Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Inflacja wpisała się w oczekiwania rynku – czy PMI będzie równie zgodne? Garść newsów makroekonomicznych

|
selectedselectedselected
Inflacja wpisała się w oczekiwania rynku – czy PMI będzie równie zgodne? Garść newsów makroekonomicznych
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Inflacja za lipiec była niemalże zgodna z naszą prognozą i ekonomicznym konsensusem. W rezultacie nie wniosła ona nic nowego dla naszych prognoz przyszłych ruchów RPP. Z rynkowego punktu widzenia początek tygodnia przyniósł spadki rentowności polskich papierów skarbowych, czemu w pewnym sensie pomogły dane inflacyjne (konsensus Bloomberga znajdował się jednak na poziomie 11%) oraz zachowanie rynków bazowych. Warto przy okazji odnotować, że podczas wczorajszej sesji EURPLN na chwilę zszedł poniżej 4,40.

 

 

Co nas dzisiaj czeka?

Przed nami krajowy indeks PMI dla przemysłu, gdzie spodziewamy się spadku do 43,0 pkt. Konsensus jest nieco bardziej zachowawczy (44,5 pkt.). Mocno poleciały w dół wstępne PMI w strefie euro - nie widzimy powodów by w Polsce było inaczej. Ponadto poznamy także finalne indeksy ze strefy euro i USA. W USA zaplanowano też publikację indeksu ISM z przemysłu i liczby wakatów wg JOLTS.

Reklama

 

Polska: Inflacja CPI na poziomie 10,8% w lipcu (flash)

Inflacja spadła z 11,5% do 10,8% r/r. W ujęciu miesięcznym ceny obniżyły się o 0,2%. Jednocześnie inflacja bazowa osiągnęła okolice 10,7% (z błędem +/- 0,1pp). Poziomy jednocyfrowe inflacji dopiero we wrześniu. A w październiku obniżka stóp (25pb).

Zobacz także: Lipcowa inflacja nic nas nie zaskoczyła - ale czy tak będzie zawsze? Sprawdź jakie są prognozy na najbliższe okresy

 

Garść newsów makroekonomicznych

  • MF: Na koniec lipca stopień sfinansowania tegorocznych potrzeb pożyczkowych brutto budżetu państwa wynosi ok. 89 proc., wg znowelizowanej ustawy budżetowej - poinformował w komunikacie wiceminister finansów Sebastian Skuza. Stan środków na rachunkach budżetowych na koniec lipca wynosi ok. 132 mld zł (PAP Biznes).
  • Strefa euro: Inflacja (HICP) w czerwcu wyniosła wg wstępnych szacunków 5,3% r/r. Dokładnie tyle wynosił też konsensus prognoz.

 

 

  • Strefa euro: Lekko na plus zaskoczył natomiast wynik wzrostu PKB w II kw.. Odnotowano 0,3% kw/kw (oczekiwania 0,2% kw/kw, po -0,1% kw/kw kwartał wcześniej).

 

Reklama

 

  • USA: Opublikowana wczoraj ankieta kredytowa Fed wskazała na ​dalsze zacieśnienie warunków kredytowych ​w przypadku kredytów do ​przedsiębiorstw. ​Zamarkowanie szczytu pod tym względem ​widoczne było ​w kredytach finansujących nieruchomości komercyjne. Z kolei w przypadku kredytów konsumpcyjnych warto odnotować zaostrzenie warunków w przypadku kart kredytowych. ​Biorąc pod uwagę rolę tego rodzaju płatności do wygładzania konsumpcji ​tamże wydaje się, że ​kwestia ta może odrywać pewną rolę w rysowaniu perspektywy dla tamtejszego konsumenta w trakcie kolejnych kilku kwartałów. 

 

Inflacja wpisała się w oczekiwania rynku – czy PMI będzie równie zgodne? - 1Inflacja wpisała się w oczekiwania rynku – czy PMI będzie równie zgodne? - 1

Inflacja wpisała się w oczekiwania rynku – czy PMI będzie równie zgodne? - 2Inflacja wpisała się w oczekiwania rynku – czy PMI będzie równie zgodne? - 2

Inflacja wpisała się w oczekiwania rynku – czy PMI będzie równie zgodne? - 3Inflacja wpisała się w oczekiwania rynku – czy PMI będzie równie zgodne? - 3

 

  • Czechy: Minimalną niespodziankę w dół sprawił zaś PKB w Czechach. Wynik 0,1% kw/kw, ciut poniżej oczekiwanego 0,2% kw/kw. Bez wpływu na czwartkową decyzję CNB.

  • Chiny: Wczoraj poznaliśmy oficjalne indeksy PMI, dzisiaj z kolei przyszła kolej na prywatny wskaźnik Caixin dla przemysłu. Ten obniżył się w lipcu do 49,2 wobec 50,5 przed miesiącem i po raz pierwszy od trzech miesięcy spadł poniżej neutralnej bariery 50 punktów. Szczegóły pokazały pogorszenie się zarówno ocen popytu jak i podaży. Jednocześnie odnotowano mocny spadek nowych zamówień eksportowych do najniższego pułapu od września. W przypadku zatrudnienia kontynuowany był spadek, aczkolwiek w nieco wolniejszym tempie aniżeli w drugim kwartale. Nic nowego nie słychać na froncie cenowym. Wskaźniki cen czynników produkcji oraz produktów gotowych pozostały poniżej 50 punktów, co potwierdza tylko budowanie się środowiska deflacyjnego w Państwie Środka. Co nas to wszystko władza? W pewnym sensie poruszamy temat potencjalnych stymulacji w poniższym wątku.
Reklama

 

 

  • Australia: Bank centralny pozostawił główną stopę procentową na poziomie 4,1% podczas dzisiejszego posiedzenia, podczas gdy konsensus spodziewał się wzrostu o 25pb. Podobnie jak w przypadku innych banków centralnych tutaj również podkreślono, iż decyzja ta zapewni więcej czasu do oceny wpływu dotychczasowych podwyżek. W komunikacie przyznano, że choć inflacja spada, to w dalszym ciągu pozostaje zbyt wysoka. Stwierdzono jednak, że ostatnie dane są zgodne z powrotem inflacji do celu 2-3% w horyzoncie projekcji. Drzwi do ewentualnych dalszych podwyżek pozostały lekko uchylone, jednak scenariusz ten będzie uzależniony od napływających danych.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama