Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Krajowa inflacja, a w tle strefa euro! Główną atrakcją rynek pracy w USA

|
selectedselectedselected
Krajowa inflacja, a w tle strefa euro! Główną atrakcją rynek pracy w USA | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

O godz. 10:00 GUS poda wstępny odczyt CPI za ub.m. (nasza prog. 6,6% r/r, mediana „ankiety Parkietu” 6,5% r/r). W przypadku komponentu bazowego, który będzie dziś można z dobrym przybliżeniem oszacować, nasze i rynku oczekiwania pokrywają się (6,9% r/r). Godzinę później poznamy HICP ze strefy euro (kons. 3,0% r/r, dla core’a 3,5% r/r). Biorąc pod uwagę dane z wiodących krajów eurozony grudniowy odczyt powinien być zbliżony do konsensusu. Razem z inflacją konsumencką napłynie również PPI (kons. za listopad to -8,7% r/r).

Po południu uwaga rynku przeniesie się za Ocean. O godz. 14:30 BLS poda comiesięczny raport z amerykańskiego rynku pracy. Rynkowy konsensus zakłada, że gospodarka w grudniu wytworzyła 170 tys. nowych etatów, godzinowe wynagrodzenie wzrosło o 0,3% m/m, a stopa bezrobocia podniosła się z 3,7% do 3,8%. Pięciu najlepszych prognostów ankietowanych przez Reuters ma nieco wyższe szacunki payrollsów w porównaniu do mediany (o ok. 20 tys.). W przypadku wynagrodzeń konsensus jest zbieżny z wiodącymi ekonomistami. Kalendarz makro zamyka grudniowa publikacja indeksu ISM z amerykańskiego sektora usług (kons. 52,6 ptk).

 

Ceny nieruchomości w Polsce

Według opublikowanych wczoraj danych GUS ceny lokali mieszkalnych wzrosły w III kw. o 4,5% k/k, podnosząc roczną dynamikę tej zmiennej z 7,0% do 9,3%.To najwyższa odnotowana kwartalna dynamika w historii danych. Proces jest nieco spokojniejszy po uwzględnieniu inflacji – w tym ujęciu roczna dynamika podniosła się do -0,4% z -5,4%. Tym samym drugi kwartał z rzędu ceny rosną po wcześniejszej, kilkukwartalnej korekcie.

Procesy cenowe są podobne tak na rynku pierwotnym, jak i na rynku wtórnym. Publikacja pokazała nieco szybsze tempo wzrostu niż sugerowały opublikowane jeszcze w grudniu dane NBP za ten sam okres (+1,7% k/k rynek pierwotny, +2,9% k/k rynek wtórny).

Reklama

 

Krajowa inflacja, a w tle strefa euro! Główną atrakcją rynek pracy w USA - 1Krajowa inflacja, a w tle strefa euro! Główną atrakcją rynek pracy w USA - 1

 

Odporność krajowego rynku nieruchomości na spowolnienie koniunktury oraz wysokie stopy procentowe wynika z wciąż wysokiej inflacji w sektorze budowlanym (8,0% r/r), wsparcia ze strony programu BK2% oraz długoterminowych trendów migracyjnych.

Jeżeli, tak jak zakładamy, NBP powróci do dalszych obniżek stóp procentowych, szanse na nowe szczyty w ujęciu realnym są wysokie.

 

Zobacz także: Polskie euroobligacje cieszą się popularnością. Rekordowa emisja o wartości niemal 4 mld EUR

Reklama

 

 

Zaskakująca presja na bazowy FI

Za nami dość ciekawa sesja na zagranicznym długu. Podczas pierwszej części europejskich notowań obserwowaliśmy wyraźne osłabienie Bunda. Impulsem do tego była znaczna rewizja w górę danych PMI z sektora usług za grudzień. W przypadku Francji było to 1,4 pkt (do 45,7 pkt), a dla Niemiec 0,9 pkt (do 49,3 pkt). Krótko po finalnych indeksach koniunktury napłynęły dane o inflacji z kolejnych niemieckich landów. Były one nieco wyższe niż można było oczekiwać po porannych odczytach z Nadrenii-Północnej Westfalii. W rezultacie po godzinie 10:00 dochodowość 2Y Bunda była o ok. 10 pb. powyżej dziennych minimów i 6 pb. ponad poziomem otwarcia. Doszło również do wyraźnego zawężenia spreadu między tenorami 2-letniego długu USA oraz Niemiec (o 8 pb.).

Po południu pałeczkę do osłabienia FI przejęły Treasuries. Sprzyjały temu względnie silne dane z amerykańskiego rynku pracy. Według ADP amerykańska gospodarka wytworzyła w grudniu 164 tys. etatów w sektorze prywatnym (najwięcej od sierpnia ub.r., przy kons. 115 tys.). Jednocześnie niski był odczyt cotygodniowych zasiłków dla bezrobotnych z USA (202 tys. kons. 216 tys.). Odczyty zza Oceanu sprowokowały wzrost dochodowość 2Y UST o ok. 5 pb. i kontynuację presji na Bunda. Ostatecznie na głównych węzłach amerykańska krzywa przesunęła się w górę o 5, 8 oraz 8 pb. do odpowiednio 4,38% (2Y), 3,99% (10Y) oraz 4,13% (30Y). W przypadku Bunda wzrost dochodowości na głównych węzłach wyniósł 15, 13 oraz 11 pb. do odpowiednio 2,53% (2Y), 2,12% (10Y) oraz 2,36% (30Y).

Dzisiejsze notowania powinny zdominować kolejna paczka danych z amerykańskiego rynku pracy. Biorąc pod uwagę wczorajszą skalę osłabienia bazowego FI (szczególnie Bunda), istnieje podwyższone ryzyko utrzymania się presji na zagraniczny dług. Inwestorzy mogą więc szukać argumentów w danych, które będą uzasadniać kontynuację presji na obligacje.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama