Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

MAKROpuls: Pierwsze sygnały spowolnienia wzrostu gospodarczego

|
selectedselectedselected
MAKROpuls: Pierwsze sygnały spowolnienia wzrostu gospodarczego | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Nominalne wynagrodzenia rosną najszybciej od ponad 20 lat 

Zgodnie z opublikowanymi dziś danymi GUS, nominalna dynamika wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 osób zwiększyła się w kwietniu do 14,1% r/r (dynamika najwyższa od kwietnia 2000 r.) wobec 12,4% w marcu, kształtując się znacząco powyżej naszej prognozy (12,5%) i konsensusu rynkowego (12,6%). W ujęciu realnym, po skorygowaniu o zmiany cen, wynagrodzenia w firmach zwiększyły się w kwietniu o 1,6% r/r wobec 1,3% w marcu. Wypadkową wyższej dynamiki nominalnych wynagrodzeń oraz odnotowanego w kwietniu wzrostu inflacji (por. MAKROpuls z 13.05.2022) było lekkie przyspieszenie wzrostu realnych wynagrodzeń w ujęciu rocznym. 

Warto zwrócić uwagę, że wzrost wynagrodzeń w kwietniu miał bardzo szeroki zakres. Zwiększenie rocznej dynamiki nominalnych wynagrodzeń pomiędzy marcem i kwietniem miało miejsce w 11 z 15 branż wymienionych w komunikacie GUS. Ponadto, już trzeci miesiąc z rzędu „podwyższenie wynagrodzeń” jest explicite wymieniane w komunikacie GUS jako przyczyna wzrostu płac, co potwierdza, że ważnym czynnikiem oddziałującym w kierunku przyspieszenia wzrostu wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw jest narastająca presja płacowa. Kwietniowe dane o dynamice płac sygnalizują ryzyko w górę dla naszej prognozy wzrostu płac w całej gospodarce w 2022 r. (9,6%).

Napływ Ukraińców wspiera wzrost zatrudnienia 

Dynamika zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw zwiększyła się do 2,8% r/r w kwietniu z 2,4% w marcu, kształtując się powyżej konsensusu zgodnego z naszą prognozą (2,7%). Zatrudnienie zwiększyło się o 11,7 tys. w ujęciu miesięcznym. Silny wzrost zatrudnienia był częściowo związany z napływem uchodźców z Ukrainy do Polski. Z danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że w Polsce pracuje już ok. 130 tys. ukraińskich uchodźców. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie te osoby zaliczane są do zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw. Jednocześnie statystyki GUS nadal w ograniczonym stopniu odzwierciedlają spadek zatrudnienia związany z powrotem Ukraińców pracujących dotychczas w Polsce do ojczyzny. Uważamy, że część z tych osób, w porozumieniu z pracodawcą, przeszła na urlop bezpłatny zamiast odejść z pracy. Jeśli trwa on krócej niż trzy miesiące, to zgodnie z metodyką badania GUS osoby z niego korzystające wciąż figurują jako zatrudnieni. Tym samym wpływ tego czynnika zobaczymy dopiero w II poł. br. Tendencja do spowolnienia wzrostu zatrudnienia będzie wzmacniana przez zmniejszenie popytu na pracę z uwagi na oczekiwane przez nas spowolnienie wzrostu gospodarczego.

Przyspieszenie wzrostu zatrudnienia i realnego wzrostu płac w sektorze przedsiębiorstw przyczyniło się do zwiększenia realnej dynamiki funduszu płac w sektorze przedsiębiorstw (iloczynu zatrudnienia i przeciętnego wynagrodzenia skorygowanego o zmiany cen) do 4,4% r/r wobec 3,8% w marcu. Podtrzymujemy naszą prognozę lekkiego spowolnienia konsumpcji w II kw. (do 5,8% r/r z 7,5% w I kw.). Głównym czynnikiem oddziałującym w kierunku obniżenia realnej dynamiki spożycia prywatnego będzie oczekiwany przez nas dalszy wzrost inflacji.

Pierwsze oznaki spowolnienia eksportu 

Reklama

Zgodnie z danymi GUS produkcja sprzedana przemysłu w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 osób zwiększyła się w kwietniu o 13,0% r/r wobec wzrostu o 17,3% w marcu, kształtując się znacząco poniżej naszej prognozy (17,8%) i konsensusu rynkowego (16,2%). Po oczyszczeniu z wpływu czynników sezonowych produkcja przemysłowa zmniejszyła się w kwietniu o 0,4% m/m (pierwszy spadek produkcji w ujęciu miesięcznym od grudnia 2021 r.) 

