Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Najważniejsze dane i wydarzenia makroekonomiczne w tym tygodniu: Banki centralne w natarciu

|
selectedselectedselected
Najważniejsze dane i wydarzenia makroekonomiczne w tym tygodniu: Banki centralne w natarciu | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Po dość spokojnym początku roku, w tym tygodniu mamy znacznie ciekawiej wyglądający kalendarz ekonomiczny. Uwaga skupi się przede wszystkim na posiedzeniach głównych banków centralnych - Fed oraz EBC. Na deser dostaniemy miesięczny raport z amerykańskiego rynku pracy, który poprzednim razem przyniósł kilka dezinflacyjnych smaczków.

 

Najważniejsze dane i wydarzenia makroekonomiczne w tym tygodniu

Poniedziałek, 30.01.2023

Z naszego punktu widzenia, najważniejszy punkt dnia to publikacja polskiego PKB za cały 2022 rok. Konsensus wynosi 4,8% r/r, my spodziewamy się okolic 4,5% r/r. Całoroczny PKB będzie sugerował, gdzie można szukać wzrostu PKB za IV kwartał (te dane powinniśmy poznać w połowie lutego).

Polska nie jest jedynym krajem z publikacją wzrostu PKB w dzisiejszym kalendarzu. Za nami już dane ze Szwecji za IV kwartał (-0,6% r/r, oczekiwano +1,2% r/r), o 10:00 publikacja z Niemiec (oczekiwania to +0,8% r/r za IV kwartał).

Ponadto z Hiszpanii spłynęływstępne dane o styczniowej inflacji, która zaskoczyła wyraźnie w górę (5,8% r/r, oczekiwano 4,7% r/r). Poznamy też nastroje w strefie euro mierzone indeksem ESI. W USA spokojny dzień – jedyna publikacja to indeks Dallas Fed dla przemysłu.

Reklama

 

Wtorek, 31.01.2023

Oczekującym na wstępne dane o polskiej inflacji przypominamy, że w styczniu i lutym GUS nie publikuje wskaźników flash. Dane inflacyjne poznamy więc za 2 tygodnie (15 lutego).

Spłyną natomiast dane o grudniowej inflacji z Niemiec (oczekiwania wobec HICP: 10% r/r przy 9,6% r/r poprzednio) i z Francji (oczekiwania 6,9% r/r, przy 6,7% r/r poprzednio).

Kolejne europejskie państwa będą publikować wyniki PKB. Tym razem czas na Francję, Czechy i Włochy. Poznamy też szacunek dla całej strefy euro (oczekiwania to 1,8% r/r dla IV kw.).

Do tego dochodzi zestaw różnorodnych „pomniejszych” danych jak indeksy PMI w Chinach (wg CFLP), stopa bezrobocia w Niemczech, czy indeksy Chicago PMI i konsumencki Conference Board w USA.

 

Środa, 1.02.2023

Reklama

Dzień decyzji FOMC w sprawie stóp procentowych. Spodziewamy się ruchu o 25 pb w górę z 4,25-4,50% do 4,50-4,75%. Tyle też wynosi rynkowy konsensus. Dlaczego tyle?Scenariusz ten bazuje na poglądzie, iż Fed jednak większą uwagę zwróci na dane wyprzedzające, które nie pozostawiają złudzeń w kwestii hamowania aktywności gospodarczej w kolejnych miesiącach. Profil inflacji także wygląda dość optymistycznie. Jednocześnie, chcąc utrzymać warunki finansowe dość "ciasno", spodziewamy się dość jastrzębiej retoryki, która nie będzie wykluczała kolejnych podwyżek w takim stopniu, aby sprowadzić inflację do celu.

Dzień zacznie się jednak od indeksów PMI w przemyśle. Zaplanowano dane m.in. z Chin, państw strefy euro, Polski i USA. W każdym z przypadków prognozowane są lekkie ruchy indeksów w górę.

O 11.00 Eurostat opublikuje wstępne dane o inflacji w strefie euro za grudzień. Tu konsensus wynosi na razie 9,1% r/r (wobec 9,2% r/r za listopad), ale wiele może pozmieniać się po wcześniejszych danych z poszczególnych państw. Zaplanowana jest również publikacja stopy bezrobocia w strefie euro.

Przed decyzją Fed jeszcze garść danych z USA. W kalendarzu m.in.: dane o rynku pracy wg ADP (konsensus wskazuje na wzrost zatrudnienia o 170 tys. osób) i indeks koniunktury w przemyśle wg ISM (oczekiwany lekki spadek).

 

Czwartek, 2.02.2023

Tym razem czas na decyzję EBC w sprawie stóp procentowych. Konsensus oczekuje ruchu o 50pb. w górę do 3%. Co myślimy? Sytuacja EBC jest zdecydowanie bardziej skomplikowana. Brak znacznego spowolnienia aktywności ekonomicznej stwarza bowiem ryzyko w górę dla inflacji. Z kolei ta do celu ma znacznie dalej niż w USA. Z drugiej strony podaż kredytu hamuje coraz wyraźniej (patrz sekcja newsów), a silne spowolnienie za Atlantykiem nie powinno być bez znaczenia dla gospodarki strefy euro. Tak czy inaczej ostatnie wypowiedzi Lagarde sugerują, że w lutym żadnej zmiany w kierunku bardziej gołębiej oczekiwać nie powinniśmy. Im dalej w las, tym obaw coraz więcej. Pierwszy test determinacji EBC najpewniej na posiedzeniu w marcu.

Reklama

Ponadto odbędzie się też posiedzenie czeskiego banku centralnego. Tu zarówno my jak i konsensus nie oczekujemy zmian stóp. Nie znaczy to, że będzie nudno - uwagę przykuwać będą nowe projekcje CNB, bo będą one sugerować, kiedy można spodziewać się rozpoczęcia obniżek.

Decyzję w sprawie stóp procentowych podejmie też Bank Anglii. Tu oczekiwany jest ruch o 50pb. w górę do 4%.

W USA tymczasem trochę danych: liczba nowych rejestracji bezrobotnych, zamówienia w przemyśle w grudniu, czy zamówienia na dobra trwałe.

 

Piątek, 3.02.2023

Intensywny tydzień kończymy intensywnie. Piątek rozpocznie się danymi o wstępnych PMI w usługach (najpierw Chiny, potem kraje UE, po południu USA). Poznamy też dane o produkcji przemysłowej z Francji i PPI ze strefy euro.

Najciekawsze będą jednak dane z amerykańskiego rynku pracy. Oczekiwana jest zmiana zatrudnienia o +185 tys. etatów, utrzymanie tempa wzrostu płac (0,3% m/m) i nieznaczny wzrost stopy bezrobocia do 3,6% (poprzednio 3,5%).

Reklama

Dzień zakończą dane o koniunkturze w amerykańskich usługach wg ISM.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama