Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kalendarz makroekonomiczny: sprawdź wydarzenia, które mogą zachwiać rynkiem. Będzie się działo

|
selectedselectedselected
Kalendarz makroekonomiczny: sprawdź wydarzenia, które mogą zachwiać rynkiem. Będzie się działo | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Na przekór danym o wakatach za sierpień, wrzesień nie przyniósł pogorszenia w danych na amerykańskim rynku pracy. Według nas oznacza to, iż Fed otrzymał ponownie zielone światło do kontynuacji agresywnego cyklu zacieśniania polityki pieniężnej. W tym samym czasie Europa zmaga się z kryzysem energetycznym, który nie wydaje się szybko kończyć. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu godzin doszły kolejne czynniki sugerujące dalszą eskalację wojny w Ukrainie.

 

Poniedziałek, 10.10.2022

Tydzień rozpoczynamy bardzo spokojnie. W godzinach popołudniowych poznamy wypowiedzi Evansa oraz Brainard z Fed. Warto zaznaczyć, że w trakcie tygodnia powinniśmy poznać nowe dane z Chin dotyczące agregatów monetarnych za wrzesień.

Dzisiaj startuje również coroczna konferencja MFW. Więcej informacji można znaleźć pod niniejszym linkiem.

 

Wtorek, 11.10.2022

Reklama

O poranku poznamy dane z brytyjskiego rynku pracy za sierpień. Konsensus wskazuje na wzrost płac o 5,8% r/r oraz o 5,3% r/r z wyłączeniem bonusów. Jednocześnie zatrudnienie wzrosnąć ma o 128 tys. (średnia 3m/3m), a stopa bezrobocia powinna utrzymać się na poziomie 3,6%.

O 9:00 poznamy inflację z Czech i Węgier za wrzesień. Oczekiwania rynku implikują dalsze przyspieszenie, odpowiednio do 17,7% r/r i 19% r/r.

Po południu czeka nas szereg wystąpień bankierów centralnych. Głos zabiorą przedstawiciele Fed - Harker oraz Mester. Przemawiać będą również szefowie banków centralnych Szwajcarii oraz Wielkiej Brytanii.

 

Środa, 12.10.2022

Dzień z odczytami sierpniowej produkcji przemysłowej. O poranku odczyt z Wielkiej Brytanii, Rumunii, Węgier czy Turcji. O godzinie 11:00 tożsame dane dla całej strefy euro, gdzie oczekiwany jest spadek o 0,2% m/m.

W godzinach popołudniowych poznamy protokół z ostatniego posiedzenia węgierskiego banku centralnego, na którym zakomunikowano koniec cyklu zacieśniania polityki pieniężnej. Następnie czeka nas odczyt inflacji producenckiej z USA, gdzie mediana prognostów wskazuje na wzrost o 0,2% m/m (0,3% m/m w przypadku inflacji bazowej). Wieczorem poznamy z kolei zapis z ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej, na którym dokonano kolejnej podwyżki o 75pb.

Reklama

W godzinach popołudniowych swoje wystąpienia będą mieli Kashkari i Barr z Fed oraz prezes EBC Lagarde.

 

Czwartek, 13.10.2022

Dzień zaczniemy od inflacji ze Szwecji oraz finalnych danych inflacyjnych z Niemiec - obydwie publikacje za wrzesień.

Po południu gwoździem dnia, ale i całego tygodnia, będzie wrześniowy odczyt inflacji CPI z USA. Konsensus implikuje wzrost o 0,2% m/m oraz o 0,5% m/m w przypadku wskaźnika bazowego. Odczyt może być tym bardziej interesujący, iż na rynku pojawiła się ostatnio chęć "grania" zwrotu w polityce Fed (naszym zdaniem zbyt wcześnie). O tej samej porze poznamy także tygodniowe dane o nowych bezrobotnych, gdzie oczekiwany jest wzrost o 218 tys..

 

Piątek, 14.10.2022

W nocy powinny spłynąć dane o handlu zagranicznym z Chin. Konsensus wskazuje na wzrost importu o 1% r/r oraz wzrost eksportu o 4,8% r/r. W efekcie saldo bilansu handlowego wynieść ma 81,3 mld USD. Również w nocy i również z Chin powinniśmy poznać inflację konsumencką, gdzie oczekiwany jest wzrost o 2,8% r/r, oraz producencką, gdzie z kolei konsensus implikuje wzrost o 1,1% r/r.

Reklama

O poranku nastąpi finalny odczyt inflacji konsumenckiej z Hiszpanii oraz Francji. Najważniejszym punktem poranka będzie zaś finalny odczyt GUS, który rzuci więcej światła na wrześniowe, nadspodziewane mocne przyspieszenie inflacji.

Po południu NBP opublikuje dane dot. bilansu płatniczego za sierpień. Wg nas saldo obrotów bieżących ukształtuje się na poziomie -1,6 mld EUR (konsensus tuż pod -1,5 mld EUR). Tydzień zakończymy danymi z USA. O 14:30 opublikowana zostanie wrześniowa sprzedaż detaliczna, gdzie konsensus implikuje wzrost o 0,2% m/m. Półtorej godziny później poznamy z kolei wstępne dane o nastrojach konsumentów autorstwa Uniwersytetu Michigan za październik. Mediana prognoz wskazuje na symboliczny wzrost do 58,8 pkt..

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama