Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Gdzie szukać dynamik płacowych? Jak bardzo daleko od „równowagi” jesteśmy

|
selectedselectedselected
Gdzie szukać dynamik płacowych? Jak bardzo daleko od „równowagi” jesteśmy  | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Płaca równowagi jest efektem złożenia trzech komponentów: długookresowej produktywności na podstawie danych historycznych (2,7%), celu inflacyjnego NBP (2,5%) oraz komponentu realnego (1%) odzwierciedlającego efekt doganiania krajów bogatszych o wyższych kosztach pracy (poziom). Jak już zaznaczyliśmy, jest to podejście heurystyczne, bardziej kalibrowane niż szacowane.

 

Gdzie szukać dynamik płacowych? Jak bardzo daleko od „równowagi” jesteśmy  - 1Gdzie szukać dynamik płacowych? Jak bardzo daleko od „równowagi” jesteśmy  - 1

 

Szacujemy, że dynamika płac nominalnych wyniesie w 2023 roku co najmniej 12,5%. Część dostosowania zatrudnienia odbędzie się przez płace, jednak małe spadki zatrudnienia w połączeniu z wciąż ciasnym rynkiem pracy, wysoką inflacją, pływającą indeksacją płac nominalnych w postaci jednorazowych dodatków i dopłat oraz podwyżką płacy minimalnej (łącznie prawie 20%) zrobią swoje. Poza tym, rozpędzenie płac pozostaje duże (okolice 1% m/m). Tu baza nie pomoże. Wysokie płace to kotwica dla inflacji bazowej.

Reklama

 

Koszyk inflacyjny: dekompozycja

Gdzie szukać dynamik płacowych? Jak bardzo daleko od „równowagi” jesteśmy  - 2Gdzie szukać dynamik płacowych? Jak bardzo daleko od „równowagi” jesteśmy  - 2

 

***Materiał pochodzi z raportu mBanku: Scenariusz(e) na 2023 rok, którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk:

Scenariusz(e) na 2023 rok

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama