Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Jest postęp w negocjacjach między Czechami a Polską w sprawie kopalni w Turowie, powiedział we wtorek czeski wiceminister środowiska

|
selectedselectedselected
Jest postęp w negocjacjach między Czechami a Polską w sprawie kopalni w Turowie, powiedział we wtorek czeski wiceminister środowiska
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W tym tygodniu grupy ekspertów mają dopracować kwestie techniczne przed spotkaniami na wyższym szczeblu, które jest zaplanowane w przyszły czwartek.

W lutym Czechy pozwały Polskę do Trybunału Sprawiedliwości

Unii Europejskiej (TSUE), argumentując, że działalność kopalni obniża jakość życia osób mieszkających w regionie przygranicznym. Warszawa chce skłonić Czechów do wycofania pozwu, a negocjacje dotyczące rekompensaty finansowej i usprawnień technicznych, jakie muszą zostać wprowadzone w celu zabezpieczenia terenu wokół kopalni i utrzymania jej funkcjonowania, rozpoczęły się w ubiegłym tygodniu.

Obie strony opisywały rozmowy jako trudne

Wiceminister środowiska Czech Vladislav Smrz powiedział we wtorek, że skuteczność rozmów wzrosła po tym, jak zorganizowano je w ramach trzech grup ekspertów, zajmujących się odpowiednio wpływem kolapni na powietrze, poziom hałasu i wód. Eksperci powinni sfinalizować swoje wnioski do piątku, przed rozpoczęciem rozmów na wyższym szczeblu w przyszłym tygodniu. "Są jeszcze otwarte kwestie, które trzeba przedyskutować, ale poczyniliśmy dziś pewne postępy" - powiedział Smrz. "Miejmy nadzieję, że w (przyszły) czwartek będziemy mogli powiedzieć, iż mamy porozumienie w kwestiach technicznych" - dodał. Polskie ministerstwo klimatu również poinformowało we wtorek, że od wyników prac w grupach roboczych "zależeć będzie dalszy tok rozmów".

Konieczne będzie jeszcze zawarcie porozumienia także w innych kwestiach,

na przykład dotyczących tego, w jaki sposób zostanie ono wprowadzone w życie. Strona czeska zwróciła się do unijnego sądu o nałożenie na Polskę kary w wysokości 5 milionów euro dziennie za niewstrzymanie wydobycia węgla w Turowie, do czasu rozstrzygnięcia sprawy. Polska produkuje około 70% energii elektrycznej z węgla i jako jedyny kraj Unii Europejskiej nie poparła celu neutralności klimatycznej do 2050 roku podczas szczytu w 2019 roku. Warszawa, która w kwietniu przedłużyła koncesję wydobywczą dla Turowa do 2044 roku, przyznała, że transformacja w kierunku czystszych źródeł energii jest nieunikniona i podjęła kroki w celu zmniejszenia emisji dwutlenku węgla. Zdaniem aktywistów jednak kraj musi zwiększyć wysiłki.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Reuters null

Reuters

Reuters – należąca do spółki Thomson Reuters agencja prasowa z siedzibą w Londynie. Do 1916 roku znana jako Reuter's. Główna siedziba Reuters Group mieściła się od 1939 w Londynie przy Fleet Street, a od 2005 znajduje się na Canary Wharf.


Reklama
Reklama