Głównym czynnikiem oddziałującym w kierunku spowolnienia wzrostu produkcji ogółem pomiędzy marcem i kwietniem (o 3,4 pkt. proc.) był zaskakujący spadek dynamiki w kategorii „Wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, wodę” z 77,4% r/r w marcu do 29,5% w kwietniu. Naszym zdaniem, silne wahania dynamiki w tej kategorii mogą być związane z trudnościami GUS w oszacowaniu deflatora (tj. zmiany cen) w warunkach obserwowanego obecnie szybkiego wzrostu cen nośników energii. Przy utrzymaniu dynamiki produkcji w energetyce na niezmienionym poziomie, tempo wzrostu produkcji przemysłowej ukształtowałaby się w kwietniu na poziomie zbliżonym do tego obserwowanego w marcu.

W kwietniu odnotowano przyspieszenie produkcji w kategoriach, w których sprzedaż w dominującym stopniu skierowana jest na eksport (5,2% r/r w kwietniu wobec 2,2% w marcu). Jest to efekt przede wszystkim silnego wzrostu produkcji w kategorii „pojazdy samochodowe, przyczepy i naczepy” (o 9,4% r/r wobec spadku o 12,7% w marcu) związanego z wznowieniem produkcji po dwutygodniowej przerwie (w marcu) w zakładach Volkswagena wywołanej brakiem komponentów. Po wyłączeniu branży motoryzacyjnej, dynamika produkcji w kategoriach eksportowych odnotowałaby jednak wyraźny spadek pomiędzy marcem i kwietniem. Taka tendencja byłaby spójna z kwietniowymi wynikami badań koniunktury (PMI), które sygnalizowały, że popyt zagraniczny osłabł w wyniku niestabilnych warunków rynkowych oraz wzrostu cen. Firmy sugerowały również, że wojna w Ukrainie osłabiła popyt i zaostrzyła problemy w łańcuchach dostaw oraz wahania cenowe. Oczekujemy, że eksport w Polsce będzie spowalniał w kolejnych kwartałach wraz z oczekiwanym przez nas osłabieniem wzrostu gospodarczego w strefie euro.

Spowolnienie wzrostu PKB w II kw.  

Dzisiejsze dane o produkcji przemysłowej są pierwszym sygnałem oczekiwanego przez nas silnego spowolnienia wzrostu PKB w Polsce w II kw. (do 3,1% r/r z 8,5% w I kw.). Dokładniejsza ocena tendencji aktywności gospodarczej w II kw. będzie możliwa po zapoznaniu się z poniedziałkowymi danymi o sprzedaży detalicznej i produkcji budowlano-montażowej w kwietniu.

Naszym zdaniem dzisiejsze dane są neutralne dla złotego i rentowności polskich obligacji

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Grupa Crédit Agricole – francuska sieć banków spółdzielczych, która w 1990 r. przekształciła się w międzynarodową grupę bankową. Crédit Agricole był początkowo spółdzielczą kasą rolników i z tego powodu jest często nazywany Zielonym Bankiem.


Tematy

wzrost zatrudnienia w Polsce wiadomości ile wynosi pkb polski na jednego mieszkańca ile wynosi pkb polskiInformacje wzrost produkcji przy równoczesnym spadku zatrudnienia wzrost zatrudnienia polska wzrost zatrudnienia jak obliczyć wzrost zatrudnienia wzrost zatrudnienia w usługach przyczyny wzrost zatrudnienia w przemysle wzrost kosztów zatrudnienia wzrost zatrudnienia w administracji wzrost zatrudnienia w sektorze publicznym wzrost zatrudnienia w zawodach nierolniczych to wzrost produkcji i zatrudnienia wzrost zatrudnienia netto wzrost zatrudnienia we wspieranych przedsiębiorstwach wpływ zatrudnienia na wzrost gospodarczy pkb polski ile wynosi wzrost zatrudnienia w administracji publicznej średnie wynagrodzenia w polsce gus gus wynagrodzenia zróżnicowanie wynagrodzenia ze względu na płeć gus wynagrodzenia osobowe gus ogłoszenie prezesa gus w sprawie przeciętnego wynagrodzenia gus wynagrodzenia osobowe wynagrodzenia w polsce gus gus wysokość przeciętnego wynagrodzenia gus definicja wynagrodzenia gus wynagrodzenia miasta zatrudnienie i wynagrodzenia w gospodarce narodowej gus wysokości przeciętnego wynagrodzenia gus komunikat gus w sprawie przeciętnego wynagrodzenia wynagrodzenia kobiet i mężczyzn gus gus obwieszczenie w sprawie przeciętnego wynagrodzenia wynagrodzenia roczne gus wynagrodzenia pracowników gus gus wynagrodzenia w województwach lista składników wynagrodzenia gus co to jest pkb polski pkb polski co oznacza jakie jest pkb polski jak znaleźć pkb polski jak rosło pkb polski co się składa na pkb polski ile wynosi pkb dla polski co to pkb polski jaki jest pkb polski gus wynagrodzenia 2022 pkb polski 2022 ile wynosi ile wynosi 1 pkb polski pkb polski co to jak się liczy pkb polski
Reklama
Reklama