Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Nadszedł czas na amerykańską inflację! Zapowiada się dobre zakończenie tygodnia?

|
selectedselectedselected

W środę uwagę krajowych inwestorów skupił wstępny odczyt inflacji z Polski, który po raz kolejny zaskoczył niższą wartością. Odnosimy się do niego w poniższym komentarzu, kreśląc jednocześnie sceanriusze na przyszłość. Dzisiaj z kolei uwaga przenosi się za Atlantyk, skąd napłynnie kwietniowa inflacja PCE - kluczowa miara procesów cenotwórczy z punktu widzenia Fed. 

Nadszedł czas na amerykańską inflację! Zapowiada się dobre zakończenie tygodnia?
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Co nas dzisiaj czeka?

O poranku udamy się do Francji, gdzie poznamy wstępny HICP za maj i finalny PKB za I kw. Poza Francją, dane o PKB opublikowane zostaną też w Czechach, Turcji i Włoszech, zaś dane o inflacji we Włoszech i całej strefie euro.

Po drugiej stronie Oceanu też będzie to dzień z danymi inflacyjnymi. Wszystko za sprawą inflacji PCE (za kwiecień), którą poznamy wraz z raportem o wydatkach Amerykanów. Tydzień zakończy publikacja indeksu Chicago PMI.

 

Inflacja lekko rośnie, ale pozostaje niska

Zgodnie z oczekiwaniami inflacja podniosła się w maju (flash). Sama skala zmiany - z 2,4% do 2,5% w ujęciu rocznym - uplasowała się jednak poniżej rynkowych oczekiwań, w tym naszych. Zbliżamy się do momentu, w którym wiele zakładów będzie pękać: zarówno te na podwyższoną inflację na koniec roku (>6%), jak i te na długotrwały brak zmian stóp procentowych.

 

Garść newsów makroekonomicznych

  • RPP (Wnorowski): Wzrost płac i oczekiwania inflacyjne to dwa główne czynniki, które niepokoją. Są pewne przesłanki do dyskusji o obniżkach stóp procentowych, ale jest coraz mniejsze prawdopodobieństwo tego w tym roku - poinformował w BIZNES 24 członek RPP Henryk Wnorowski. (PAP)
     
  • Polska: Stopa bezrobocia, po dostosowaniu sezonowym, według metodologii Eurostatu, wyniosła w kwietniu w Polsce 3,0 proc., wobec 2,9 proc. w marcu. Jest to drugi najniższy wynik w Unii Europejskiej. - podał Eurostat.
Reklama

Wskaźnik nastrojów w polskiej gospodarce (Economic Sentiment Indicator - ESI) w maju wyniósł 101,7 pkt. wobec 103,2 pkt. w kwietniu. Wskaźnik oczekiwań inflacyjnych konsumentów w Polsce w maju 2024 r. wzrósł do 34,1 pkt. z 31,4 pkt. w kwietniu - wynika z danych Komisji Europejskiej. (PAP)

  • USA: Liczba nowych zasiłków dla bezrobotnych wyniosła 219 tys., konsensus zakładał wzrost o 218 tys. Póki co wciąż próżno doszukiwać się czegoś niepokojącego. 

 

nadszedl czas na amerykanska inflacje zapowiada sie dobre zakonczenie tygodnia grafika numer 1nadszedl czas na amerykanska inflacje zapowiada sie dobre zakonczenie tygodnia grafika numer 1

 

Jednocześnie poznaliśmy drugi odczyt PKB, który wyniósł 1,3% kw/kw (SAAR) w porównaniu do 1,6% we wstępnym raporcie. Taki rezultat był jednak oczekiwany przez rynek. W porównaniu z poprzednią wartością wolniej rosło zarówno spożycie jak i inwestycje prywatne. 

 

Reklama

nadszedl czas na amerykanska inflacje zapowiada sie dobre zakonczenie tygodnia grafika numer 2nadszedl czas na amerykanska inflacje zapowiada sie dobre zakonczenie tygodnia grafika numer 2

 

  • Chiny: Rządowy indeks PMI dla przemysłu obniżył się w maju do 49,5 wobec 50,4 przed miesiącem. Konsensus nie oczekiwał w zasadzie żadnej zmiany. W usługach spadek okazał się tylko marginalny (0,1 pkt.), a indeks uplasował się w terytorium ekspansji na 51,1. W efekcie indeks zbiorczy wyniósł w maju 51 w porównaniu z 51,7 w kwietniu. Ożywienie w tamtejszej gospodarce wciąż pozostaje niemrawe, choć najsłabszy punkt najpewniej został już minięty. 

nadszedl czas na amerykanska inflacje zapowiada sie dobre zakonczenie tygodnia grafika numer 3nadszedl czas na amerykanska inflacje zapowiada sie dobre zakonczenie tygodnia grafika numer 3

nadszedl czas na amerykanska inflacje zapowiada sie dobre zakonczenie tygodnia grafika numer 4nadszedl czas na amerykanska inflacje zapowiada sie dobre zakonczenie tygodnia grafika numer 4

 


 

Reklama

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

 


Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama