Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kalendarz najważniejszych wydarzeń gospodarczych i rynkowych tego tygodnia. Amerykanie na limicie

|
selectedselectedselected
Kalendarz najważniejszych wydarzeń gospodarczych i rynkowych tego tygodnia. Amerykanie na limicie | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Światowe rynki finansowe w ubiegłym tygodniu uważnie śledziły wydarzenia zza oceanu, w tym przede wszystkim dane o inflacji, nowe doniesienia w sprawie limitu amerykańskiego zadłużenia, a także kończący się sezon wynikowy spółek za pierwszy kwartał. Nastroje przez większość tygodnia były mieszane i podlegały zmianom, w związku z czym nie wszystkim indeksom udało wybić się ponad kreskę.

 

Najważniejsze wydarzenia gospodarcze i rynkowe:

Choć inflacja CPI w USA w kwietniu nie odnotowała znaczącego spadku w porównaniu do marca, ponieważ w ujęciu rocznym spadła jedynie do 4,9% z 5%, to i tak odczyt ten był najniższy od dwóch lat. Roczna inflacja bazowa z kolei zgodnie z przewidywaniem rynku wyniosła 5,5% i także tylko nieznacznie spadła w porównaniu do marcowego odczytu wynoszącego 5,6%. Poza utrzymującą się inflacją, ryzykiem dla amerykańskiej gospodarki jest także problem potencjalnej niewypłacalności. Choć w zeszły wtorek doszło do spotkania przedstawicieli dwóch stron sceny politycznej w USA, to porozumienie w sprawie zwiększenia pułapu zadłużenia nie zostało zawarte. Rozmowy muszą być kontynuowane, ponieważ obecna sytuacja, w której prezydent Biden wraz z innymi przedstawicielami partii demokratycznej nalegają na bezwarunkowe zwiększenie limitu, podczas gdy będący w opozycji Republikanie żądają głębokich cięć wydatków państwa, nie przyniesie rozwiązania problemu. Fundamentalne problemy gospodarcze USA oddziałują negatywnie na nastroje konsumentów. Według wstępnych danych za maj, opublikowanych przez Uniwersytet w Michigan, nastąpił spory spadek zaufania od kwietnia. Odczyt indeksu wyniósł 57,7 pkt (63,5 pkt w kwietniu) i był niższy niż oczekiwania na poziomie 63 pkt.

Zmiana zadłużenia USA i jego ustawowego limitu na przestrzeni ostatnich 15 lat (biliony dolarów)

Amerykanie na limicie. Zobacz, kalendarz najważniejszych wydarzeń tego tygodnia - 1Amerykanie na limicie. Zobacz, kalendarz najważniejszych wydarzeń tego tygodnia - 1

Reklama

Źródło: Opracowanie własne PKO TFI na podstawie danych Bloomberg

 

Dane napływające z krajów europejskich uwidaczniają postępujące procesy dezinflacyjne. Ostateczne dane dotyczące rocznej inflacji CPI w kwietniu potwierdziły, że w Niemczech spadła ona do 7,2% z 7,4% w marcu, na Węgrzech do 24,0% z 25,2%, a w Czechach do 12,7% z 15%. Szerokim echem na rynkach europejskich odbiły się wypowiedzi prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde, która podkreśliła, że wciąż obecne są znaczące ryzyka dotyczące przyszłej ścieżki inflacji i istnieją czynniki, które mogą wywoływać presję wzrostową, co rynek odczytał jako przestrzeń do dalszych podwyżek stóp przez EBC.

 

Lokalnie najważniejszym wydarzeniem było środowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, która zgodnie z oczekiwaniami pozostawiła stopy procentowe bez zmian, w tym stopę referencyjną na poziomie 6,75%. Komunikat po posiedzeniu wskazuje, że kolejne decyzje będą uzależnione od bieżących danych makroekonomicznych. Prezes Glapiński dodał na konferencji, że nie było dyskusji na temat potencjalnych obniżek stóp. Wskazał jednak, że do końca roku inflacja spadnie do jednocyfrowego poziomu i powróci do celu w perspektywie dwóch kolejnych lat.

 

Najważniejsze wydarzenia obecnego tygodnia:

  • W nadchodzącym tygodniu poznamy ostateczne dane dotyczące inflacji za kwiecień w Polsce, a także wstępne dane o PKB za I kwartał 2023
  • Zza zachodniej granicy także pojawi się odczyt PKB Unii Europejskiejkwietniowe PPI z Niemiec oraz majowe odczyty indeksu ZEW dla wybranych państw.
  • Zza oceanu oczekujemy odczytu danych dotyczących sprzedaży detalicznejprodukcji przemysłowej oraz rynku nieruchomości (rozpoczęte budowy domów i sprzedaż domów w kwietniu).

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.

PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.

Największe towarzystwo zarządzające funduszami detalicznymi. Związane kapitałowo z PKO BP. Przez pierwsze lata działalności funcjonowało pod nazwą PKO / Credit Suisse TFI, w którym do 2010 roku Credit Suisse Asset Management było współwłaścicielem i zarządzającym funduszami. Oferuje zarówno fundusze otwarte, jak i FIZ-y skierowane zarówno do klientów detalicznych, jak i przedsiębiorstw czy jednostek samorządowych. Ma w swojej ofercie szereg produktów systematycznego oszczędzania oraz emerytalnych (IKE, IKZE, PPE, PPK).


Reklama
Reklama