Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Garść newsów makroekonomicznych: jaki może być rozwój sytuacji polskiej gospodarki?

|
selectedselectedselected
Garść newsów makroekonomicznych: jaki może być rozwój sytuacji polskiej gospodarki?  | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Podsumowanie naszego scenariusza na rozwój wydarzeń w gospodarce w formie wywiadu głównego ekonomisty. W skrócie: pozostajemy uparci w zakresie prognozowania zapewne najwyższej "na rynku" inflacji i najwyższych stóp procentowych. Mamy jednak ku temu powody. Link do wywiadu.

 

 

Masłowska (RPP): obniżki stóp procentowych mogą być możliwe w IV kwartale tego roku. RPP musi mieć pewność powrotu inflacji do celu. Jednocześnie bieżąca inflacja - choć ostatnio spadła - pozostaje wysoka. Nasz komentarz: Nie wiemy co ma sprawić, że RPP uzyska pewność powrotu inflacji do celu właśnie w IV kwartale. Bieżąca inflacja nie ma związku z łatwością powrotu inflacji do celu. Naszym zdaniem tylko spora recesja może wywrócić stolik i faktycznie umożliwić obniżki stóp, ale nikt się jej nie spodziewa. 

Reklama

 

Pojawił się ciekawy wkład w bieżącą dyskusję o polityce banków centralnych. Nie jest niczym nowym, iż banki centralne dysponują tylko selektywnymi narzędziami służącymi do obniżenia zagregowanego popytu w gospodarce. Gdy cykl koniunkturalny jest sektorowo nierówny (obecnie: przemysł słabo, usługi lepiej), a źródła inflacji nie są równo rozłożone, wyhamowanie popytu zagregowanego musi kończyć się wyraźnym pogorszeniem sytuacji w jednych sektorach tylko po to, aby spowolniły też inne. Obecnie generator inflacji jest w rynku pracy i usługach. Zwalniający przemysł w zasadzie niweluje tylko inflację towarową. Konfrontacja jastrzębiości banków centralnych z tendencjami recesyjnymi (przemysł) musi wreszcie doprowadzić do postawienia pytania: dlaczego to jest konieczne i dlaczego właśnie jeden z sektorów musi najbardziej cierpieć. Póki co banki centralne pozostają niewzruszone. Sprężynka jednak się naciąga. Link do wątku na twitterze

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama