Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Informacja, z której nie korzystasz, a powinieneś

|
selectedselectedselected
Informacja, z której nie korzystasz, a powinieneś | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Czym jest program pokrycia analitycznego?

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego (PWPA) polega na sporządzaniu przez firmy inwestycyjne raportów analitycznych na temat spółek notowanych na GPW. To, co odróżnia te analizy to fakt, że ich przygotowanie finansowane jest przez GPW i dzięki temu od momentu publikacji są ogólnodostępne dla każdego inwestora.

Na rynkach prowadzonych przez GPW dostępne są akcje ponad 800 emitentów. Tak wysoka liczba powoduje, że część inwestorów koncentruje swoją uwagę na tych największych, bo na ich temat jest po prostu więcej dostępnych informacji. Jako giełda dążymy do aktywizacji szerokiego rynku, dlatego też zależy nam na zwiększaniu zainteresowania inwestorów spółkami spoza głównych indeksów. PWPA uruchomiliśmy w 2019 roku i właśnie rozpoczęliśmy kolejną dwuletnią edycję, gdzie aż 65 spółek z 24 sektorów gospodarki zostało objętych pokryciem analitycznym.

Jaki jest główny cel tego programu?

Program spełnia jednocześnie kilka bardzo ważnych celów. Pierwszym i najbardziej oczywistym jest zwiększenie liczby i dostępności analiz spółek spoza głównych indeksów, dla których do tej pory nie były przygotowywane profesjonalne analizy lub jedynie w bardzo ograniczonym zakresie. Z drugiej strony, nie mniej ważnym celem jest poszerzanie wiedzy o tych spółkach wśród inwestorów - w szczególności nowych inwestorów indywidualnych, którzy weszli na rynek w 2020 roku. Takie analizy to także wartość dodana dla samych spółek, które dzięki regularnej wycenie przez profesjonalnych analityków mogą na bieżąco weryfikować swoje modele biznesowe, a ich wycena giełdowa lepiej odzwierciedla ich wartość.

Co decydowało o tym, że spółka mogła zostać zakwalifikowana do PWPA?

Spółka, chcąca przystąpić do bieżącej, trzeciej edycji Programu, w pierwszym kroku musiała nawiązać kontakt z firmą inwestycyjną, której rolą miało być przygotowanie analiz. Następnie wybrana firma inwestycyjna mogła zgłosić spółkę (lub spółki) do naszego Programu. Warunkiem było notowanie na Głównym Rynku oraz NewConnect na dzień 31 maja 2021 roku. Dodatkowym wymogiem, aby uniknąć sytuacji, w której zamawialibyśmy analizy dla spółek już szeroko pokrywanych analizami, był brak dostępnych analiz dla tych spółek w ciągu ostatnich 12 miesięcy lub pokrycie spółki przez maksymalnie jednego analityka. Kolejnymi przyjętymi przez nas warunkami były kryteria odpowiedniej kapitalizacji spółki (co najmniej 50 mln złotych), a także wymóg, aby wartość wskaźnika free float spółki przekraczała 20%.

Warto zaznaczyć, że firmy inwestycyjne, zgłaszające spółki do Programu, również były zobligowane do spełniania określonych Regulaminem Programu kryteriów. Przede wszystkim musiały zatrudniać zespół składający się z minimum 3 analityków, który w roku poprzedzającym start aktualnej edycji Programu sporządził analizy dla co najmniej 10 spółek notowanych na GPW spoza indeksu WIG20.

Dlaczego GPW zdecydowała się wprowadzić PWPA?

Reklama

Zdajemy sobie sprawę z tego, że wzrost dostępnego pokrycia analitycznego dla spółek z sektora średnich i małych przedsiębiorstw jest niezmiernie ważnym elementem podnoszenia zaufania do rynku kapitałowego. Nasz rynek charakteryzuje się tym, że poza indeksem WIG20 praktycznie wszystkie spółki w kategoriach europejskich uznaje się za małe lub średnie. Analizy giełdowe są przygotowywane przez firmy inwestycyjne na zasadach komercyjnych, głównie dla większych spółek. Nie są również od razu dostępne dla szerokiego grona inwestorów. Z kolei mniejsze spółki, pomijane często przez analityków, także mają ambicje, aby rosnąć i zwiększać swoją kapitalizację. Jednak bez profesjonalnych analiz inwestorzy często nie są w stanie dostrzec ich wartości. To z resztą problem obserwowany na niemalże wszystkich rynkach giełdowych. W 2019 roku wspólnie z domami maklerskimi przygotowaliśmy pilotażowy program, który miał zwiększyć liczbę firm objętych profesjonalną analizą prowadzonej działalności. Program ten z sukcesem działał dwa lata i objął 51 spółek. Po analizie efektów i opinii uczestników rynku zdecydowaliśmy o jego kontynuacji.

W jaki sposób Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego może zwiększyć płynność obrotu akcjami spółek zakwalifikowanych do Programu?

Raporty analityczne są ważnym źródłem wiedzy dla inwestorów zarówno indywidulanych, jak i instytucjonalnych. Często na ich podstawie są podejmowane decyzje inwestycyjne, a to bezpośrednio przekłada się na zlecenia kupna lub sprzedaży danych walorów. Zatem im więcej analiz i informacji o spółce, tym potencjalnie większe zainteresowanie samą spółką i jej akcjami. Liczymy na to, że poprzez udostępnianie informacji o ciekawych, często innowacyjnych spółkach spoza głównych indeksów, zachęcimy inwestorów do spojrzenia również na podmioty o mniejszej kapitalizacji.

Jakie wytyczne musi spełniać analiza publikowana w ramach tego programu? Co znajdziemy w takiej analizie?

Przede wszystkim, w ramach naszego Programu, tworzone są trzy główne rodzaje raportów: inicjujące, aktualizujące oraz komentarze analityczne.

Na początek relacji firma inwestycyjna – spółka, ta pierwsza przygotowuje raport inicjujący. Jego celem jest przedstawienie szczegółowego profilu działalności spółki. Taki raport powinien zawierać jej wycenę, opis modelu biznesowego oraz przedstawiać strategię, otoczenie, prognozy finansowe obejmujące okres 3 kolejnych lat, akcjonariat, opis ryzyka oraz cenę docelową.

Drugim rodzajem raportów są raporty aktualizujące. Takie raporty publikowane będą co najmniej dwa razy w roku i będą obejmować: wycenę, analizę ostatnich wydarzeń istotnych dla spółki, aktualizację prognoz finansowych oraz cenę docelową. Może w nim zostać również zawarta prognoza wyników kwartalnych wraz z ich omówieniem.

Trzecim rodzajem raportów są komentarze i prognozy analityków, które są przygotowywane do publikowanych przez spółki prognoz wyników finansowych oraz informacji o najważniejszych wydarzeniach w spółkach.

Czy program nie rodzi ryzyka występowania różnego rodzaju anomalii cenowych w związku z tym, że obejmuje on mniej płynne spółki?

Reklama

Wprost przeciwnie. Dzięki szerszemu, niezależnemu spojrzeniu analitycznemu inwestorzy mają szansę na dostęp do wiarygodnej informacji o spółce. Pamiętajmy, że mniejsza płynność może wynikać z różnych przyczyn, a jedną z nich może być właśnie brak wiedzy inwestorów o spółce czy brak dostępu do niezależnej informacji. Poprzez PWPA, zapewniając dialog między spółką oraz firmą inwestycyjną tworzącą analizę, umożliwiamy inwestorom indywidualnym dostęp do informacji, a co za tym idzie, dajemy możliwość podejmowania przez nich bardziej świadomej i racjonalnej decyzji inwestycyjnej.

Gdzie, jako inwestorzy indywidualni, zdobędziemy dostęp do analiz w ramach programu pokrycia analitycznego? W jaki sposób materiały są rozpowszechniane?

Wszystkie raporty są dostępne na naszej dedykowanej stronie www.gpw.pl/gpwpa. Dodatkowo, raporty są dystrybuowane zaraz po ich publikacji przez największe agencje oraz krajowe i zagraniczne portale branżowe. Przygotowujemy także narzędzie, które umożliwi inwestorom zapisanie się do newslettera, informującego o nowych raportach w ramach PWPA.

W jaki sposób inwestor może skorzystać z programu? Czy materiały stworzone w ramach PWPA mogą zostać wykorzystane do podjęcia decyzji inwestycyjnych?

Raporty analityczne stanowią kluczowe narzędzie w ocenie perspektyw i ryzyka danej spółki przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Jednak pamiętajmy, że informacje w nich zawarte są aktualne na dany moment i przygotowywane według najlepszej wiedzy i doświadczenia danego analityka. Zatem nie gwarantują, że kurs spółki zachowa się w sposób zaprognozowany przez analityka. W dzisiejszych czasach na notowania giełdowe mają wpływ informacje, którymi jesteśmy bombardowani niemalże codziennie – dotyczące zarówno gospodarki w wymiarze światowym, krajowym, jak i branżowym. Sukces inwestycyjny zależy więc przede wszystkim od trafnej oceny przez inwestorów także tych informacji, a raporty analityczne powinny być jednym ze składników takiej analizy.

Wywiad przeprowadził Dawid Augustyn

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Zespół FXMAG

Zespół FXMAG

Portal i jedyny w Polsce magazyn Inwestora Indywidualnego. FXMAG wspiera swoich czytelników, zapewniając dostęp do szerokiej bazy edukacyjnej i na bieżąco informując o najważniejszych wydarzeniach rynkowych i gospodarczych z zakresu rynku Forex, akcji, kryptowalut oraz inwestycji alternatywnych. 


Reklama
Reklama