Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kalendarz danych i publikacji makroekonomicznych: Tydzień z RPP

|
selectedselectedselected
Kalendarz danych i publikacji makroekonomicznych: Tydzień z RPP | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Krajowa decyzja w sprawie stóp procentowych to tak naprawdę jedyne ciekawe wydarzenie tego tygodnia. Może to i dobrze, będzie czas na uspokojenie po piątkowych emocjach. Te były powodowane danymi z amerykańskiego rynku pracy, które wystrzeliły. Piszemy o nich w dzisiejszym ​komentarzu.

 

Kalendarz danych i publikacji makroekonomicznych

Poniedziałek, 6.02.2023

Startujemy bardzo spokojnie. W kalendarzu tylko zamówienia w niemieckim przemyśle (już za nami, wynik nieco lepszy niż zakładał konsensus) i sprzedaż detaliczna w strefie euro. NBP opublikuje nową ankietę dot. warunków kredytowych na rynku.

 

Wtorek, 7.02.2023

Dziać się będzie niewiele więcej. W Niemczech opublikowane zostaną wyniki produkcji przemysłowej (za grudzień). Planowane są też wystąpienia szefa Fed i szefa BoC.

Reklama

 

Środa, 8.02.2023

RPP podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. Tu trudno oczekiwać jakiejkolwiek zmiany - stopy powinny pozostać na obecnym poziomie. Nieco fermentu w grono Rady może zasiać dopiero marcowa projekcja. Dane układają się gołębio.

Świat, jak się lenił, tak się leni. W kalendarzu tylko szereg wystąpień przedstawicieli Fed.

 

Czwartek, 9.02.2023

Decyzje w sprawie stóp procentowych podejmą banki centralne z Rumunii i Szwecji. Ponadto zaplanowana jest publikacja wstępnej inflacji z Niemiec za styczeń (konsensus na HICP: 10% r/r). Komisja Europejska natomiast, opublikuje swoje najnowsze prognozy gospodarcze dla państw UE. Zestaw danych z Europy dopełnią wystąpienia przedstawicieli EBC.

W USA w kalendarzu można znaleźć jedynie dane o nowo zarejestrowanych bezrobotnych.

Reklama

Tradycyjnie już jeden dzień po posiedzeniu RPP powinniśmy oglądać prezesa Glapińskiego na konferencji.

 

Piątek, 10.02.2023

Dzień rozpocznie się danymi o chińskiej inflacji za styczeń. Oczekiwania na CPI to 2,1% r/r (poprzednio 1,8% r/r), a na PPI -0,5% r/r (poprzednio -0,7% r/r).

Następnie warto przenieść się do Wielkiej Brytanii, gdzie opublikowane zostaną dane o PKB w IV kw. i wyniki produkcji przemysłowej. W strefie euro najważniejsze powinno być wystąpienie szefowej EBC C. Lagarde.

W Polsce czeka nas publikacjaminutesze styczniowego posiedzenia RPP (nie spodziewamy się po nich zbyt wiele, niosą one mniej informacji niż wypowiedzi członków RPP). Z regionu spłyną dane o inflacji (Węgry, Czechy).

​Spokojny ​tydzień w USA kończy się równie spokojnie. ​W piątek można spodziewać się jedynie indeksu Michigan i wystąpień przedstawicieli ​Fed. 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama