Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Iskierka nadziei w niemieckiej gospodarce?

|
selectedselectedselected

Wczoraj rentowności obligacji skarbowych wzrosły, a ceny akcji spadły, w reakcji na powtórzoną w weekend przez J.Powella ocenę, że jest jeszcze zbyt wcześnie by ogłosić zwycięstwo nad inflacją. W efekcie obligacje ponownie znalazły się pod presją, rentowność amerykańskich dwulatek wzrosła na najwyższego poziomu w tym roku, podobne tendencje objęły też Europę.

Iskierka nadziei w niemieckiej gospodarce?
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Kontrakty terminowe wyceniają już poniżej 20% szans na obniżkę stóp Fed w marcu, zmalało także prawdopodobieństwo obniżki w maju, chociaż w wycenach nadal przekracza ono 50%. Dolar kontynuował umocnienie, a kurs EURUSD spadł poniżej 1,0750. Umocnienie dolara i oddalająca się perspektywa obniżek stóp Fed nie sprzyjały złotemu - kurs EURPLN wzrósł do 4,34, a USDPLN do 4,05. Wzrosły rentowności polskich obligacji, głównie na długim końcu krzywej.

 

Dziś poznamy grudniowe dane o zamówieniach w niemieckim przemyśle. Rynek, po słabych odczytach z pozostałych części gospodarki, spodziewa się kolejnego słabego wyniku i spadku w ujęciu rocznym o 5,4%, po spadku o 4,4% r/r w listopadzie.

 

Koniec roku najpewniej przyniósł kontynuację recesji konsumenckiej w strefie euro, choć spadek sprzedaży detalicznej w grudniu prawdopodobnie wyhamował. Według konsensusu dzisiejszy odczyt pokaże, że w grudniu sprzedaż była niższa o 0,8% r/r, wobec spadku o 1,1% r/r w listopadzie.

Reklama

 

Przegląd wydarzeń ekonomicznych:

POL: W raporcie agencja ratingowa Fitch ostrzegła, że eskalacja napięć politycznych zwiększa ryzyko dla skuteczności rządu w działaniach na rzecz konsolidacji fiskalnej, może opóźnić napływ środków z UE i negatywnie wpłynąć na nastroje rynkowe. W ocenie Fitch prawdopodobieństwo przedterminowych wyborów jest małe, ale przyszła kampania wyborcza może oddalić konsolidację fiskalną. Agencja przewiduje, że dług sektora instytucji rządowych i samorządowych w relacji do PKB będzie stopniowo wzrastał, do około 55% do 2025, co byłoby zgodne z medianą dla państw kategorii "A".

 

GER: Kiepskie zakończenie, jeszcze gorszy początek - tak można podsumować sektor usług na przełomie 2023/24. W styczniu usługowy PMI uległ dalszemu pogorszeniu i spadł do 47,7pkt. w porównaniu do 49,3pkt. w grudniu. Ostateczne dane są o 0,1pkt. wyższe niż odczyt flash. Niepokojące jest, że nowe zamówienia spadały 7. miesiąc z rzędu, a zaległości spadały najszybciej od czerwca 2020 roku, co może wskazywać na anulowanie zamówień przez klientów. Sektor usług nadal boryka się z presją inflacyjną. Wskaźnik PMI dla cen sprzedaży, pomimo że jest poniżej szczytów z 2022, to utrzymuje się znacznie powyżej długoterminowej średniej. Według ankietowanych przedsiębiorstw rosnące koszty są w dużej mierze wynikiem silnych podwyżek płac. Wynika to głównie ze strukturalnych niedoborów na rynku pracy, które ostatnio są dodatkowo wykorzystywane przez strajkujące związki zawodowe.

 

EUR: Niekorzystne tendencje panują także w sektorze usług w całej strefie euro, gdzie w styczniu indeks PMI spadł do 48,4 pkt. (zgodnie z odczytem flash) z 48,8 pkt. w poprzednim miesiącu. W badaniu można jednak znaleźć pewne jasne punkty – poprawiły się oceny zatrudnienia, a także generalna ocena perspektyw, którą wsparły zmniejszająca się presja kosztowa oraz oczekiwania na obniżki stóp procentowych. Warto zauważyć, że koniunktura w usługach różni się pomiędzy poszczególnymi państwami strefy euro – we Francji i Niemczech indeksy w styczniu zniżkowały, podczas gdy reszta wspólnoty notowała wzrost aktywności, najwyższy od pół roku.

