Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Inflacja CPI w USA, czyli kiedy FED zakończy cykl zacieśniania monetarnego [MAKROmapa 20 marca 2023]

|
selectedselectedselected
Inflacja CPI w USA, czyli kiedy FED zakończy cykl zacieśniania monetarnego [MAKROmapa 20 marca 2023] | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Inflacja CPI w USA zmniejszyła się w lutym do 6,0% r/r wobec 6,4% w styczniu, kształtując się zgodnie z oczekiwaniami rynku. Spadek inflacji wynikał z niższego tempa wzrostu cen nośników energii oraz żywności, a także obniżenia inflacji bazowej, która zmniejszyła się w lutym do 5,5% r/r wobec 5,6% w styczniu i także ukształtowała się zgodnie z konsensusem. W ubiegłym tygodniu poznaliśmy również dane o miesięcznej dynamice produkcji przemysłowej, która zmniejszyła się w lutym do 0,0% m/m wobec 0,3% w styczniu, kształtując się poniżej oczekiwań rynku (0,2%).

Spadek dynamiki produkcji przemysłowej wynikał z niższej dynamiki produkcji w przetwórstwie i górnictwie, podczas gdy przeciwny wpływ miała jej silny wzrost w dostarczaniu mediów. Jednocześnie wykorzystanie mocy wytwórczych nie zmieniło się w lutym w porównaniu do stycznia i wyniosło 78,0%. W zeszłym tygodniu poznaliśmy także dane o sprzedaży detalicznej, której miesięczna nominalna dynamika zmniejszyła się w lutym do -0,4% m/m wobec 3,2% w styczniu, kształtując się lekko poniżej oczekiwań rynku (-0,3%). Bez uwzględnienia samochodów miesięczna dynamika sprzedaży spadłą w lutym do -0,1% wobec 0,3% w styczniu. Spadek dynamiki sprzedaży detalicznej wynikał w znacznym stopniu z efektu wysokiej bazy sprzed miesiąca w kategorii „galerie handlowe” (por. MAKROmapa z 20.02.2023). Na wyraźny wzrost aktywności na amerykańskim rynku nieruchomości w lutym w porównaniu do stycznia wskazały dane o pozwoleniach na budowę (1524 tys. w lutym wobec 1339 tys. w styczniu) oraz rozpoczętych budowach (1450 tys. wobec 1321 tys.). W ubiegłym tygodniu poznaliśmy również wyniki badań koniunktury. Regionalne indeksy NY Empire State (-24,6 pkt. w marcu wobec -5,8 pkt. w lutym) oraz Philadelphia Fed (-23,2 pkt. wobec -24,3 pkt.) wskazały na utrzymujące się słabe nastroje w amerykańskim przetwórstwie.

W ubiegłym tygodniu poznaliśmy ważne dane z USA [MAKROmapa] - 1W ubiegłym tygodniu poznaliśmy ważne dane z USA [MAKROmapa] - 1

W ubiegłym tygodniu poznaliśmy również wstępny indeks Uniwersytetu Michigan, który zmniejszył się w marcu do 63,4 pkt. wobec 67,0 pkt. w lutym, kształtując się poniżej oczekiwań rynku (67,0 pkt.). Spadek indeksu wynikał ze zmniejszenia jego składowych zarówno dla oceny bieżącej sytuacji, jak i oczekiwań. Zgodnie z komunikatem ankieta została w 85% zrealizowana przed pojawieniem się informacji o problemach z płynnością banku SVB, stąd odnotowanego w marcu spadku nie należy łączyć z obawami gospodarstw domowych o stabilność systemu bankowego. Zmniejszyła się również podawana wraz z indeksem Uniwersytetu Michigan mediana dla oczekiwanej inflacji w horyzoncie 1 roku (3,8% r/r w marcu wobec 4,1% w lutym – najniższy poziom od kwietnia 2021 r.), co wskazuje, że oczekiwania inflacyjne gospodarstw domowych w USA stopniowo się obniżają.

Dane o inflacji w USA oraz pozostałe wskaźniki dotyczące koniunktury w amerykańskiej gospodarce nie zmieniają naszego scenariusza, zgodnie z którym Fed dokona jeszcze dwóch podwyżek stóp procentowych po 25pb (w marcu i w maju) i zakończy cykl podwyżek z docelowym przedziałem wahań stopy funduszy Rezerwy Federalnej wynoszącym [5,00%, 5,25%]. Czynnikiem ryzyka dla naszego scenariusza pozostają natomiast obawy o stabilność amerykańskiego sektora bankowego, które nasiliły się dwa tygodnie temu w związku z problemami z płynnością banku SVB (por. MAKROmapa z 13.03.2023).

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama