Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Komentarz giełdowy: Inflacja w Polsce nie zaskakuje

|
selectedselectedselected
Komentarz giełdowy: Inflacja w Polsce nie zaskakuje | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dzisiaj na GPW panuje nieznaczna wyprzedaż po optymizmie, jaki panował na Parkiecie Głównym w poniedziałek, wtorek i czwartek. Istotną informacją makroekonomiczną, która potencjalnie mogła odmienić losy dzisiejszej sesji był dzisiejszy odczyt (rewizja) inflacji CPI w Polsce za grudzień. W ostatnim czasie spadająca inflacja zgodna z oczekiwaniami analityków zdaje się już nie wystarczać giełdowym bykom. Sytuacja z odczytami inflacji jest nieco podobna do danych sprzedażowych odnoszących się do gamingowych premier oraz okresowych wyników spółek gamingowych w słynnym covidowym roku 2020r. - spełnienie oczekiwań to za mało, aby kontynuować cenowy rajd na północ. Nie inaczej jest również w ostatnich odczytach inflacji, zarówno w Stanach Zjednoczonych (które Wall Street przyjęło bardzo powściągliwie), jak również i z dzisiejszą rewizją inflacji CPI w Polsce, która okazała się być zgodna z oczekiwaniami i bez żadnych zmian dalej poziom ten wynosi 16,6%.

Niemniej jednak pomimo tego, iż w dniu dzisiejszym na WIG20 dominowały giełdowe niedźwiedzie, o jednej spółce było dzisiaj wyjątkowo głośno. Jest nią Komputronik, którego kurs akcji wystrzelił dziś w górę o 42%. W czwartek pojawiła się informacja o tym, że spółka zakończyła postępowanie restrukturyzacyjne, jednak dzisiaj poznaliśmy skalę wpływu, jakie będzie ono miało na wynik firmy. Postępowanie restrukturyzacyjne komputroniku zostało otwarte przez sąd niemal trzy lata temu. Plan zakładał m.in. znaczną redukcję zatrudnienia, umorzenie części wierzytelności głównych oraz całości odsetek. Układ z wierzycielami został zatwierdzony przez sąd we wrześniu 2022r. Postępowanie restrukturyzacyjne zostało prawomocnie zakończone w styczniu br co oznacza, że spółka odzyskała prawo do zarządzania swoim majątkiem. Jednak to nie ta informacja wywołała euforię wśród inwestorów, a skala jej wpływu na wynik finansowy. Okazało się, że prognozowany zysk nadzwyczajny wyłączony z obowiązku opodatkowania za okres od 1 kwietnia 2022r. do 31 grudnia 2022r. Wyniesie ponad 146,5 mln zł, co spowodowało euforię inwestorów.

Następny tydzień to sezon wyników w USA, zwłaszcza banków. Dzisiaj poznaliśmy wyniki pięciu z nich, które okazały się być powyżej oczekiwań analityków. Zdaje się, że to pozytywne zaskoczenie wynikało nie tyle z wyjątkowo dobrej działalności operacyjnej banków, a wyjątkowo pesymistycznie nisko ustawionego konsensusu rynkowego. Zdaje się, że tzw. płytka recesja może być już zdyskontowana przez amerykańską giełdę, więc w przypadku wyników okresowych może być jescze przestrzeń do pozytywnego zaskoczenia.

 

Nota prawna

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Maciej Kietliński

Maciej Kietliński

Makler Papierów Wartościowych (lic.nr 3261), zawodowo analityk rynku akcji, specjalizujący się w Giełdzie Papierów Wartościowych. Publicysta ekonomiczny goszczący na łamach Parkietu i Strefy Inwestorów. Autor komentarzy giełdowych dla Inwestorzy.tv oraz PAP Biznes. Aktywny inwestor giełdowy od ponad 10 lat. Doktorant SGH w dyscyplinie ekonomia. Hobbystycznie pasjonat podróżowania, przemawiania publicznego i łucznictwa tradycyjnego.


Reklama
Reklama