Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Inflacja w Niemczech czy rynek pracy za Oceanem – co wywoła większe zamieszanie na rynkach?

|
selectedselectedselected
Inflacja w Niemczech czy rynek pracy za Oceanem – co wywoła większe zamieszanie na rynkach? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Opublikowany już wstępny odczyt CPI za grudzień z Nadrenii Północnej-Westfalii (-0,1% m/m) sugeruje, że dane dla całego kraju mogą być nieco niższe od konsensusu (0,1% m/m). Napłynęła już także publikacja inflacji z Francji, która była poniżej rynkowych oczekiwań (3,7% r/r, kons. 3,8% r/r). O godz. 10:00 poznamy CPI z kilku kolejnych niemieckich landów, a godz. 14:00 z całego kraju (kons. 0,1% m/m oraz 3,7% r/r). Kwadrans później poznamy raport ADP z którego m.in. dowiemy się, ile etatów wytworzyła amerykańska gospodarka w ub.m. (kons. 115 tys.).

Po kolejnym kwadransie DoL poda cotygodniowe dane o nowych zasiłkach dla bezrobotnych w USA (kons. 215 tys.). Potencjał na wywołanie większej zmienności przez odczyty zza Atlantyku wydaje się być ograniczony. Inwestorzy będą raczej czekali na jutrzejsze payrollsy oraz ISM z sektora usług. Uwaga rynku jest również skupiona na wydarzeniach na Bliskim Wschodzie i ich wpływie na rynek surowców energetycznych oraz koszty frachtu.

 

Bez przełomu po danych z USA

Wczoraj o godz. 16:00 poznaliśmy dane o koniunkturze w amerykańskim przemyśle oraz raport JOLTS. W przypadku indeksu ISM grudniowy odczyt był zbliżony do rynkowych oczekiwań (47,4 pkt, kosn. 47,1 pkt, poprz. 46,7 pkt). Neutralny agregat nieco przyćmił zmiany zachodzące w poszczególnych komponentach. Wyraźnie obniżyła się składowa cen (do 45,2 pkt z 49,9 pkt), co może sugerować umocnienie tendencji deflacyjnych w przetwórstwie. Z drugiej strony delikatne wrosły komponenty opisujące produkcję, zatrudnienie oraz zamówienia w eksporcie. To z kolei sugeruje, że tempo spadku aktywności przemysłu może być wolniejsze w kolejnych miesiącach. Cytowane przez ISM wypowiedzi przedstawicieli poszczególnych branż sugerują delikatną poprawę nastrojów (szczególnie w przypadku produkcji środków transportu i metali przemysłowych).

Listopadowy odczyt wakatów w amerykańskiej gospodarce również nie przyniósł przełomu. Według raportu JOTLS liczba wolnych miejsc pracy utrzymała się na poziomie ok 8,8 mln (po delikatnej rewizji danych za poprzedni miesiąc) i była zbliżona do rynkowych oczekiwań. Obniżyła się natomiast liczba dobrowolnych odejść (z 3,62 mln do 3,47 mln), osiągając najniższy poziom od lutego 2021 r oraz wartość zbliżoną do przedpandemicznych odczytów. Sugeruje to postępujące zmniejszanie napięć na rynku pracy.

Reklama

Wczorajsze odczyty z amerykańskiej gospodarki oceniamy jako neutralne i prawdopodobnie zbieżne z oczekiwaniami FOMC.

 

Zobacz także: Wiadomości zagraniczne: stabilizacja przemysłowego ISM w amerykańskiej gospodarce

 

 

Rosnący spread między UST i Bundem

Amerykańskie dane makro z godz. 16:00 zostały przyjęte neutralnie przez Treasuries. Zmienność zarówno na krótkim jak i długiem końcu amerykańskiej krzywej była ograniczona. Niewielkie wahania UST mogły być również spowodowane oczekiwaniem na publikację „minutes” z grudniowego posiedzenia FOMC. Zapis dyskusji członków Fed był jednak także zbliżony do oczekiwań (godz. 20:00). Komitet nadal wydaje się być bardziej zaniepokojony czynnikami ryzyka dla inflacji niż dla koniunktury. Wbrew sugestiom ze strony J. Powella w „minutes” nie było odniesień o zbliżających się cięcia stóp procentowych. Niektórzy przedstawiciele FOMC zwrócili natomiast uwagę na ryzyka związane ze zbyt restrykcyjną polityką pieniężną. Można to odebrać jako pośrednią sugestię o konieczności cięć stóp procentowych (w końcu restrykcyjność warunków monetarnych w znacznym stopniu zależy do Fed). Zmiany dochodowości UST po „minutes” były ograniczone.

Chociaż dzienne zmiany rentowności na Teasuries były niewielkie, warto zwrócić uwagę, że przed południem dochodowość UST rosła (na tenorze 10Y nastąpił test poziomu 4,00%). Doprowadziło to do wyraźnego zwiększenia się spreadu między UST i Bundem na analogicznym tenorze (z 1,87% do 1,97%) W pierwszej części amerykańskiej sesji (ale nie bezpośrednio po danych ISM oraz JOLTS) amerykański dług zaczął zyskiwać na wartości i ostatecznie na głównych węzłach zmiany były marginalne – o 0, -4 oraz -3 pb. do odpowiednio 4,33% (2Y), 3,92% (10Y) oraz 4,05% (30Y). W przypadku Bunda praktycznie od początku sesji obserwowaliśmy jego umocnienie. Ostatecznie na głównych węzłach niemiecka krzywa przesunęła się w dół o 7, 8 oraz 7 pb. do odpowiednio 2,39% (2Y), 2,00% (10Y) oraz 2,45% (30Y).

Reklama

W kolejnych godzinach oczekujemy relatywnie spokojnego handlu z możliwością dalszego umocnienia się Bunda w przypadku potwierdzenia niskich odczytów CPI z Nadrenii dla całego kraju.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama