Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Garść newsów makroekonomicznych: członkowie RPP martwią się o złotego (PLN)

|
selectedselectedselected
Garść newsów makroekonomicznych: członkowie RPP martwią się o złotego (PLN) | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Litwiniuk (RPP): "Z kwestią ewentualnych obniżek stóp trzeba było poczekać do listopada. W listopadzie mielibyśmy aktualne analizy tzw. projekcję listopadową, opartą o znane dane dotyczące gospodarki i środowiska prawnego, jakie będzie nam towarzyszyć w 2024 r. To środowisko prawne może mieć decydujące znacznie co do sposobu kształtowania się ścieżki dezinflacji" - powiedział członek RPP w rozmowie z Super Expressem. 

"25 pb. to było wszystko czego się spodziewano, choć moim zdaniem to nie było moment aby schodzić z ówczesnego poziomu stopy referencyjnej. Jest to reakcja (kursu PLN - PAP) na działanie niezrozumiałe, jest to reakcja na w zasadzie nieefektywną komunikację związaną z tym działaniem. Do takiego ruchu należy podmioty, interesariuszy gospodarki przygotowywać. Temu służą konferencje prasowe NBP, temu powinny służyć wypowiedzi poszczególnych członków, aby zbudować narrację, argumentację, aby nie zaskakiwać" - dodał (podajemy za PAPbiznes).

 

 

  • Soboń (MF): "Stabilny złoty jest dla rządu bardzo ważny. Poziom złotego między 4,40-4,60 do euro wspiera eksport, a z drugiej strony spadek inflacji. Polska gospodarka ma silne fundamenty, a rząd pokazał w 2022, że ma narzędzia, m. in. czasowe obniżenie płynności" - napisał wiceminister finansów na Twitterze.

 

Reklama

 

  • Borys (PFR): "Rząd ma instrumenty, które były już skuteczne w 2022 r., w celu dążenia do optymalnego poziomu kursu. Płynność na złotym spadła, co powinno stabilizować walutę" -  P. Borys określił optymalny poziom waluty na 4,4-4,6 do euro, ponieważ "nie jest wtedy zbyt silny dla eksporterów, ale też nie jest zbyt słaby, aby generować presję inflacyjną".

Szczegóły w linku:

 

Zarówno wypowiedź ze strony MF jak i szefa PFR można traktować jako słowne interwencje, które pozwoliły złotemu nieco odetchnąć po ostatnim sporym osłabieniu.

 

  • NBP: Nadwyżka na rachunku bieżącym w lipcu wyniosła 566 mln euro. Oczekiwano dwukrotnie wyższej nadwyżki. Powód zaskoczenia to głównie słabszy niż zakładano import (wynik -8,8% r/r przy oczekiwaniach na poziomie -6,7% r/r). Konsensus w punkt trafił wynik eksportu (1,3% r/r).

 

Reklama

Garść newsów makroekonomicznych: członkowie RPP martwią się o złotego (PLN) - 1Garść newsów makroekonomicznych: członkowie RPP martwią się o złotego (PLN) - 1

Garść newsów makroekonomicznych: członkowie RPP martwią się o złotego (PLN) - 2Garść newsów makroekonomicznych: członkowie RPP martwią się o złotego (PLN) - 2

 

Jak napisał NBP w komentarzu, na obniżenie wartości eksportu m/m wpłynęło "dalsze zmniejszanie się eksportu towarów zaopatrzeniowych oraz dóbr konsumpcyjnych. Po raz pierwszy w tym roku zmniejszyła się również wartość eksportu żywności i dóbr inwestycyjnych. Wzrostowa tendencja utrzymała się natomiast w eksporcie środków transportu. Duże wzrosty zagranicznej sprzedaży ponownie odnotowali eksporterzy samochodów dostawczych, akumulatorów litowo-jonowych, aut osobowych, silników oraz pozostałych części motoryzacyjnych". W przypadku importu natomiast: "podobnie, jak w eksporcie, spadek importu nastąpił w pięciu z sześciu głównych kategorii. Najgłębsze spadki nastąpiły w imporcie paliw oraz towarów zaopatrzeniowych. Duży wpływ na wyraźne zmniejszenie się wartości importu paliw ma spadek ich cen. Jedyną kategorią, gdzie wartość importu była wyższa w porównaniu z 2022 r. były środki transportu. Złożył się na to wzrost popytu na nowe samochody osobowe oraz większe dostawy części motoryzacyjnych związane z rosnącym eksportem tej branży" - podał NBP.

Zobacz także: Zarówno EBC, jak i Fed spauzują? Czy znajdzie się odważny i podejmie się kolejnej podwyżki?

 

Garść newsów makroekonomicznych: członkowie RPP martwią się o złotego (PLN) - 3Garść newsów makroekonomicznych: członkowie RPP martwią się o złotego (PLN) - 3

Reklama

Garść newsów makroekonomicznych: członkowie RPP martwią się o złotego (PLN) - 4Garść newsów makroekonomicznych: członkowie RPP martwią się o złotego (PLN) - 4

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama