Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Gawlik: we wrześniu start prac sejmowej komisji ws. wstępnego wniosku o TS dla prezesa NBP

|
selectedselectedselected
Gawlik: we wrześniu start prac sejmowej komisji ws. wstępnego wniosku o TS dla prezesa NBP
źródło własne
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Gawlik zaznaczył, że jako przewodniczący komisji od 28 maja podejmował próby poinformowania Adama Glapińskiego o złożeniu wniosku. Jak przekazał, w czwartek "zebrał wszystkie informacje, które potwierdzają tezę, że Adam Glapiński został skutecznie powiadomiony o treści wniosku wstępnego". Zaznaczył, że nie może dokładnie poinformować, jakie informacje zebrał, ale "są już wszystkie dowody potwierdzające, że spełniono wszelkie warunki wymagane dla nadawcy wniosku".

Szef sejmowej komisji podkreślił, że w związku z powiadomieniem prezesa NBP, sejmowa Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej podejmie we wrześniu - na pierwszym po wakacjach posiedzeniu - pierwsze czynności w sprawie tego wniosku.

Pierwszy wypowiedź Gawlika o skutecznym poinformowaniu Glapińskiego podał portal "Halo Rzeszów".

Reklama

Wstępny wniosek o TS dla prezesa NBP Adama Glapińskiego marszałek Sejmu Szymon Hołownia skierował do procedowania przez Komisję Odpowiedzialności Konstytucyjnej pod koniec maja.

Wniosek złożyło 191 posłów koalicji rządzącej. Zarzucono w nim prezesowi NBP naruszenie konstytucji i ustaw, m.in. poprzez pośrednie finansowanie deficytu budżetowego w ramach skupu aktywów w latach 2020-2021, prowadzenie tego skupu bez "należytego upoważnienia" od Rady Polityki Pieniężnej i poprzez uchybienie nakazowi apolityczności prezesa NBP. W ocenie członków zarządu NBP wniosek ten jest próbą złamania niezależności polskiego banku centralnego.

Zgodnie z procedurą, po otrzymaniu wniosku przewodniczący Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej przesyła niezwłocznie osobie objętej wnioskiem odpis wstępnego wniosku, informując ją o prawie do złożenia pisemnych wyjaśnień w terminie 30 dni od dnia jego otrzymania.

Reklama

Komisja, po przeprowadzeniu postępowania (w planach jest m.in. przesłuchanie 50 lub więcej świadków), przedstawia Sejmowi sprawozdanie z prac wraz z wnioskiem o pociągnięcie do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu lub o umorzenie postępowania.

Ustawa o Trybunale Stanu mówi, że uchwała Sejmu o pociągnięciu do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu powoduje zawieszenie w czynnościach osoby, której dotyczy.

Uchwałę o pociągnięciu do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu m.in. prezesa Narodowego Banku Polskiego Sejm podejmuje bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy (230) ustawowej liczby posłów. Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga (PSL oraz Polska 250) oraz Lewica - mają w Sejmie łącznie 246 mandatów.

Reklama

Trybunał Konstytucyjny (TK) uznał w styczniu za niezgodne z ustawą zasadniczą przepisy o TS stanowiące, że uchwała Sejmu podjęta bezwzględną większością głosów o postawieniu przed TS prezesa NBP zawiesza go w czynnościach. TK uznał, że postawienie prezesa NBP przed TS powinno nastąpić uchwałą Sejmu podjętą co najmniej większością 3/5 głosów i ustawodawca powinien wprowadzić w tej sprawie stosowne zmiany w aktach prawnych. W ocenie TK Sejm do czasu zmian w prawie nie może rozpatrywać wniosków o TS dla prezesa NBP.

Premier Donald Tusk ocenił w styczniu, że werdykt TK nie jest wiążący.

20 sierpnia TK ponownie zajmie się sprawą Trybunału Stanu dla prezesa NBP. Tym razem rozpatrzy wniosek grupy posłów PiS o wydanie przez postanowienia zobowiązującego m.in. Marszałka Sejmu, przewodniczącego Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej i pozostałe organy Sejmu do powstrzymania się od dokonywania jakichkolwiek czynności związanych ze złożonym w dniu 26 marca 2024 r. wstępnym wnioskiem o pociągnięcie Prezesa Narodowego Banku Polskiego do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu.

Reklama

Rozprawę wyznaczono na godz. 10., a w składzie orzekającym Trybunału Konstytucyjnego wymieniono prezes TK Julię Przyłębską oraz sędziów TK: Krystynę Pawłowicz, Zbigniew Jędrzejewskiego, Bartłomiej Sochańskiego i Bogdan Święczkowskiego.(PAP)

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PAP null

PAP

Polska Agencja Prasowa Spółka Akcyjna – publiczna agencja prasowa, jedyna państwowa agencja informacyjna w Polsce. Zgodnie ze statutem do jej zadań należy uzyskiwanie i przekazywanie odbiorcom rzetelnych, obiektywnych i wszechstronnych informacji z kraju i z zagranicy. Agencja jest także zobowiązana do upowszechniania stanowiska Sejmu, Senatu, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Rady Ministrów, a także umożliwia innym naczelnym organom państwa prezentowanie swoich stanowisk w ważnych sprawach państwowych.


Reklama
Reklama