Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Minutes FOMC, PPI w USA oraz kontynuacja przeceny na krajowym rynku [notowania giełdowe Polska i świat]

|
selectedselectedselected
Minutes FOMC, PPI w USA oraz kontynuacja przeceny na krajowym rynku [notowania giełdowe Polska i świat] | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Bez przełomu w minutes FOMC Wczoraj publikowane były minutki z wrześniowego posiedzenia FOMC, na którym stopa Fed poszła w górę po raz trzeci z rzędu o 75 p.b., do poziomu 3- 3,25%. Z zapisu dyskusji na posiedzeniu wynika, że w gremium jest w miarę jednolity konsensus co do obecnego kształtu polityki monetarnej. Koszty gospodarcze szybkich podwyżek stóp procentowych mają być niższe niż długoterminowe koszty odkotwiczenia oczekiwań inflacyjnych. Co ważne raczej powszechna jest też opinia, że restrykcyjna polityka monetarna będzie musiała taka pozostać na dłużej. Fed od jakiegoś czasu komunikacyjnie jest bezbłędny. Dziś dane inflacyjne z USA dadzą częściową odpowiedź na pytanie w jakim stopniu jastrzębia transformacja banku była spóźniona.

 

PPI w USA neutralnie

Wczoraj publikowane były wrześniowe dane o inflacji producenckiej w USA. Odczyt headline był nieco wyższy od oczekiwań. Spodziewano się spadku PPI z 8,7% r/r do 8,4% r/r, a było 8,5% r/r. Z drugiej strony inflacja bazowa (bez żywności i energii) okazała się nieco niższa od oczekiwań i utrzymała się na poziomie 7,2% r/r (spodziewano się 7,3% r/r).

 

Na krajowym rynku FI kontynuacja przeceny

Wyprzedaż SPW trwa. Informacje, które ostatnio docierają na rynek, tj. sugestia zmiany kształtu windfall tax (możliwa redukcja zakresu objętych nim firm tylko do firm energetycznych) oraz zapowiedź mrożenia cen energii (chyba bardziej zdecydowane od oczekiwań) nie wspierały krajowego długu gdyż sugerują wyraźniejszą ekspansję fiskalną. Do tego doszły sugestie P. Litwiniuka z RPP, że zamiast podwyżek stóp procentowych może zostać wdrożone QT. Oczywiście wszystko powyższe odbywa się w otoczeniu niechętnej podwyżkom stóp procentowych RPP. W rezultacie wczoraj cała krzywa przeniosła się w górę o ponad 30 p.b. i rentowności 2-latek kończyły dzień w okolicy 8,15%, a 10- latek w okolicy 8,19%. Tymczasem na rynkach bazowych wczoraj drugi dzień z rzędu trwała stabilizacja.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Treści przygotowane przez Dział Analiz Makroekonomicznych i Głównego Ekonomistę Alior Bank. Opracowanie zawierające codzienny komentarz najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych w kraju i na świecie, analizę zachowania głównych par walutowych jak EUR-USD, EUR-PLN i USD-PLN oraz głównych rynków obligacji skarbowych w tym 10-letnich papierów dłużnych w Polsce, USA i Niemczech.


Reklama
Reklama