Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Inflacja nie odpuszcza – komentarz rynkowy PKO TFI

|
selectedselectedselected
Inflacja nie odpuszcza – komentarz rynkowy PKO TFI | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Powrót obaw o inflację w USA, dobre wyniki finansowe europejskich spółek i mocne indeksy akcji polskich - o tym m.in. piszą Zarządzający Funduszami PKO TFI w najnowszym wydaniu naszego cotygodniowego komentarza rynkowego.

 

Najważniejsze wydarzenia gospodarcze i rynkowe:

W minionym tygodniu na rynki finansowe powróciły obawy, że inflacja utrzyma się na podwyższonym poziomie przez dłuższy czasco przełożyło się na pogorszenie nastrojów inwestorów. Spośród amerykańskich indeksów akcyjnych tylko część zakończyła tydzień nad kreską.

 

We wtorek opublikowany został styczniowy odczyt inflacji CPI w USA - inflacja wyniosła 6,4% r/r i była wyższa niż konsensus zakładający jej spadek do poziomu 6,2% r/r z 6,5% r/r w grudniu. Odczyt ten utwierdził inwestorów w przekonaniu, że Fed podtrzyma politykę dalszych podwyżek stop procentowych, a szczyt amerykańska inflacji może być wyższy niż wcześniej zakładano. Także ceny producentów okazały się wyższe od oczekiwań - indeks PPI wzrósł w styczniu o 0,7% m/m (spodziewano się odczytu na poziomie 0,4%), co stanowi największy wzrost od czerwca 2022.

Reklama

Inflacja nie odpuszcza – komentarz rynkowy PKO TFI - 1Inflacja nie odpuszcza – komentarz rynkowy PKO TFI - 1  

 

Poza danymi o utrzymującym się wzroście cen opublikowano także odczyt dotyczący sprzedaży detalicznej, która wzrosła o 3,0% m/m (wobec konsensusu zakładającego zmianę o 2% m/m), co stanowi największy wzrost od 10 miesięcy. Odporność amerykańskiego konsumenta na podwyżki stop procentowych i niesłabnący popyt utrzymujący się pomimo rosnących cen, może być przyczyną utrzymywania presji inflacyjnej, co dla Fedu jest sygnałem wspierającym jastrzębią politykę monetarną. Przełożyło się to także na wzrosty rentowności obligacji skarbowych na wszystkich najważniejszych światowych rynkach dłużnych.

 

Europejskie indeksy akcyjne zachowywały się jednak nieco lepiej w porównaniu amerykańskimi. Trwający sezon wyników spółek europejskich pomaga indeksom rosnąć, ponieważ większość z nich raportuje dobre dane pozytywnie zaskakujące inwestorów.

Poznaliśmy także odczyty danych makroekonomicznych dotyczące produkcji przemysłowej w strefie euro, która spadła w grudniu po raz pierwszy od lipca 2022 o 1,7% r/r (wobec konsensusu -0,7%). W ujęciu miesięcznym produkcja zmalała o 1,1%, wobec konsensusu zakładającego spadek o 0,8% m/m.

Reklama

 

Uwaga polskich inwestorów skierowana była w minionym tygodniu na odczyt inflacji i opinię Rzecznika Generalnego TSUE w sprawie wynagrodzenia banków za korzystanie z kapitału przez kredytobiorców. Styczniowa inflacja wzrosła do poziomu 17,2% r/r z 16,6% r/r w grudniu i okazała się niższa niż zakładał konsensus na poziomie 17,8% r/r. Z kolei Rzecznik Generalny TSUE wydał opinię negatywną dla banków, zgodne z którą bankom nie należy się wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z kapitału po stwierdzeniu nieważności umowy kredytowej, natomiast konsumenci mogą dochodzić roszczeń ze strony banków. Negatywnie zaskoczył także wstępny odczyt wzrostu PKB w IV kwartale, który wyniósł 2% r/r wobec oczekiwań na poziomie 2,2% r/r.

 

Najważniejsze wydarzenia obecnego tygodnia:

W tym tygodniu przed nami dużo nowych danych z polskiej gospodarki za styczeń, między innymi: PPI („inflacja producencka”), produkcja przemysłowa, dane z rynku pracy i sprzedaż detaliczna.

Przed nami także dużo nowych informacji zza granicy. Najważniejsze europejskie dane to wstępne odczyty indeksów Ifo i ZEW za luty oraz indeksy PMI. Dla rynków amerykańskich największe znaczenie będą mieć dane dotyczące rynku pracy, PMI, sprzedaży domów oraz wielkość styczniowych dochodów i wydatków konsumentów i gospodarstw domowych.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.

PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.

Największe towarzystwo zarządzające funduszami detalicznymi. Związane kapitałowo z PKO BP. Przez pierwsze lata działalności funcjonowało pod nazwą PKO / Credit Suisse TFI, w którym do 2010 roku Credit Suisse Asset Management było współwłaścicielem i zarządzającym funduszami. Oferuje zarówno fundusze otwarte, jak i FIZ-y skierowane zarówno do klientów detalicznych, jak i przedsiębiorstw czy jednostek samorządowych. Ma w swojej ofercie szereg produktów systematycznego oszczędzania oraz emerytalnych (IKE, IKZE, PPE, PPK).


Reklama
Reklama