Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kolejne decyzje RPP pod wpływem napływających danych makroekonomicznych

|
selectedselectedselected
Kolejne decyzje RPP pod wpływem napływających danych makroekonomicznych | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Główne amerykańskie indeksy giełdowe odnotowały w minionym tygodniu wzrosty, przerywając tym samym noworoczną korektę, zapoczątkowaną w pierwszym tygodniu 2024 roku. Indeksowi S&P 500 na koniec tygodnia brakowało już tylko 0,3% do osiągnięcia historycznego maksimum z 3 stycznia 2022 r., czyli poziomu 4796,56 pkt. Nieco gorzej wypadła warszawska giełda, gdzie drugi tydzień z rzędu panowały spadki.

 

Najważniejsze wydarzenia gospodarcze i rynkowe:

W minionym tygodniu największe znaczenie dla inwestorów miały pierwsze w tym roku dane o amerykańskiej inflacji. Niektóre opublikowane wskaźniki inflacji były nieco wyższe od konsensusu, wskazując na jej uporczywość, co nieco oddaliło perspektywę szybkich cięć stóp procentowych przez Fed. Ceny wzrosły w grudniu o 0,3% w ujęciu miesięcznym (m/m), podczas gdy oczekiwano wzrostu o 0,2% m/m po odczycie 0,1% m/m w listopadzie. Miesięczna inflacja bazowa (bez cen żywności i energii) również wyniosła 0,3%, zgodnie z konsensusem i listopadowym odczytem. W ujęciu rocznym, bazowa inflacja CPI wyniosła 3,9%, co oznacza najwolniejsze tempo wzrostu cen od maja 2021 r., jednak podstawowy wskaźnik CPI odbił do 3,4% r/r po listopadowym odczycie 3,1% r/r (konsensus z kolei zakładał odczyt na poziomie 3,2% r/r). Nieco bardziej optymistyczne były piątkowe dane o cenach producentów PPI. Wskaźnik ten obniżył się w grudniu do 0,1% m/m, co oznacza trzeci z rzędu miesięczny spadek. Początek nowego roku okazał się także dobry z perspektywy sytuacji na amerykańskim rynku pracy. W pierwszym tygodniu stycznia wnioski o pierwszy zasiłek dla bezrobotnych złożyło 202 tys. osób, znacznie poniżej oczekiwań zakładających 210 tys. nowych wniosków.

 

Wskaźnik rocznej inflacji CPI w USA na tle rentowności 5-letnich amerykańskich obligacji skarbowych (%) 

Reklama

Kolejne decyzje RPP pod wpływem napływających danych makroekonomicznych - 1Kolejne decyzje RPP pod wpływem napływających danych makroekonomicznych - 1

Źródło: Opracowanie własne PKO TFI na podstawie danych Bloomberg.

 

Warto także przyglądać się rezultatom wyborów na Tajwanie, które według wstępnych wyników i zgodnie z oczekiwaniami wygrał wiceprezydent Tajwanu Lai Ching-te, startujący z ramienia rządzącej Demokratycznej Partii Postępowej (DPP) z wynikiem 40% głosów. Ching-te obiecuje bronić autonomii wyspy przed Chinami. W wyborach parlamentarnych z kolei żadna partia nie osiągnęła większości, minimum 57 mandatów. Ciesząca się dotychczas większością DPP zdobyła 51 mandatów, partia Kuomintang (KMT) uzyskała 52 mandaty, a Tajwańska Partia Ludowa (TPP) 8 mandatów.

 

Na delikatnych plusach tydzień zakończyły najważniejsze indeksy europejskie, choć dane wskazują na wciąż trudną sytuację gospodarczą. Sprzedaż detaliczna w strefie euro w listopadzie spadła o 0,3% m/m (zgodnie z konsensusem), po wzroście o 0,4% w październiku. Z kolei produkcja przemysłowa w Niemczech nieoczekiwanie spadła o 0,7% m/m, przy oczekiwaniach zakładających wzrost o 0,3% m/m, a zamówienia fabryczne wzrosły zaledwie o 0,3% m/m, podczas gdy oczekiwano solidnego wzrostu na poziomie 1,1% m/m. Rynek pracy zachował jednak odporność na spowolnienie gospodarcze, ponieważ stopa bezrobocia w strefie euro wyniosła w listopadzie 6,4%, w porównaniu z 6,5% w październiku.

Reklama

 

Najważniejszym wydarzeniem minionego tygodnia w Polsce było posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, na którym zgodnie z oczekiwaniami pozostawiono stopy procentowe bez zmian, w tym stopę referencyjną na poziomie 5,75%. Na konferencji prezes NBP Adam Glapiński wskazał, że z dużym prawdopodobieństwem stopy nie zmienią się przynajmniej do marca, a każda decyzja Rady będzie uzależniona od napływających danych makroekonomicznych, zwłaszcza od odczytów inflacji bazowej. Glapiński podkreślił, że obecna sytuacja gospodarcza jest korzystna, ponieważ spadek inflacji odbywa się w otoczeniu ożywienia gospodarczego.

 

Zobacz także: Krajowy Plan Odbudowy. Donald Tusk nie widzi żadnych ryzyk

 

Najważniejsze wydarzenia obecnego tygodnia:

W kolejnym tygodniu kalendarz publikacji krajowych danych makro obejmuje ostateczny odczyt danych o grudniowej inflacji CPI, a także odczyty inflacji bazowej, wskaźnika koniunktury konsumenckiej i grudniowej PPI.

Dane z USA będą dotyczyć grudniowej produkcji przemysłowejsprzedaży detalicznej i rynku nieruchomości. Pojawi się także wstępny odczyt sentymentu uniwersytetu w Michigan za styczeń. Rozpoczyna się też na dobre sezon publikacji wyników finansowych amerykańskich spółek giełdowych za IV kwartał 2023 roku.

Reklama

Z kolei dane z rynku europejskiego będą dotyczyć przede wszystkim ostatecznych odczytów inflacji za grudzień, listopadowej produkcji przemysłowej w strefie euro, poznamy także niemieckie wskaźniki PPI za grudzień. Pojawi się także wstępny styczniowy odczyt sentymentu ZEW.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.

PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.

Największe towarzystwo zarządzające funduszami detalicznymi. Związane kapitałowo z PKO BP. Przez pierwsze lata działalności funcjonowało pod nazwą PKO / Credit Suisse TFI, w którym do 2010 roku Credit Suisse Asset Management było współwłaścicielem i zarządzającym funduszami. Oferuje zarówno fundusze otwarte, jak i FIZ-y skierowane zarówno do klientów detalicznych, jak i przedsiębiorstw czy jednostek samorządowych. Ma w swojej ofercie szereg produktów systematycznego oszczędzania oraz emerytalnych (IKE, IKZE, PPE, PPK).


Reklama
Reklama