Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Garść newsów makroekonomicznych. Ryzyka związane z sektorem bankowym w odwrocie

|
selectedselectedselected
Garść newsów makroekonomicznych. Ryzyka związane z sektorem bankowym w odwrocie | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Poniedziałek przyniósł ewidentne cofnięcie percepcji ryzyk związanych z sektorem bankowym. Zostało to odzwierciedlone w gwałtownym wzroście rentowności amerykańskiego długu. Szczególnie mocno wzrosły dochodowści krótkoterminowych papierów, co implikuje ponowną próbę wyceny nieco bardziej jastrzębiej polityki Fed. Co ciekawe, ruchy te ominęły w dużej mierze krajowy rynek, który czeka na dzisiejszą aukcję. My dzisiaj proponujemy tekst o wpływie inflacji na finanse publiczne. Rozprawiamy się w nim z mitem iż wpływ ten jest pozytywny.

 

Co nas dzisiaj czeka?

Węgierski bank centralny podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych (konsensus: bez zmian). W USA zostanie opublikowany indeks zaufania konsumentów Conference Board za marzec, a także styczniowe dane o cenach nieruchomości. Podobnie jak dzień wcześniej zaplanowano też szereg wystąpień: Kuroda (BoJ), znów Nagel (EBC) i Bailey (BoE) oraz Barr (Fed).

 

Pozytywny wpływ inflacji na sektor finansów publicznych to mit

Przez ostatnie dwie dekady żyliśmy w świecie, w którym rozróżnianie wartości nominalnych od realnych nie miało większego sensu. To był świat niskiej i stabilnej inflacji z domieszką przejściowych okresów deflacyjnych. Jednak od dwóch lat to już daleka przeszłość. Wielkości nominalne i realne solidnie się rozjechały. Dzisiaj skupiamy się na wpływie inflacji na stan finansów publicznych. Magia wielkości nominalnych działa tylko przez chwilę. Po pewnym czasie uruchamiają się procesy, które niwelują pierwszy efekt "wow".

Reklama

 

Garść newsów makroekonomicznych

Niemcy:

Marzec ​przyniósł kolejną poprawę ​perspektywy gospodarczej w oczach tamtejszych przedsiębiorców.

 

USA:

Wskaźnik przemysłowy z Dallas spadł w marcu do -15,7 z -13,5 punktu. Wśród subindeksów znajdziemy między innymi pogłębienie spadków w przypadku nowych zamówień. Z drugiej strony wyraźnemu odbiciu uległo zatrudnienie, a lekkiemu spadkowi płace. W kontekście cen ujrzeliśmy także cofnięcie względem lutego, co współgra z dezinflacją towarów. Warto również zwrócić uwagę na sekcję komentarzy, gdzie wskazano między innymi na trwające problemy ze znalezieniem wykwalifikowanej siły roboczej. W rezultacie firmy decydują się na coraz większe inwestycje w automatyzację w celu zwiększenia produktywności. Słowa te współgrają z przekazem płynącym z niektórych przedsiębiorstw - "po raz pierwszy od 2010 roku roku zwalniamy pracowników".

Ryzyka związane z sektorem bankowym w odwrocie - 1Ryzyka związane z sektorem bankowym w odwrocie - 1

 

Świat:

Reklama

Jak europejskie sankcje na rosyjską ropę i produkty naftowe wpłynęły do tej pory na ceny i eksport Rosji? Krótka historia w poniższym wątku.

 

Chiny:

Według think tanku ETRI, chiński import ropy naftowej wyniesie w tym roku 10,8 mln baryłek dziennie, co zrównałoby poprzedni szczyt odnotowany w 2020 roku. W porównaniu z poprzednim rokiem oznaczałoby to wzrost o 6,2%. Prognoza wzrostu importu uzależniona jest od cen surowca na światowych rynkach. Niższa cena może oznaczać nawet większy wolumen importu, zaś wyższa cena implikowałaby raczej utylizację zapasów.

Column-China's 2023 crude oil imports set for 6.2% rise, but risks prevail: Russell | Reuters

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama