Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Główną atrakcją dzisiejszego dnia niemiecka inflacja i Beżowa Księga z USA

|
selectedselectedselected
Główną atrakcją dzisiejszego dnia niemiecka inflacja i Beżowa Księga z USA | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Środowy kalendarz otworzyliśmy odczytem inflacji z Nadrenii Północnej-Westfalii. Wstępny CPI za listopad wyniósł -0,3% m/m. Sugeruje to, że dane dla całych Niemiec mogą być poniżej oczekiwań (-0,1% m/m). Poza tym napłynęła również dynamika cen konsumenckich z Hiszpanii. W przypadku HICP publikacja wyniosła (3,2% r/r przy kons. 3,7% r/r). Przed południem dowiemy się jeszcze jak wyglądała koniunktura w strefie euro za bm. O godz. 14:00 Destatis poda wspomniany wcześniej odczyt niemieckiej inflacji (kons. dla CPI 3,5% r/r oraz 2,6% r/r dla HICP). Pół godziny później z BEA napłynie kolejne przybliżenie amerykańskiego PKB za III kw. (kons. 5% SAAR). Dzień zakończy się publikacją Beżowej Księgi przez Fed.

 

 

Bazowy FI wyraźnie wsparty komentarzami Wallera

Do godz. 16:30 dochodowość Treasuries była stabilna, a notowania tenora 10Y przebiegały w zakresie 4,38-4,42. Opublikowane do tego momentu odczyty makro były neutralne. Indeks cen nieruchomości (S&P Case-Shiller dla 20. metropolii) był zbliżony do konsensusu. Podobnie można odebrać nastroje konsumentów według Conference Board biorąc pod uwagę również rewizję w dół danych za październik.

Reklama

Nastawienie rynku uległo wyraźnej zmianie po gołębim wystąpieniu Ch. Wallera (członek Rady Gubernatorów, umiarkowanie jastrzębi). W przygotowanej dla American Enterprise Institute publikacji (tutaj) argumentował on, że amerykańska koniunktura słabnie, co zwiększa szansę na dojście inflacji do celu. Przedstawiciel FOMC uważa, że dynamika PKB w IV kw. będzie zbliżona do tej obserwowanej w I poł. br. (znacznie poniżej wyniku za III kw.). Waller swój pogląd poparł faktem, że sprzedaż detaliczna w październiku obniżyła się o 0,1% m/m (pierwszy spadek od marca), produkcja przemysłowa wzrosła jedynie o 0,1% (po wyłączeniu wpływu strajku pracowników sektora motoryzacyjnego), a bezrobocie wzrosło z 3,4% w kwietniu do 3,9% w październiku. Ochłodzenie rynku pracy, według członka Fed, jest również widoczne w przypadku nowych etatów, których średnia z ostatnich 5 miesięcy wyniosła 190 tys. (za poprzednie 5 miesięcy było to 287 tys.). W odniesieniu do procesów cenowych Waller stwierdził na październikowy CPI wskazuje dynamikę PCE za ub.m. na poziomie 2,5% (6- miesięczny, zanualizowany odczyt).

 

Zobacz także: Wiadomości zagraniczne: członkowie Fed oszczędzali na wypowiedziach

 

 

Należy zauważyć, że wystąpienie Wallera było nie tylko ciekawe ze względu na jego gołębi wydźwięk, ale wyraźnie nawiązywało do opinii z ub.m. (tutaj) kiedy przedstawiciel Fed sugerował niepewność co do tempa dojścia inflacji do celu ze względu na silną koniunkturę. Rynek więc nie mógł oczekiwać tak znacznej zmiany poglądów na przestrzeni 5 tygodni. Dodatkowo od poniedziałku wchodzimy w okres w ciszy przed grudniowym posiedzeniem FOMC, co zwykle sugeruje brak jednoznacznych odniesień co do dalszych ruchów w polityce pieniężnej.

Amerykańska sesja upłynęła więc na wyraźnym obniżeniu się dochodowości UST. Nie zmieniła tego nawet słaba aukcja 7-letnich Treasuries (dochodowość podczas sprzedaży była ok. 2 pb. powyżej rynkowej). Ostatecznie krzywa UST przesunęła się w dół w ruchu wystramiającym o 11, 5 oraz 1 pb. do odpowiednio 4,73% (2Y), 4,34% (10Y) oraz 4,52% (30Y). Analogiczną sytuację obserwowaliśmy na Bundzie. Zmiana rentowności na głównych węzłach niemieckiej krzywej wyniosła -8, -5 oraz -2 pb. do odpowiednio 2,90% (2Y), 2,49% (10Y) oraz 2,73% (30Y).

Reklama

Umocnienie długu było również kontynuowane podczas sesji azjatyckiej. Otwarcie w Europie na tenorze 10Y jest blisko poziomu 4,27%. Uważamy, że dobre nastroje na bazowym FI mogą się utrzymać, szczególnie gdyby okazało się, że kolejni umiarkowanie jastrzębi przedstawiciele FOMC podzielają poglądy Wallera.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama