Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Garść newsów makroekonomicznych: Fed bez zaskoczenia. Inflacja bazowa w Polsce b. wysoka, ale wygląda... obiecująco

|
selectedselectedselected
Garść newsów makroekonomicznych: Fed bez zaskoczenia. Inflacja bazowa w Polsce b. wysoka, ale wygląda... obiecująco | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

FOMC zdecydował się wczoraj na podniesienie stóp procentowych o 25pb. Rozpoczęcie ograniczania bilansu nastąpi na jednym z kolejnych posiedzeń. Kolejne posiedzenia mogą przynieść nawet bardziej agresywne podwyżki, ale nie obstawiamy wyższej stopy docelowej. Prócz Fed było jednak wczoraj inne życie. Zwracamy uwagę szczególnie na dość obiecujące dane o polskiej inflacji bazowej.

Dziś opublikowana zostanie finalna inflacja w strefie euro (znamy już jednak flasha, który zaskoczył w górę, oczekiwania to 5,8% r/r). Warto śledzić też wystąpienie szefowej EBC C. Lagarde.

Decyzję w sprawie stóp procentowych podejmie Bank Anglii i turecki bank centralny.

W USA poza cotygodniowymi danymi o rejestracjach bezrobotnych, opublikowane zostaną dane o rozpoczętych budowach domów i pozwoleniach na budowę domów oraz dane o produkcji przemysłowej.

 

USA: Fed na autopilocie?

Tak, cykl został rozpoczęty i determinacja do podwyżek stóp jest duża. Z uwagi na niejednomyślność głosowania, mogą się zdarzyć kroki po 50pb i raczej wcześniej niż później. Zmniejszanie bilansu również rozpocznie się wcześniej (maj?). W krótkim terminie ryzyka rozkładają sie w kierunku bardziej agresywnych podwyżek. Nie widzimy jednak powodu, aby obstawiać w tym momencie podniesienie stopy docelowej. Super miękkie lądowanie przedstawione w projekcjach raczej się nie wydarzy (=stopa bezrobocia nie będzie stabilna), ale uważamy że jest duże prawdopodobieństwo stabilizacji inflacji blisko celu nawet przy obecnie oczekiwanej ścieżce stóp.

 

Polska: W inflacji bazowej najgorsze (chyba) za nami

Reklama

NBP opublikował inflację bazową za styczeń i luty (dane za 2 miesiące po zmianach koszyka inflacyjnego). Nie odbiegały one od naszych wczorajszych szacunków formułowanych po danych GUS. Inflacja bazowa za styczeń wyniosła 6,1% r/r, a inflacja bazowa za luty 6,7% r/r. Oznacza to wzrost rocznej dynamiki cen bazowych w porównaniu do grudnia (wówczas 5,3% r/r), ale nie oznacza rozpędzania inflacji bazowej. Do analizowania momentum lepiej nadają się odsezonowane dynamiki m/m. W nich widoczny jest szczyt w styczniu, jednak w większości przypadków impuls gaśnie.

Garść newsów makroekonomicznych: Fed bez zaskoczenia. Inflacja bazowa w Polsce b. wysoka, ale wygląda...obiecująco - 1Garść newsów makroekonomicznych: Fed bez zaskoczenia. Inflacja bazowa w Polsce b. wysoka, ale wygląda...obiecująco - 1

Garść newsów makroekonomicznych: Fed bez zaskoczenia. Inflacja bazowa w Polsce b. wysoka, ale wygląda...obiecująco - 2Garść newsów makroekonomicznych: Fed bez zaskoczenia. Inflacja bazowa w Polsce b. wysoka, ale wygląda...obiecująco - 2

W kwestii prognozy na najbliższe miesiące podtrzymujemy nasze zdanie sformułowane we wczorajszym komentarzu do odczytu inflacji. Inflacja bazowa będzie schodzić ze szczytu, jednak można się spodziewać, że kolejne dopasowania do wyższych cen paliw oraz wyższych cen żywności spowodują, że schodzenie z tego szczytu będzie wydłużone (dłuższy powrót do bardziej umiarkowanych poziomów niż w scenariuszu sprzed wojny). Oczekujemy również, że impuls popytowy ze strony uchodźców będzie dodatkowym elementem wywracającym alokację w gospodarce operującej powyżej produktu potencjalnego (i jeszcze przy rwących się łańcuchach dostaw) za pośrednictwem (wyższych) cen. To jednak generuje całą masę efektów bazowych, które będą widoczne w statystykach rocznej inflacji w 2023 roku.

 

Garść newsów makroekonomicznych

∙ Polska: Niespodzianka w danych z bilansu płatniczego za styczeń. Deficyt na rachunku bieżącym wyniósł 64 mln EUR, przy konsensusowych oczekiwaniach na poziomie 943 mln EUR (my oczekiwaliśmy jeszcze większego deficytu 2,6 mld EUR). Źródłem zaskoczenia jest saldo obrotów towarowych, a konkretniej skala importu. Styczniowy import był znacząco niższy od zarówno naszych jak i konsensusowych oczekiwań. To ostatni odczyt, w którym nie widać wpływu wojny w Ukrainie - ten odbijał się będzie zarówno bezpośrednio (zmniejszony eksport do Ukrainy, Rosji, Białorusi) jak i pośrednio (przez kurs walutowy, czy ceny importu surowców).

Garść newsów makroekonomicznych: Fed bez zaskoczenia. Inflacja bazowa w Polsce b. wysoka, ale wygląda...obiecująco - 3Garść newsów makroekonomicznych: Fed bez zaskoczenia. Inflacja bazowa w Polsce b. wysoka, ale wygląda...obiecująco - 3

Reklama

Garść newsów makroekonomicznych: Fed bez zaskoczenia. Inflacja bazowa w Polsce b. wysoka, ale wygląda...obiecująco - 4Garść newsów makroekonomicznych: Fed bez zaskoczenia. Inflacja bazowa w Polsce b. wysoka, ale wygląda...obiecująco - 4

∙ USA: Pozornie słaby wynik sprzedaży detalicznej za luty powodowany był sporymi rewizjami wyniku za styczeń (rewizja do 4,9% m/m z 3,8% m/m). W lutym odnotowano wzrost o 0,3% m/m (oczekiwano 0,4% m/m), sprzedaż bez samochodów wzrosła o 0,2% m/m (oczekiwano 1% m/m). Choć wynik był poniżej szacunków konsensusu. to ze względu na wspomniane rewizje trudno mówić tu o negatywnej niespodziance (strumień lutowej sprzedaży nie zaskoczył w dół).

Twitter Post

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama