Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Garść newsów makroekonomicznych: pełne zanurzenie w rynek pracy USA

|
selectedselectedselected
Garść newsów makroekonomicznych: pełne zanurzenie w rynek pracy USA | FXMAG INWESTOR
Materiał partnera
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Nie uciekniemy w najbliższych dniach od tematu KPO. Dziś podsumowujemy stan wiedzy na temat głównych aspektów programu i tego jak wyglądać ma harmonogram spływania środków. Znudzonym tematem KPO proponujemy czekać dziś do 14:30. Wtedy poznamy dane z amerykańskiego rynku pracy.

 

Po środowych PMI w przemyśle, dziś przyjdzie czas na PMI (i ISM) w usługach

Tu nastroje zdają się być lepsze (choć istotne pogorszenie nie sprawdziło się w przypadku przemysłu), m.in. ze względu na trochę zapomniany po-pandemiczny popyt.

 

Najważniejszym punktem dnia będą jednak dane z amerykańskiego rynku pracy za maj

Oczekiwany jest wzrost zatrudnienia o 350 tys. osób (poprzednio +428 tys.), spadek stopy bezrobocia z 3,6% do 3,5% i wciąż wysoka dynamika płac (0,4% m/m wobec 0,3% m/m poprzednio). Z uwagi na stabilnie wysoką liczbę wakatów w gospodarce (patrz przedwczorajsze dane JOLTS), chłodzenie zatrudnienia przebiegać może w głównej mierze kanałem niedostatecznej podaży pracowników. To z kolei powinno utrzymywać wysoką dynamikę płac. Podażowy charakter spowolnienia na razie raczej nie wspiera tezy o nieuchronnych i szybkim słabnięciu konsumpcji. Zobaczmy jednak, co powiedzą dane. Publikacja o 14:30.

 

 

KPO, KPO, czyli właściwie co?

Reklama

Zatwierdzenie Krajowego Planu Odbudowy zbliżało się już od ponad roku. Wydarzyło się jednak dopiero teraz. To duży program i będziemy go analizować prawdopodobnie etapami (czytaj: to nie nasze ostatnie słowo, lecz raczej wstępniak). Na obecnym etapie należy naszym zdaniem zapamiętać trzy fakty. 1) KPO to nie tylko inwestycje, a na pewno nie inwestycje rozumiane wąsko jako infrastruktura lub dobra kapitałowe. 2) Część środków spłynie do Polski po wypełnieniu pewnych zobowiązań legislacyjnych i nie będzie rozliczeniem "faktur", lecz po prostu czymś w formie zaliczki (automatycznie poprawia to finansowanie zewnętrzne i rachunek bieżący). 3) W ramach KPO polski rząd będzie w stanie rozliczyć część poniesionych już wydatków. Z uwagi na fakt, że są one już poniesione, nie wpłynie na rachunki narodowe (środki już "poszły" w PKB). Zmieni natomiast strukturę finansowania rządu (za poniesione wydatki można dostać zwrot) oraz dodatkowo (ponad ''zaliczkę'') poprawi strukturę finansowania zewnętrznego gospodarki (mniejszy deficyt).​

Zachęcamy do zapoznania się z całym tekstem. Staraliśmy się opisać KPO w formie przyjaznej do odbioru, za pomocą prostych porównań i bez nadmiaru szczegółów.

https://makroekonomia.mbank.pl/192774-kpo-o-czym-my-wlasciwie-mowimy 

 

Garść newsów makroekonomicznych

OPEC: Podjęto decyzję o zwiększeniu wydobycia o 648 tys. baryłek dziennie w lipcu i sierpniu. Cena ropy zareagowała ... pozytywnie. Notowania Brent plasują się dziś rano w okolicach 117 dolarów za baryłkę.

USA: Zatrudnienie w sektorze prywatnym, mierzone przez ADP, odnotowało rozczarowujący wzrost. Liczba etatów wzrosła o 128tys. (oczekiwane 300tys.) przy rewizji w dół poprzedniego odczytu. Czy to przypadek, czy sygnał, przekonamy się dziś o 14:30. Kierunek jest z pewnością zgodny z konsensusem prognoz na NFP.

Reklama

Pełne zanurzenie w rynek pracy USA - 1Pełne zanurzenie w rynek pracy USA - 1

USA: Rejestracje nowych bezrobotnych delikatnie spadają. Nie ma kontynuacji odbicia w górę, które zaczęło się kilka tygodni wcześniej.

Pełne zanurzenie w rynek pracy USA - 2Pełne zanurzenie w rynek pracy USA - 2

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama