Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Indeks PMI (dla przetwórstwa i sektora usług) w strefie euro powyżej oczekiwań [podsumowanie tygodnia]

|
selectedselectedselected
Indeks PMI (dla przetwórstwa i sektora usług) w strefie euro powyżej oczekiwań [podsumowanie tygodnia] | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Zgodnie ze wstępnymi danymi zagregowany indeks PMI (dla przetwórstwa i sektora usług) w strefie euro zwiększył się w grudniu do 48,8 pkt. wobec 47,8 pkt. w listopadzie, kształtując się powyżej oczekiwań rynku (48,0 pkt.).

Zwiększenie zagregowanego indeksu PMI wynikało ze wzrostu jego składowych zarówno dla bieżącej produkcji w przetwórstwie, jak i aktywności biznesowej w usługach. Spadek zagregowanego indeksu PMI został odnotowany we Francji, podczas gdy w Niemczech oraz w pozostałych gospodarkach strefy euro objętych badaniem doszło do jego zwiększenia.

 

W strukturze danych na uwagę zasługuje nieco wolniejszy niż w poprzednich miesiącach spadek bieżącej produkcji oraz nowych zamówień, co jest spójne z naszym scenariuszem miękkiego lądowania gospodarki strefy euro. Słabszy popyt, w połączeniu ze zmniejszającymi się barierami podażowymi i skracającym się czasem dostaw (czas dostaw w przetwórstwie w strefie euro zmniejszył się w grudniu po raz pierwszy od wybuchu pandemii) sprzyjają obniżeniu tempa wzrostu cen zarówno dóbr pośrednich wykorzystywanych w procesie produkcji, jak również dóbr finalnych oferowanych przez ankietowane firmy. Należy jednak podkreślić, że mimo malejących ograniczeń podażowych i słabnącego popytu presja inflacyjna nadal pozostaje silna, a indeks dla cen dóbr finalnych pozostaje nadal wyraźnie powyżej granicy 50 pkt. oddzielającej wzrost od spadku cen.

Indeks PMI w strefie euro powyżej oczekiwań [podsumowanie tygodnia] - 1Indeks PMI w strefie euro powyżej oczekiwań [podsumowanie tygodnia] - 1

Reklama

 

Z punktu widzenia polskiego eksportu na szczególną uwagę zasługuje sytuacja w niemieckim przetwórstwie, gdzie indeks PMI zwiększył się w grudniu do 47,4 pkt. wobec 46,2 pkt. w listopadzie, kształtując się wyraźnie powyżej oczekiwań rynku (46,5 pkt.). Wzrost indeksu wynikał z wyższych wkładów 2 z 5 jego składowych (dla bieżącej produkcji i nowych), podczas gdy przeciwny wpływ miały niższe wkłady składowych dla zatrudnienia, zapasów i czasu dostaw. Warto odnotować, że skracającemu się czasowi dostaw towarzyszył wolniejszy wzrost cen zarówno dóbr pośrednich wykorzystywanych w produkcji, jak i dóbr finalnych sprzedawanych przez te firmy. W IV kw. br. średnia wartość zagregowanego indeksu PMI dla strefy euro obniżyła się do 48,0 pkt. wobec 49,0 pkt. w III kw. Podtrzymujemy naszą prognozę, zgodnie z którą kwartalna dynamika PKB w strefie euro obniży się w IV kw. do -0,2% wobec 0,3% w III kw.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Grupa Crédit Agricole – francuska sieć banków spółdzielczych, która w 1990 r. przekształciła się w międzynarodową grupę bankową. Crédit Agricole był początkowo spółdzielczą kasą rolników i z tego powodu jest często nazywany Zielonym Bankiem.


Reklama
Reklama