gospodarczego Conference Board dla konsumentów za kwiecień (wtorek), zamówień dóbr trwałych (środa), wielkości PKB za I kwartał, liczby nowych bezrobotnych za poprzedni tydzień (czwartek), indeksu cen PCE(preferowany przez Fed wskaźnik inflacyjny) za marzec oraz wysokości indeksu Michigan w kwietniu (piątek).  

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.

PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.

Największe towarzystwo zarządzające funduszami detalicznymi. Związane kapitałowo z PKO BP. Przez pierwsze lata działalności funcjonowało pod nazwą PKO / Credit Suisse TFI, w którym do 2010 roku Credit Suisse Asset Management było współwłaścicielem i zarządzającym funduszami. Oferuje zarówno fundusze otwarte, jak i FIZ-y skierowane zarówno do klientów detalicznych, jak i przedsiębiorstw czy jednostek samorządowych. Ma w swojej ofercie szereg produktów systematycznego oszczędzania oraz emerytalnych (IKE, IKZE, PPE, PPK).


Reklama
Reklama