Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Inflacja bazowa niżej, ale...

|
selectedselectedselected
Inflacja bazowa niżej, ale...  | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wczoraj NBP publikował dane o inflacji bazowej. Pierwszy rzut informacji, które dostajemy jest obiecujący. Ale głębsze analizy każą postawić znaki zapytania przy obrazie procesu chłodzenia dynamiki cen. Zaczynając jednak od początku. Najbardziej powszechna miara inflacji bazowej, a więc po wyłączeniu cen żywności i energii, obniżyła się z 10,6% r/r w lipcu do 10% r/r w sierpniu. To o 2,3 p.p. niżej niż w szczytowym momencie w marcu’23. Z pozostałych miar „powietrze” jest spuszczane jeszcze szybciej.

Inflacja bazowa niżej, ale...  - 1Inflacja bazowa niżej, ale...  - 1

 

 

Inflacja bez cen administrowanych obniżyła się do 8,9% r/r (szczyt 18,7% r/r w październiku’22), bez cen najbardziej zmiennych do 12,7% r/r (szczyt 16% r/r w marcu’23), a 15% średnia obcięta do 11% (szczyt 17% r/r w lutym’23). Mamy zatem obraz dość szeroko zakrojonej dezinflacji. Ale też punkt startowy był wysoki i obecne poziomy wciąż znacząco przekraczają pożądany punkt docelowy, a więc okolice celu NBP, tj. 2,5%. Dlatego warto spojrzeć dodatkowo na momentum inflacji. Tu obraz wygląda dwojako. Z jednej strony wyrównany sezonowo sierpniowy odczyt m/m dla inflacji bez cen żywności i energii wyniósł wg naszych wyliczeń zaledwie ok. 4,4%. To by odpowiadało rocznej inflacji ok. 5,5%. Wygląda nieźle – jest zdecydowanie niżej od bieżącego odczytu 10% r/r. Z drugiej strony stabilizację w okolicach tego poziomu obserwujemy już od 4 miesięcy.

Reklama

Inflacja bazowa niżej, ale...  - 2Inflacja bazowa niżej, ale...  - 2

 

W kolejnych będziemy naszym zdaniem obserwować przeciąganie liny pomiędzy dwoma głównymi czynnikami. Z jednej strony mocny wpływ dezinflacyjny po stronie cen produkcji – ten powinien obowiązywać jeszcze przez kilka miesięcy. Aczkolwiek do głosu zaczynają dochodzić odżywające ceny surowców energetycznych, co może osłabiać jego potencjał. W drugą stronę oddziaływać będzie ciasny rynek pracy z wszelkimi implikacjami dla cen (presja na ich wzrost) w sektorze usług. Przy czym warto wspomnieć, że na rynku pracy też widać pewne sygnały słabości, co może redukować wzrost wynagrodzeń. Podsumowując. Uważamy, że roczna dynamika inflacji w najbliższych miesiącach powinna nadal się obniżać. Ale proces ten wyhamuje w przyszłym roku wraz z odbiciem krajowego popytu. Dalsze zbijanie inflacji do celu może być procesem bardzo mozolnym i obarczonym sporą niepewnością.

Zobacz także: Inflacja banku centralnego wciąż dwucyfrowa - rosnące ceny zostaną z nami na długo

 

Inflacja bazowa niżej, ale...  - 3Inflacja bazowa niżej, ale...  - 3

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Treści przygotowane przez Dział Analiz Makroekonomicznych i Głównego Ekonomistę Alior Bank. Opracowanie zawierające codzienny komentarz najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych w kraju i na świecie, analizę zachowania głównych par walutowych jak EUR-USD, EUR-PLN i USD-PLN oraz głównych rynków obligacji skarbowych w tym 10-letnich papierów dłużnych w Polsce, USA i Niemczech.


Reklama
Reklama