Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Marko podsumowanie marca. Zobacz, co działo się na rynkach w ubiegłym miesiącu

|
selectedselectedselected
Marko podsumowanie marca. Zobacz, co działo się na rynkach w ubiegłym miesiącu | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Na początku marca poznaliśmy nową projekcję inflacji i wzrostu gospodarczego NBP, które prezentujemy na wykresie obok. Największe różnice w porównaniu do listopadowej projekcji dotyczą bieżącego roku, zmiany na kolejne lata maja charakter kosmetyczny. Analitycy NBP zakładają wyższy wzrost PKB (0,9% zamiast 0,7%) oraz nieznacznie mniejszą inflację w 2023 roku (11,9% zamiast 13,1%). Istotnie niżej jest lutowy „szczyt” inflacji, który zamiast 20% ostatecznie wyniósł 18,4% w efekcie obniżającej się dynamiki cen surowców i opału.

O ile dokładność punktów prognozy i tempo zmian będą kwestionowane przez ekonomistów, nie zmienia to faktu, że prognoza jest punktem wyjścia do dyskusji i jednocześnie wskazuje jednoznacznie, że ścieżka inflacji w 2023 będzie spadać.

Niepokojący jest uporczywy i kroczący charakter wzrostu cen (w odróżnieniu do szoków cenowych np. w wyniku wojny czy ograniczeń popandemicznych), które stopniowo przekładają się na wyższe płace (w ub. miesiącu przeciętny wzrost wynagrodzeń 13,6%), ceny usług i w efekcie mniejszą zyskowność firm. Pomimo że wstępny odczyt inflacji za marzec, zgodnie z prognozami, spadł do poziomu 16,2% i szczyt jest za nami, to przez tę lepkość procesów cenowych i efekty drugiej rundy – droga do celu inflacyjnego (2,5% +/- 1pp) zapowiada się długa.

Naszą uwagę w ubiegłym miesiącu przykuły też dwie publikacje. Pierwsza od półtora roku nadwyżka handlowa w Polsce (6,7mld PLN), która była efektem spadającego importu (głównie przez spadek cen surowców oraz słabszy popyt konsumpcyjny) oraz, co bardziej cieszy, rosnącego eksportu (głównie w motoryzacji, wskutek luzowania łańcuchów dostaw), wskazuje na odbudowującą się kondycję polskiej gospodarki – dodatkowo wspieraną przez przybywające inwestycje zagraniczne (tzw. nearshoring lub reshoring – czyli przenoszenie produkcji, najczęściej z Chin, bliżej rynków zbytu).

Z kolei rosnący od początku roku deficyt budżetu państwa (wstępne dane wskazują na -47,4 mld PLN w lutym vs 11,2mld nadwyżki w styczniu) w efekcie mniejszych dochodów z PIT (zwroty z tytułu tzw. Polskiego Ładu) i VAT (0% stawka na żywność) oraz większych wydatków (obsługa długu, wydatki na oświatę oraz zbrojenia), wskazuje na możliwe trudności, jakie zwłaszcza w roku wyborczym, stoją przed naszymi rządzącymi i finansami Państwa.

Reklama

Wygląda na to, że to właśnie te 3 rzeczy: tempo spadku inflacji, kondycja polskiego eksportu (koło zamachowe naszej gospodarki) oraz polityka fiskalna będą dyktować dyskusję na temat polskiego makro do końca roku.

 

Marko podsumowanie marca. Zobacz, co działo się na rynkach w ubiegłym miesiącu - 1Marko podsumowanie marca. Zobacz, co działo się na rynkach w ubiegłym miesiącu - 1

 

Polska PMI 48,3 (-0,2p) | Polska CPI 16,2% r/r (-2,2pp) | USA CPI 6,0% r/r (-0,4pp) | USA ISM 46,3 (-1,4p) | Strefa euro PMI 47,3 (-1,2p)

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Noble Funds Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych null

Noble Funds Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych

Noble Funds Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych specjalizuje się w tworzeniu oraz zarządzaniu otwartymi i zamkniętymi funduszami inwestycyjnym, świadczy usługi asset management, polegające na profesjonalnym zarządzaniu indywidualnym portfelem papierów wartościowych oraz doradztwa inwestycyjnego. Noble TFI zatrudnia najwyższej klasy specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w zarządzaniu aktywami, zapewniając klientom wysokiej jakości usługi i bezpieczeństwo ich inwestycji.


Reklama
Reklama