Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kolejna paczka danych z Polski. Co dostaniemy w prezencie na święta?

|
selectedselectedselected
Kolejna paczka danych z Polski. Co dostaniemy w prezencie na święta? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dziś ponownie pierwsze skrzypce w kalendarzu będą grały krajowe odczyty. O godz. 10:00 GUS poda listopadową dynamikę sprzedaży detalicznej (nasza prog. 1,8% r/r, kons. 1,5% r/r) oraz produkcję budowlano-montażową (nasza prog. 8% r/r, kons. 7,3% r/r). W przypadku tej drugiej publikacji nie wykluczamy negatywnego zaskoczenia ze względu na chłodną (szczególnie na zachodzie kraju) trzecią dekadę ub.m. Po południu (godz. 14:30) DoL poda cotygodniowe dane o zasiłkach dla bezrobotnych z USA (kons. 215 tys.). W tym samym momencie dowiemy się również jaką decyzję dotyczącą stóp procentowych podjęły czeskie władze monetarne. Konsensus zakłada, że CNB obniży benchmark o 25 pb. (do 6,75%). Procesy inflacyjne u naszego zachodniego sąsiada uzasadniałby taki ruch.

 

Silny wzrost wynagrodzeń przy słabym przemyśle

W listopadowych odczytach powyżej prognoz była jedynie dynamika wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw (11,8% r/r, kons. 11,2% r/r). Częściowo było to prawdopodobnie spowodowane wypłatami premii w górnictwie (17,7% r/r). Szybszy od agregatu wzrost wynagrodzeń był również obserwowany w sektorach, gdzie wypłaty są poniżej średniej. Może to sugerować przygotowywanie się przedsiębiorstw do podwyżek minimalnego wynagrodzenia od przyszłego roku (chęć zatrzymania pracowników). Nadal oczekujemy utrzymania się dwucyfrowych dynamik wynagrodzeń w kolejnych miesiącach. W przypadku zatrudnienia (-0,2% r/r) dane były zgodne z oczekiwaniami, choć my spodziewaliśmy się lepszego odczytu (0,0% r/r)

Wyraźnie zawiodły dane o dynamice produkcji przemysłowej (-0,7% r/r, kons. 0,7% r/r). Szczególnie słabo wypadło przetwórstwo przemysłowe, które obniżyło się w listopadzie o 2% r/r. Dane pokazują utrzymanie się negatywnych trendów w działach produkcji skoncentrowanych na eksporcie, gdzie spadki były dwucyfrowe. Cały czas relatywnie dobrze wypada produkcja pojazdów (widać to również w danych o wymianie handlowej), która urosła o ponad 10% r/r. Ogólną słabość przemysłu potwierdzają także odczyty PPI. Ceny produkcji sprzedanej spadły w ub.m. o 4,7% r/r. (najwięcej w ponad 20-letniej historii szeregu). Powinno to zmniejszać ryzyko wzrostu inflacji dóbr konsumenckich w kolejnych miesiącach.

 

Zobacz także: Słabe dane z polskiego przemysłu nie zaprzepaściły jeszcze nadziei na lepsze…

Reklama

 

 

Spokojna sesja na bazowym FI

Jeszcze wczoraj zwracaliśmy uwagę na pozytywny wpływ niskich odczytów CPI z Wielkiej Brytanii na bazowy FI. Poza tym ruchem notowania na Bundzie oraz Treasuries były spokojne. Zmienności nie zwiększyły również odczyty makro z USA. Sprzedaż domów na rynku wtórnym była zbliżona do oczekiwań, ale wyraźnie wzrosły nastroje konsumentów badane przez Conference Board (110,7 pkt, kons 104 pkt). Szczególnie dobrze wypadła składowa oczekiwań, gdzie silnie poprawiła się spodziewana kondycja finansowa amerykańskich rodzin. Poza odczytami zza Oceanu poznaliśmy również rachunek bieżący ze strefy euro za listopad (33,8 mld euro nadwyżki, poprz. +31,2 mld). Po szoku surowcowych dane CA wracają do poziomów zbliżonych do tych obserwowanych przed pandemią.

Ostatecznie amerykańska krzywa przesunęła się w dół na głównych węzłach o 7, 7 oraz 5 pb. do odpowiednio 4,34% (2Y), 3,86% (10Y) oraz 3,98% (30Y). W przypadku Bunda zmiany dochodowości bunda wyniosły -6, -6 oraz -7 pb. do odpowiednio 2,45% (2Y), 1,96% (2Y) oraz 2,15% (30).

Dziś podobnie jak wczoraj oczekujemy spokojnego handlu. Kalendarz makro jest relatywnie pusty, a przedświąteczne notowania raczej nie zachęcają inwestorów do bardziej zdecydowanych ruchów.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama