Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Komentarz giełdowy: potężny dodruk pieniądza, czyli sentymenty przed decyzją FED

|
selectedselectedselected
Komentarz giełdowy: potężny dodruk pieniądza, czyli sentymenty przed decyzją FED | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dziś obserwujemy ograniczoną zmienność na indeksach. Wczorajsza kaskadowa wyprzedaż straciła dziś na sile, rynki powstrzymują się ze zdecydowanymi krokami przed jutrzejszą decyzją FED w sprawie kolejnej stóp procentowych. Popyt wciąż jednak boi się w zdecydowany sposób wrócić do gry, a ‘najmniejsza linia oporu’ wciąż kieruje indeksy na południe. Czy jutrzejsza decyzja FED uratuje rynek akcji przed dalszymi spadkami? Czy może jastrzębi zwrot jest już zawarty w cenach aktywów?

Trwająca od wiosny 2020 roku hossa na indeksach miała miejsce w warunkach potężnego dodruku pieniądza i programu QE, przez co stworzono idealne warunki dla wzrostów cen akcji giełdowych spółek, olbrzymiego wolumenu inwestycyjnego i kolejnych debiutów giełdowych. Dziś inwestorzy płacą wysoką cenę za irracjonalne wzrosty, a FED zmienia punkt widzenia i pozycjonuje się na walkę z gnębiącą gospodarkę inflacją, do której potężnego wzrostu sam przyłożył ręce.  Giełdowi inwestorzy zapewne woleliby zapomnieć o piątkowej i poniedziałkowej sesji, których dramatyczny dla popytu przebieg do dziś może przyprawiać byki o zawrót głowy. 

Tymczasem inwestorzy oczekują jutrzejszej decyzji FED i spodziewają się podwyżki stóp o 75 pb. Do takiego ruchu Rezerwę Federalną potencjalnie może skłonić piątkowy odczyt alarmujących danych z amerykańskiej gospodarki. Jednocześnie Rezerwa Federalna nie komunikowała podwyżki o 75 pb, planowo podwyżka ma jutro wynieść 50 pb. Komunikując 50 pb podwyżkę Rezerwa Federalna mogłaby tworzyć wrażenie, że jest pewna tego co robi, kontroluje dane na bieżąco i chce być przewidywalna w swoich decyzjach. Jednocześnie z ekonomicznego punktu widzenia podwyżka o 50 pb wobec historycznie fatalnych danych u progu recesji mogłaby pomóc rekordowej od 1981 ponad 8% inflacji jeszcze bardziej się rozszaleć, czego z pewnością nie chce społeczeństwo ani politycy w kontekście zbliżających się w USA wyborów midterms. 

Z oczekiwaniami wokół kolejnych podwyżek wiążę się również psychologia, ponieważ jeszcze niedawno rynki spodziewały się gołębiego scenariusza w postaci ew. przerwy w cyklu podwyżek we wrześniu. Dziś z kolei wyceniają jutrzejszą podwyżkę zdecydowanie bardziej jastrzębio od samego FEDu, który komunikował 50 pb. Możemy zatem założyć, że jutrzejsza hipotetyczna podwyżka o planowane 50 pb mogłaby zostać odebrana gołębio i stanowić katalizator wzrostu na indeksach. Z kolei podwyżka o 75 pb może być zawarta w cenach akcji, ponieważ piątkowe dane skłoniły byki oczekujące bardziej gołębiego FEDu do kapitulacji, a wczorajsze wyprzedaże pozbawiły wokół złudzeń kolejnych kupujących. Mamy zatem sytuację, w której wciąż decyzja FED pozostaje dla inwestorów zagadką, przez co dziś wyraźnie wolą wstrzymać się z dalszymi decyzjami inwestycyjnymi.

Reklama

Zyskują dziś spółki z sektora gazu i ropy naftowej, walory Cheniere Energy, Occidental Petroleum i Chevron rosną.  Wciąż tracą akcje spółek Microstrategy i Coinbase związanych z branżą blockchain. Spadki spowodował potężny spadek ceny Bitcoina i problemy sektora kryptowalut. Problem z powrotem do wzrostów mają walory Tesli, które znajdują się dziś ponad 40% poniżej historycznych szczytów.

NASDAQ i S&P500 tracą do tej pory ok. 0,30%, minimalnie słabiej radzi sobie Dow Jones, który notowany jest 0,42 % pod kreską. Około 0,80% traci dziś niemiecki DAX, londyński FTSE traci  0,1%. Prawie o 1,2% odbija polski WIG20, który w końcówce sesji wszedł powyżej oporu przy 1700 punktach. Indeks polskich blue chipów wciąż jednak traci prawie 40% względem wycen z października 2021 roku. Jutro możemy spodziewać się powrotu zmienności na indeksach w obliczu decyzji FED. Niewykluczony jest też ruch w dół w końcówce dzisiejszej sesji w USA, w obliczu strachu przed ‘pozostaniem w pozycjach’ przed jutrzejszym otwarciem, które może przebiegać w nerwowych nastrojach. 

 

Eryk Szmyd

Analityk rynków finansowych XTB

Nota prawna XTB

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


XTB

XTB

Jesteśmy jednym z największych na świecie brokerów Forex & CFD notowanych na giełdzie. Zapewniamy inwestorom indywidualnym natychmiastowy dostęp do rynków finansowych z całego świata. Posiadamy prawie 20 lat doświadczenia na rynku. W tym czasie otworzyliśmy oddziały w ponad 13 krajach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Chile i innych.


Reklama
Reklama