Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Hamuje polski eksport rolno-spożywczy. Straty i pogarszające się prognozy nie napawają optymizmem

|
selectedselectedselected
Hamuje polski eksport rolno-spożywczy. Straty i pogarszające się prognozy nie napawają optymizmem  | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Zboża: Pogarszające się prognozy produkcji zbóż na świecie w sez. 2023/24. Zbiory będą jednak wyższe r/r. Produkcja zbóż ogółem w Polsce zmaleje mimo wyższych zbiorów kukurydzy.
  • Mleko: Straty branży mleczarskiej w 1h23. Cena skupu mleka jest niższa niż przed rokiem, niemniej ceny produktów mleczarskich obniżyły się w większej skali. Maleje tempo wzrostu produkcji mleka u największych światowych graczy.
  • Drób: Wzrasta produkcja drobiu w UE. Ceny skupu drobiu w 3q23 odnotowywały spadki, jednak ich poziom wciąż był wyższy niż przed wybuchem wojny w Ukrainie.
  • Wieprzowina: Według prognoz KE możliwa jest odbudowa unijnej produkcji wieprzowiny w 2024 po spadkach w 2023. W Polsce w czerwcu’23 pogłowie świń było niższe o 1,8% r/r.
  • Owoce: Mniejsza produkcja owoców w Polsce w 2023. Eksport jabłek w sez. 2022/23 zamknął się wolumenem większym niż w sez. 2021/22 z uwagi na przyspieszenie sprzedaży w lipcu i sierpniu.
  • Warzywa: Rekordowo niskie zbiory ziemniaków w Polsce. Ich ceny dynamicznie rosną w ujęciu rocznym. Mniejszy popyt zagraniczny i zmniejszona presja kosztów oddziałują w kierunku spadku cen warzyw.

Hamuje polski eksport rolno-spożywczy. Straty i pogarszające się prognozy nie napawają optymizmem  - 1Hamuje polski eksport rolno-spożywczy. Straty i pogarszające się prognozy nie napawają optymizmem  - 1

 

Eksport rolno-spożywczy:

Lipiec i sierpień przyniosły spadki wartości polskiego eksportu art. rolnospożywczych, choć wciąż pozostawał on na wysokim poziomie.

 

Zobacz także: Na ten rynek powraca optymizm! Inwestorzy coraz bardziej zainteresowani Polską

 

Reklama

Hamuje polski eksport rolno-spożywczy. Straty i pogarszające się prognozy nie napawają optymizmem  - 2Hamuje polski eksport rolno-spożywczy. Straty i pogarszające się prognozy nie napawają optymizmem  - 2

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama