Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Możliwe długotrwałe makroekonomiczne konsekwencje nowej zimnej wojny. Sytuacja jest ambiwalentna

|
selectedselectedselected
Możliwe długotrwałe makroekonomiczne konsekwencje nowej zimnej wojny. Sytuacja jest ambiwalentna | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Inwazja wojsk rosyjskich na Ukrainę nadal pozostaje kluczowym aspektem obecnej kondycji rynków finansowych. Zmienia się jednak jej główny kanał wpływu. Wraz ze stopniową deeskalacją militarną uwaga rynku przesuwa się z obaw o wojenną eskalację konfliktu na możliwe długotrwałe makroekonomiczne konsekwencje nowej zimnej wojny.

A konsekwencje te najbardziej widoczne są dzisiaj w oczekiwaniach inflacyjnych

Z jednej strony obserwujemy bowiem istotne wzrosty cen surowców energetycznych oraz rolnych. Z drugiej strony rządy państw są gotowe do łagodzenia wzrostów cen na szeroką skalę, ogłaszając przy tym chęć zwiększenia wydatków militarnych. W takim układzie drzwi do długotrwale podwyższonej inflacji otwierają się coraz szerzej. W sytuacji braków towarów na rynku zwiększanie zasobów pieniądza w gospodarce nie zwiększa ich dostępności, a jedynie stale podnosi ich ceny. Co więcej, zaniżanie cen realnych dóbr znajdujących się w niedoborze nie pozwala na zbilansowanie się popytu i podaży na danym rynku. Działania osłonowe ze strony rządów są potrzebne, jednak ich zbyt duża skala może przesunąć równowagę inflacyjną na lata do przodu.

Możliwe długotrwałe makroekonomiczne konsekwencje nowej zimnej wojny. Sytuacja jest ambiwalentna - 1Możliwe długotrwałe makroekonomiczne konsekwencje nowej zimnej wojny. Sytuacja jest ambiwalentna - 1

Rynek finansowy nie pozostaje obojętny na takie ryzyko

Wyliczana z instrumentów finansowych oczekiwana inflacja w strefie euro za 5 lat (czyli już w odległej perspektywie z punktu widzenia obecnego szoku cen surowców) przekroczyła cel inflacyjny Europejskiego Banku Centralnego pierwszy raz od 2014 roku (patrz wykres). W takiej sytuacji największa przecena na rynku dotknęła instrumenty dłużne. Coraz głośniej mówi się bowiem o istotnym zacieśnianiu polityki pieniężnej również w Europie. EBC dołączyłby więc do zacieśniania rozpoczętego przez amerykański Fed oraz Bank Anglii. W takim otoczeniu nie można również wykluczyć, że nawet Bank Japonii mógłby rozpocząć wycofywanie się z akomodacyjnej polityki monetarnej.

Dla rynku akcji czy rynku kredytowego obecna sytuacja jest ambiwalentna

Z jednej strony wyższe stopy procentowe to mniejsza relatywna atrakcyjność tych klas aktywów. Z drugiej jednak, długoterminowo wyższa inflacja to wyższe zyski spółek, zwłaszcza wśród tych eksponowanych na trendy strukturalne. Ale co ważne, trendy te w obliczu zmiany paradygmatu militarnego w Europie mogą ulec zmianie. Czy strukturalne trendy technologiczne obserwowane w ostatnich latach (jak np. robotyzacja) będą nadal tak istotne w obliczu walki o źródła energii czy dostępność surowców i materiałów? Na koniec dnia wszystko sprowadza się jednak do pytania czy banki centralne są w stanie obniżyć inflację bez istotnego zahamowania aktywności gospodarczej (recesji).

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Noble Funds Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych null

Noble Funds Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych

Noble Funds Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych specjalizuje się w tworzeniu oraz zarządzaniu otwartymi i zamkniętymi funduszami inwestycyjnym, świadczy usługi asset management, polegające na profesjonalnym zarządzaniu indywidualnym portfelem papierów wartościowych oraz doradztwa inwestycyjnego. Noble TFI zatrudnia najwyższej klasy specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w zarządzaniu aktywami, zapewniając klientom wysokiej jakości usługi i bezpieczeństwo ich inwestycji.


Reklama
Reklama