Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Indeks PMI w lipcu sporo wyższy od oczekiwań, ale nadal poniżej granicy 50 pkt

|
selectedselectedselected

Indeks PMI obrazujący nastroje w krajowym przemyśle wzrósł w lipcu do 47,3 pkt z 45,0 pkt miesiąc wcześniej, znacząco przewyższając naszą prognozę (45,6 pkt), jak i konsensus (44,8 pkt).

Bank Millennium S.A. Prosto z rynku: Indeks PMI w lipcu sporo wyższy od oczekiwań, ale nadal poniżej granicy 50 pkt
źródło własne
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wskaźnik nadal jednak kształtuje się poniżej neutralnego poziomu 50 pkt., oddzielającego ożywienie od spowolnienia. Jest to pierwszy wzrost indeksu od 4 miesięcy. Dla nas dane te zwiększają prawdopodobieństwo tego, że w II poł. roku aktywność w przemyśle będzie się powoli poprawiać, choć negatywne ryzyka dla tych oczekiwań utrzymują się.

Na wskaźnik PMI składa się kilka subindeksów. Największą wagę wśród nich ma subindeks nowych zamówień w przemyśle, który w lipcu pokazał na spadek najwolniejszy od listopada ub. roku. Co więcej, również zatrudnienie zmniejszało się wolniej niż przed miesiącem, a inflacja produkcji sprzedanej pozostawała niska.

Zwracamy uwagę, że w tym roku wskaźnik PMI nie był dobrym predyktorem rzeczywistej produkcji sprzedanej w przemyśle. Miesięczne dane o produkcji przemysłowej wskazują, że wartość dodana w tym sektorze nieznacznie wzrosła w 2Q 2024, chociaż średnio indeks PMI między kwietniem a czerwcem był niższy (45,3 pkt) niż neutralny poziom 50 pkt, oddzielający ożywienie od spowolnienia. W lipcu indeks nadal jest niższy niż ta wartość graniczna, aczkolwiek interpretujemy wzrost wskaźnika PMI jako poprawę aktywności w sektorze na początku II poł. roku, co wpisuje się w nasz scenariusz makroekonomiczny. Sądzimy, że 3Q 2024 przyniesie kolejny wzrost kw/kw wartości dodanej w przemyśle pomagając ożywieniu gospodarczemu. Spodziewamy się, że w całym 2024 r. PKB wzrośnie o 3,1% wobec wzrostu o 0,2% rok wcześniej. Oczekiwania te wspierają informacje z badania PMI, według których „oczekiwania firm dotyczące perspektyw produkcji na najbliższych 12 miesięcy pozostały w lipcu pozytywne”.

Niemniej, należy podkreślić, że negatywne ryzyka dla przemysłu w II poł. roku utrzymują się. Wynikają one głównie z otoczenia polskiej gospodarki – spodziewanej recesji w niemieckim przemyśle, ale także słabszej kondycji w tym sektorze w skali globalnej. Wskazuje na to odczyt PMI dla przemysłu Chin, który w lipcu po raz pierwszy od 9 miesięcy obniżył się do poziomu niższego 50 pkt.

Lipcowe dane PMI są, naszym zdaniem, neutralne dla perspektyw polityki monetarnej w Polsce. Rada Polityki Pieniężnej jasno komunikuje chęć stabilizowania stóp procentowych w obawie o odkotwiczenie oczekiwań inflacyjnych polskich firm i konsumentów. Zakładamy, że stopy procentowe NBP pozostaną na obecnym poziomie co najmniej do połowy 2025 r.

 

Indeks PMI w lipcu sporo wyższy od oczekiwań, ale nadal poniżej granicy 50 pkt

Wskaźnik

Okres

Dane bieżące

Nasza prognoza

Konsensus
rynkowy

Dane
poprzednie

PMI

Lipiec

47,3 pkt

45,6 pkt

44,8 pkt

45,0 pkt

Źródło: Markit Economics, Macrobond, Parkie

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Tematy

Reklama
Reklama