Reklama

 

GER: Eksport w grudniu obniżył się o 4,6% m/m, co było znacznie silniejszym spadkiem niż się spodziewano (kons.: -2,8% m/m). Import spadł jeszcze silniej, o 6,7% m/m (kons.: -1,9% r/r). Tym samym bilans handlu zagranicznego poprawił się do 22,2 mld EUR z 20,7 mld EUR miesiąc wcześniej. W 2023 eksport Niemiec spadł o 2,0%, a import o 10,2%. Ponieważ spadek importu był znacznie wyraźniejszy niż spadek eksportu, nadwyżka w handlu zagranicznym wzrosła ponad dwukrotnie w porównaniu z rokiem poprzednim i sięgnęła 209,4 mld EUR. Spadek w dużym stopniu wynikał ze spadku cen importu energii. Polska jest jednym z głównych dostawców towarów do Niemiec. W 2023 średnio ok. 6% niemieckiego importu stanowiły dobra pochodzące z Polski, w porównaniu do 2022 udział Polski wzrósł o 0,8pp. Głównymi dostawcami towarów do Niemiec są Chiny (11,5%), Holandia (7,7%) oraz USA (7,0%) – Polska plasuje się zaraz za tą trójką.

 

iskierka nadziei w niemieckiej gospodarce grafika numer 1iskierka nadziei w niemieckiej gospodarce grafika numer 1

 

EUR: Indeks nastrojów ekonomicznych Sentix zapowiada powolne ożywienie gospodarcze. W lutym wzrósł 4. miesiąc z rzędu, osiągając poziom 12,9 pkt., co jest najwyższą wartością od kwietnia 2023. Poprawiły się zarówno oceny bieżącej sytuacji (+2,5 pkt. m/m), jak i w oczekiwania (+3,3 pkt. m/m), których subindeks wzrósł już piąty raz z kolei. Warto jednak zaznaczyć, że obserwowane wzrosty następują z bardzo niskich poziomów – indeks bieżącej sytuacji wynosi -20,0 pkt., nieco wyżej, na poziomie -5 pkt., jest indeks oczekiwań. Strefa euro zatem nadal zmaga się z tendencjami recesyjnymi, chociaż ich natężenie maleje. Aby móc mieć nadzieję na wyraźne odwrócenie trendu, w najbliższych miesiącach indeks oczekiwań powinien powrócić do dodatnich wartości. Oczekiwania inwestorów wskazują, że inflacja będzie nadal spadać, a słaba koniunktura zachęci EBC do obniżek stóp procentowych.

Reklama

 

EUR: Deflacja PPI w strefie euro w grudniu pogłębiła się do -10,6% r/r wobec -8,9% r/r w listopadzie, co było bliskie temu, co zakładał konsensus. Za presję deflacyjną nadal odpowiada głównie spadek cen energii, który w grudniu sięgnął 27,6% r/r (-2,4% m/m). Pozostałe składowe wskaźnika utrzymują się na zbliżonym poziomie, w okolicy wzrostu o 3% r/r.

 

iskierka nadziei w niemieckiej gospodarce grafika numer 2iskierka nadziei w niemieckiej gospodarce grafika numer 2

 

ŚWIAT: Według nowego OECD Economic Outlook wzrost globalnego PKB w 2024 wyniesie 2,9% (o 0,2pp więcej niż prognozowano w poprzedniej edycji), nieznacznie spadając z 3,1% w 2023, a w 2025 sięgnie 3,0%. Prognozy zakładają, że światowa gospodarka będzie się rozwijała wolniej niż przed pandemią. Wzrost gospodarczy w USA ma spowolnić, podobnie jak w Chinach, z powodu słabego popytu konsumentów i problemów na rynku nieruchomości. W strefie euro ożywienie gospodarcze nadal będzie stłumione. Inflacja w krajach G20 ma wrócić do celu do końca 2025 roku. Według OECD polityka pieniężna musi pozostać ostrożna, aby utrzymać inflację pod kontrolą, a rządy będą musiały stawić czoła wyzwaniom fiskalnym oraz promować reformy wspierające wzrost.

Reklama

 

USA: ISM dla sektora usług w styczniu wzrósł 13. miesiąc z rzędu i osiągnął poziom 53,4 pkt. Oceny bieżącego poziomu aktywności nie zmieniły się, podczas gdy portfel zamówień wzrósł, po spadku w grudniu. Struktura indeksu sugeruje dalszą poprawę koniunktury w sektorze – rosną zaległości produkcyjne i aktywność zakupowa firm, przyspiesza tempo wzrostu cen. Firmy spodziewają się dalszego wzmocnienia popytu, m.in. na bazie oczekiwanych obniżek stóp procentowych, ich główną obawą pozostaje inflacja i wciąż silna presja kosztowa.

 

USA: R.Bostic (Atlanta Fed) stwierdził, że długoterminowy szacunek Fedu dla stopy bezrobocia istotnie obniżył się w świetle dowodów wskazujących na bardziej napięty rynek pracy w ostatnich latach. Biorąc pod uwagę, że zatrudnienie stanowi jeden z dwóch elementów mandatu Fed (obok inflacji), wiele wskazuje na to, że Rezerwa Federalna będzie tolerować relatywnie mocny rynek pracy, nie widząc w nim przeszkody dla sprowadzenia inflacji do celu (o czym niedawno wspominał J.Powell). A.Goolsbee (Chicago Fed) powiedział, że wolałby zobaczyć nieco więcej korzystnych danych inflacyjnych, jednocześnie nie wykluczył całkowicie możliwości obniżki stóp w marcu.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama