Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Krajowa gospodarka wrzuca niższy bieg

|
selectedselectedselected
Krajowa gospodarka wrzuca niższy bieg | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wygląda na to, że kwartały restrykcyjnej polityki pieniężnej dają powoli o sobie znać w sferze realnej. Niejednokrotnie pisaliśmy, że oddziaływanie impulsu monetarnego na gospodarkę w tym roku będzie największe. Po pierwszych dwóch jego miesiącach wydaje się, że scenariusz ten zaczyna się powoli materializować. Takie wnioski wyciągamy z wczorajszych danych o produkcji w przemyśle i z rynku pracy.

 

Co nas dzisiaj czeka?

Dalsze dane z Polski - tym razem czas na produkcję budowlano-montażową i sprzedaż detaliczną.

Nasza prognoza budowlanki to 2,9% r/r (konsensus 1,2% r/r). Ciepły luty powinien przekładać się na lepsze wyniki w produkcji budowlanej. W ujęciu odsezonowanym to poziomy zbliżone do tych obserwowanych przed miesiącem (lub trochę niższe, ale styczeń też był bardzo ciepły).

W realnej sprzedaży detalicznej prognozujemy dalsze minusy (my -1,7% r/r, konsensus -1,4% r/r). Choć prognozujemy lekkie odbicia w sprzedaży paliw i żywności, to i tak jesteśmy pod konsensusem. Powód jest niezmienny: słaby konsument. Pozostałe kategorie w większości podążają w dół (mówimy o odsezonowanych indeksach).

Reklama

W rozpisce na ten dzień zaplanowano też kolejne wystąpienie szefowej EBC i dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym w USA.

 

Polska: Ze sfery realnej schodzi powietrze

Sfera realna coraz bardziej zwalnia, ale na razie nie widać większego przełożenia na kwestie nominalne. Tak można podsumować dane za luty z rynku pracy i produkcji. Słabo wypadło zatrudnienie i produkcja przemysłowa. Wysokie dynamiki wciąż notowały nominalne płace - z tej strony trudno więc szukać wytchnienia dla inflacji.

Czytaj więcej

 

Garść newsów makroekonomicznych

Polska:

Decyzja dotycząca ewentualnego przedłużenia "zerowej" stawki VAT na żywność na drugie półrocze 2023 r. zostanie podjęta w kwietniu - poinformował rzecznik rządu Piotr Muller. (PAP)

Reklama

 

Polska:

Bank Gospodarstwa Krajowego odwołał przetarg sprzedaży obligacji zaplanowany na 22 marca. To już druga taka sytuacja na przestrzeni krótkiego czasu. Jeszcze wcześniej BGK sprzedawał ​znacznie mniej obligacji w porównaniu ze zgłaszanym popytem. Wygląda ​na to, że potrzeby finansowania tym kanałem obniżyły się.

 

Polska:

Zadłużenie Skarbu Państwa na koniec lutego 2023 r. wzrosło o 28,5 mld zł (+2,4 proc.) m/m i wyniosło ok. 1.234,3 mld zł - podał resort finansów w szacunkowych danych. (PAP)

 

Strefa euro:

Członek EBC Holzmann (Austria) stwierdził w poniedziałkowym wywiadzie, iż nie wyklucza jeszcze trzech podwyżek stóp procentowych o 50pb (na każdym kolejnym posiedzeniu), lecz jednocześnie nie jest pewny czy będą faktycznie miały miejsce. Warto przypomnieć, że jeszcze dwa tygodnie temu Holzmann twardo obstawał przy scenariuszu czterech kolejnych podwyżek stóp tej skali (pierwsza z nich zmaterializowała się w ubiegły czwartek).

Reklama

 

USA:

Departament Skarbu rozważa opcję tymczasowego rozszerzenia gwarancji depozytów na wszystkie wkłady (nie tylko te do limitu 250 tys. USD na instytucję) w razie kryzysu sektora bankowego. Warto dla kontekstu dodać, że wartość wszystkich depozytów to aktualnie ok. 18 bln USD. Z kolei saldo amerykańskiego odpowiednika BFG na koniec ubiegłego roku wynosiło ok. 128 mld USD.

 

Nowa Zelandia:

Bank centralny nie zamierza w najbliższym czasie odnawiać linii swapowej z Fed, która wygasła z początkiem tego roku. Może to świadczyć, iż popyt na dolary na rynkach zagranicznych nie jest tak znaczny. Podobne wnioski można wyciągnąć z pierwszych, tygodniowych aukcji swapowych dokonywanych z częstotliwością dzienną. Temat rozwijamy pokrótce w poniższym wątku.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama