Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Najważniejsze wydarzenia gospodarcze i rynkowe: Bankowa epopeja

|
selectedselectedselected
Najważniejsze wydarzenia gospodarcze i rynkowe: Bankowa epopeja | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Kolejne doniesienia z sektora bankowego, odczyty inflacji w Polsce i w USA oraz dobry tydzień dla amerykańskich spółek technologicznych, o tym m.in. piszą Zarządzający Funduszami PKO TFI w najnowszym wydaniu naszego cotygodniowego komentarza rynkowego.

 

Najważniejsze wydarzenia gospodarcze i rynkowe:

Rynki finansowe przez kolejny tydzień były zdominowane przez kryzysowe wydarzenia w sektorze bankowym. Obawy spowodowane upadkiem Silicon Valley Bank (SVB) oraz rosnące zaniepokojenie dotyczące kondycji sektora banków regionalnych w USA ustąpiły miejsca problemom szwajcarskiego banku Credit Suisse i ryzyku dalszego rozprzestrzeniania się kryzysu bankowego. Chociaż problemy Credit Suisse różnią się od tych dotyczących Silicon Valley Bank, również prowadzą do debaty na temat kondycji europejskiego sektora bankowego. Problemy te nie pojawiły się nagle, gdyż bank był już wcześniej wspierany kapitałowo przez głównego akcjonariusza, Saudyjski Bank Narodowy, który w ubiegłym tygodniu ogłosił, że nie zamierza dalej uzupełniać kapitałów banku. W reakcji na gwałtowny spadek cen akcji Credit Suisse, Narodowy Bank Szwajcarii szybko zaoferował swoją pomoc w celu utrzymania stabilności płynnościowej i finansowej banku. Europejski Bank Centralny (EBC) również odniósł się do tej sytuacji. W komunikacie prasowym, po podniesieniu stopy procentowej o zapowiadane wcześniej pół punktu procentowego do 3%, EBC dodał, że uważnie monitoruje obecne napięcia rynkowe, a sektor bankowy strefy euro jest odporny na zawirowania, utrzymując silną pozycję kapitałową i płynnościową. Informacje weekendowe dodatkowo potwierdzają, że problem tego banku jest adresowany poprzez transakcję przejęcia Credit Suisse przez bank UBS, wspieraną przez szwajcarski bank centralny. Determinacja regulatorów rynków finansowych jest tym samym poddana próbom, podobnym do tych z roku 2008.

 

Wydarzenia w sektorze bankowym wpłynęły na prognozy rynkowe, zakładające silniejsze osłabienie gospodarcze, co wywołało wątpliwości co do utrzymania jastrzębiej polityki pieniężnej banków centralnych. W kontekście tych wydarzeń, opublikowano dane o inflacji w USA za luty, które wskazują na spadek wskaźnika rocznej inflacji ogółem (CPI) do 6,0% z 6,4%, z przyspieszeniem inflacji bazowej w ujęciu miesięcznym z 0,4% do 0,5%.

Reklama

 

Wskaźniki rocznej inflacji w USA (%)

Najważniejsze wydarzenia gospodarcze i rynkowe: Bankowa epopeja - 1Najważniejsze wydarzenia gospodarcze i rynkowe: Bankowa epopeja - 1

Źródło: Opracowanie własne PKO TFI na podstawie danych Bloomberg

 

Polski rynek również odczuł silny negatywny wpływ wydarzeń zza granicy. Dodatkowo, poznaliśmy dane o inflacji za luty, która wyniosła 18,4% r/r, będąc nieco niższą od oczekiwań zakładających odczyt na poziomie 18,5% r/r. Lutowa inflacja bazowa okazała się być z kolei nieco wyższa od konsensusu i wyniosła 12,0% r/r (konsensus zakładał odczyt na poziomie 11,9%), natomiast w ujęciu miesięcznym wzrosła do 1,3% m/m (przy konsensusie 1,1% m/m).

Reklama

 

Najważniejsze wydarzenia obecnego tygodnia:

W nadchodzącym tygodniu kluczowa będzie analiza zachowania rynku w kontekście informacji o zawartej transakcji pomiędzy UBS a Credit Suisse. Poznamy także szereg danych z polskiej gospodarki za luty. Dotyczyć będą one między innymi płac w sektorze przedsiębiorstw, produkcji przemysłowej i budowlanej, a także sprzedaży detalicznej.

W Stanach Zjednoczonych szykuje się kolejny ciekawy tydzień, ponieważ czeka nas posiedzenie Rezerwy Federalnej wraz z decyzją dotyczącą stóp procentowych. Bieżące ryzyka związane z systemem bankowym wprowadziły niepewność co do tego, jaki będzie kolejny ruch Fed. W środę okaże się, czy będzie podwyżka stóp czy też, w świetle nowych ryzyk, zapadnie decyzja o utrzymaniu stóp na niezmienionym poziomie.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.

PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.

Największe towarzystwo zarządzające funduszami detalicznymi. Związane kapitałowo z PKO BP. Przez pierwsze lata działalności funcjonowało pod nazwą PKO / Credit Suisse TFI, w którym do 2010 roku Credit Suisse Asset Management było współwłaścicielem i zarządzającym funduszami. Oferuje zarówno fundusze otwarte, jak i FIZ-y skierowane zarówno do klientów detalicznych, jak i przedsiębiorstw czy jednostek samorządowych. Ma w swojej ofercie szereg produktów systematycznego oszczędzania oraz emerytalnych (IKE, IKZE, PPE, PPK).


Reklama
Reklama