Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Koniunktura konsumencka zaskoczyła. Czy dane z rynku pracy również zamieszają?

|
selectedselectedselected
Koniunktura konsumencka zaskoczyła. Czy dane z rynku pracy również zamieszają? | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Po kilku dniach niemalże nieprzerwanych wzrostów rentowności długu na świecie, czwartek przyniósł chwilę wytchnienia. Spadki dotknęły zarówno rynek niemiecki jak i amerykański. Polska tym razem także partycypowała w tym ruchu. Najwięcej emocji najpewniej wzbudziły notowania euro do złotego. Te spadły wczoraj poniżej 4,6 - najniżej od czerwca 2022.

 

Co nas dzisiaj czeka?

W końcu doczekamy się twardych danych z Polski. GUS opublikuje wyniki przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Do tego dojdą dane o koniunkturze przedsiębiorstw.

W przypadku zatrudnienia prognozujemy wzrost o 0,6% r/r (tyle też wynosi konsensus prognoz). Nie ma tutaj większej historii: to tak naprawdę kontynuacja spowolnienia, co widoczne jest także w danych o bezrobociu.

Zdecydowanie więcej dziać się może w przypadku płac. Ten miesiąc będzie szczególnie podatny na niespodzianki. Wszystko za sprawą porozumień płacowych w górnictwie i energetyce. W naszej prognozie (12,8% r/r) uwzględniliśmy kwestię dodatków inflacyjnych i podwyżek płac, ale niepewności jest tu sporo.

Reklama

Świat będzie patrzył na wstępne odczyty PMI w przemyśle i usługach (publikacje m.in. dla Niemiec, Francji i USA).

 

Polska: Po koniunkturze konsumenckiej

GUS opublikował kwietniowe wyniki koniunktury konsumenckiej. W skrócie: jest lepiej. Sytuacja ekonomiczna oczami konsumenta kontynuowała obserwowaną od jakiegoś czasu poprawę (zarówno we wskaźniku bieżącym jak i wyprzedzającym).

 

 

W ujęciu m/m najmocniej poruszyły się wskaźniki dot. oceny przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju oraz wskaźniki o deklaracjach możliwości dokonywania ważnych zakupów. Skala ruchów była jednak podobna pomiędzy większością indeksów – nie ma co nadmiernie przywiązywać wagi do tego, który był na czele. Lekką poprawę odnotowano niemalże wszędzie (lekkie minusy tylko w temacie oszczędzania pieniędzy).

Reklama

Dziś dane z rynku pracy - 1Dziś dane z rynku pracy - 1

Dziś dane z rynku pracy - 2Dziś dane z rynku pracy - 2

Dla nas najciekawsze są oczekiwania inflacyjne. Te po raz kolejny się lekko obniżyły:

Dziś dane z rynku pracy - 3Dziś dane z rynku pracy - 3

 

Widoczny jest wzrost odsetka osób, które oczekują, że ceny będą rosły wolniej niż dotychczas, kosztem odsetka spodziewającego się szybszego lub analogicznego wzrostu cen jak do tej pory.

Reklama

Dziś dane z rynku pracy - 4Dziś dane z rynku pracy - 4

 

Nie po to zajęliśmy się ostatnio kwantyfikacją oczekiwań inflacyjnych by się nimi teraz nie pochwalić. Oczekiwana inflacja za 12 miesięcy (w oczach konsumentów badanych przez GUS) znajduje się w przedziale 11-12%. To wciąż istotnie powyżej celu NBP (tak z 4-5 razy), znacząco też wyżej niż spodziewa się NBP w projekcji.

Dziś dane z rynku pracy - 5Dziś dane z rynku pracy - 5

 

O tym jak wyliczyliśmy powyższe oczekiwania można przeczytaćw linku. Ten miesiąc był też o tyle ciekawy, że zmiana skwantyfikowanych oczekiwań, które za punkt wyjścia biorą percepcję inflacji zachowały się nieintuicyjnie (w górę) – to kwestia techniczna, benchmark dla percepcji wyliczany ze średniej ruchomej inflacji z poprzednich miesięcy przesuwa się w wyższe okolice. Może to wprowadzać nieco zamieszania interpretacyjnego. Obserwując dane o koniunkturze, nam zdecydowanie bliżej do wniosku, że oczekiwana inflacja spadła (stąd bliżej do wyniku z 1. kolumny, czyli 11%). W poprzednim miesiącu podawaliśmy przedział 10-15%, ale polecamy uwadze fakt, że zawierało to kwantyfikację danych z ankiet ESI, których teraz jeszcze nie mamy.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama