Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Najbliższe miesiące dają nadzieję na stabilizację inflacji

|
selectedselectedselected
Najbliższe miesiące dają nadzieję na stabilizację inflacji | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dziś o 10:00 GUS opublikuje Biuletyn Statystyczny za listopad, który zawiera szczegółowe wskaźniki makroekonomiczne dla polskiej gospodarki, m. in. ostateczne dane o stopie bezrobocia rejestrowanego. NBP o 14:00 opublikuje statystyki dotyczące podaży pieniądza M3 za listopad.

 

W kraju

  • Komitet Stabilności Finansowej dot. nadzoru makro (KSF-M) uznał, że na obecnym etapie optymalnym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie neutralnego, niezerowego bufora antycyklicznego - podano w komunikacie po posiedzeniu KSF-M. Jak wskazano, proces ten powinien przebiegać stopniowo. Planowanym terminem wydania rekomendacji Komitetu w tej sprawie jest marzec 2024 r.
  • Najważniejszym źródłem zagrożenia w polskim systemie finansowym i jego otoczeniu pozostaje ryzyko prawne związane z walutowymi kredytami mieszkaniowymi - ocenił w komunikacie po posiedzeniu Komitet Stabilności Finansowej dot. nadzoru makro (KSF-M).
  • L. Kotecki, J. Tyrowicz, P. Litwiniuk głosowali 4 października przeciw obniżce stóp, pozostali byli za obniżką - podano w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.
  • W listopadzie na posiedzeniu RPP padł wniosek o podwyżkę stóp o 2 pkt. proc., poparła go jedynie J. Tyrowicz - podał NBP.
  • Najbliższe miesiące dają nadzieję na stabilizację inflacji - ocenił w Sejmie minister finansów Andrzej Domański. Według projektu budżetu na 2024 r. inflacja CPI w przyszłym roku wyniesie 6,6% Domański wskazał, że niepewność co do prognoz w tym zakresie jest jednak wysoka.
  • Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto w listopadzie wzrosła o 32,9 proc. r/r, a m/m spadła o 18,3% - podał Główny Urząd Statystyczny.
  • Na koniec listopada 2023 r. w budowie było 808,2 tys. mieszkań, o 4,6% mniej niż w analogicznym miesiącu 2023 r. - wynika z szacunku GUS.
  • Deficyt sektora w 2023 r. wyniesie 5,6% PKB - poinformował w Sejmie minister finansów Andrzej Domański. Według projektu ustawy budżetowej na 2024 r., w przyszłym roku deficyt sektora ma spaść do 5,1 proc. PKB.
  • Sejm w czwartek uchwalił ustawę okołobudżetową na 2024 r., która wprowadza m.in. regulacje podnoszące dotacje dla samorządów. Przepisy zakładają, że od 1 stycznia 2024 r. wynagrodzenia nauczycieli wzrosną o 30%, a nauczycieli początkujących o 33%.
  • Przewidywane na okres najbliższych 12 miesięcy obciążenie Polski spłatą zobowiązań zaciągniętych przez rząd wyniosło na koniec listopada 2023 roku 9.759 mln euro wobec 9.791 mln euro miesiąc wcześniej - wynika z danych Narodowego Banku Polskiego.
  • NBP zwiększył w listopadzie zasoby złota do 11.532 mln uncji z 10.930 mln uncji w październiku - poinformował NBP w komunikacie.

 

Zobacz także: Bezrobocie w Polsce 2023 - są najnowsze dane

 

Najbliższe miesiące dają nadzieję na stabilizację inflacji - 1Najbliższe miesiące dają nadzieję na stabilizację inflacji - 1

Reklama

 

Ze świata

  • Wskaźnik zaufania przedsiębiorców we Francji wyniósł w grudniu 100 pkt. wobec 99 pkt. w poprzednim miesiącu - poinformował w komunikacie instytut statystyczny INSEE.
  • Produkt Krajowy Brutto USA w trzecim kwartale wzrósł o 4,9% w ujęciu zanualizowanym (SAAR) kwartał do kwartału - podał Departament Handlu USA w trzecim wyliczeniu. Oczekiwano 5,2%.
  • Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wyniosła 205 tys. - poinformował Departament Pracy USA w komunikacie. Ekonomiści spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 215 tys. wobec 203 tys. poprzednio, po korekcie z 202 tys.

Najbliższe miesiące dają nadzieję na stabilizację inflacji - 2Najbliższe miesiące dają nadzieję na stabilizację inflacji - 2

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Treści przygotowane przez Dział Analiz Makroekonomicznych i Głównego Ekonomistę Alior Bank. Opracowanie zawierające codzienny komentarz najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych w kraju i na świecie, analizę zachowania głównych par walutowych jak EUR-USD, EUR-PLN i USD-PLN oraz głównych rynków obligacji skarbowych w tym 10-letnich papierów dłużnych w Polsce, USA i Niemczech.


Reklama
Reklama