Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Łoboda (KO) o projekcie ws. dekryminalizacji pomocy w aborcji: jesteśmy gotowi na szukanie kompromisu z PSL

|
selectedselectedselected
Łoboda (KO) o projekcie ws. dekryminalizacji pomocy w aborcji: jesteśmy gotowi na szukanie kompromisu z PSL
źródło własne
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W piątek do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji Kodeksu karnego, który zakłada częściową dekryminalizację przerywania ciąży za zgodą kobiety oraz dekryminalizację pomocy w samodzielnej aborcji. Pod projektem podpisał się cały klub Lewicy, część posłów klubu KO, jedna posłanka z PSL-TD Agnieszka Kłopotek oraz czworo posłów klubu Polska 2050-TD: Ewa Szymanowska, Elżbieta Burkiewicz, Adam Luboński i Aleksandra Leo. Projekt ten jest tożsamy z projektem Lewicy, którego w połowie lipca nie uchwalił Sejm.

Wnioskodawców reprezentują posłanki: Anna-Maria Żukowska (Lewica) oraz Dorota Łoboda (KO).

W rozmowie z PAP Łoboda podkreśliła, że rozwiązania zawarte w projekcie nie są ostateczne i istnieje możliwość ich negocjacji. "Projekt na nowo przechodzi całą ścieżkę legislacyjną, więc są możliwe poprawki i zmiany. Jeżeli jest coś, co sprawi, że PSL zagłosuje za tym projektem, to jesteśmy gotowi wysłuchać i w razie możliwości znaleźć pewien kompromis" - powiedziała.

Reklama

Na późniejszej konferencji prasowej rzeczniczka klubu KO podkreśliła, że cały proces legislacyjny tym razem będzie prostszy, ponieważ do projektu zebrano już ekspertyzy. "Nie będziemy ponawiać tego kroku, bo to jest gotowe" - powiedziała, dodając, że projektowane przepisy pozytywnie zaopiniowało Ministerstwo Sprawiedliwości i Ministerstwo Zdrowia.

"Podejmujemy kolejne działania, kolejne rozmowy - mam nadzieję, że tym razem bardziej skuteczne - żeby przekonywać także kolegów i koleżanki z PSL" - dodała towarzysząca jej Anna-Maria Żukowska, wskazując, że nawet, jeśli ludowcy nie będą chcieli zagłosować za, mogą wstrzymać się od głosu. Posłanka podkreśliła przy tym, że projekt ma sprawozdawczynie z dwóch rożnych klubów i "większe wsparcie niż ten poprzedni".

"Szanse, żeby projekt przeszedł, są. Jeśli nie podejmiemy tej próby, to tej szansy nie ma. Więc próbujemy konsekwentnie" - podsumowała Łoboda. Jak dodała, projekt trafi do prac w komisji najwcześniej we wrześniu, a finalne głosowanie odbędzie się "pewnie za kilka miesięcy".

Reklama

W zeszłym tygodniu sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński zapewnił w rozmowie z PAP, że tematy takie jak dekryminalizacja pomocy w aborcji "powrócą i powrócą skutecznie". Potem premier Donald Tusk przyznał jednak, że zwolennicy liberalizacji prawa aborcyjnego stanowią w tej kadencji Sejmu mniejszość. "PiS, Konfederacja, większość PSL-u - to jest dzisiaj większość w tym Sejmie, dlatego ustawowo trudno tu doprowadzić do jakichś zmian" - mówił w ten wtorek szef rządu.

Zdaniem wicepremiera i szefa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza na ten moment istnieje szansa na przegłosowanie tylko jednego projektu ws. aborcji, czyli projektu Trzeciej Drogi dopuszczającego możliwość usunięcia ciąży w przypadku prawdopodobieństwa ciężkiej wady płodu, który przywraca stan prawny sprzed wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2020 r. (PAP)

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PAP null

PAP

Polska Agencja Prasowa Spółka Akcyjna – publiczna agencja prasowa, jedyna państwowa agencja informacyjna w Polsce. Zgodnie ze statutem do jej zadań należy uzyskiwanie i przekazywanie odbiorcom rzetelnych, obiektywnych i wszechstronnych informacji z kraju i z zagranicy. Agencja jest także zobowiązana do upowszechniania stanowiska Sejmu, Senatu, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Rady Ministrów, a także umożliwia innym naczelnym organom państwa prezentowanie swoich stanowisk w ważnych sprawach państwowych.


Reklama
Reklama