Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Garść newsów makroekonomicznych: cel inflacyjny NBP coraz bardziej się oddala

|
selectedselectedselected
Garść newsów makroekonomicznych: cel inflacyjny NBP coraz bardziej się oddala | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Tyrowicz (RPP): "Wszystkie dane, którymi dysponujemy w Narodowym Banku Polskim, wskazują, że nie dochodzimy do celu inflacyjnego do końca roku 2025. Co więcej, wskazują, że nie dochodzimy do górnego pasma odchyleń od celu inflacyjnego do końca 2025 r." - powiedziała członkini RPP w TVN24.

Zapytana, jakie argumenty pojawiły się na ostatnim posiedzeniu Rady, które przemawiałyby za obniżką stóp o 75pb., powiedziała: "Nie padł żaden argument, który by stanowił przesłankę do podjęcia tej decyzji". "Materiały analityczne jednoznacznie wskazywały, że - gdyby je traktować poważnie - to nie ma przesłanek do obniżania stóp procentowych" - dodała (PAP Biznes)

 

 

  • Kotecki (RPP): Mam nadzieję, że to, co się stało ze złotym do tej pory, jest wskazówką, że takie decyzje w sprawie stóp procentowych nie budują wiarygodności banku centralnego - powiedział w rozmowie z dziennikarzami członek RPP. Wyraził również oczekiwanie, że w październiku "będziemy mieć pauzę", jeżeli chodzi o luzowanie polityki monetarnej. Zastrzegł jednak, że "nie od niego to zależy", ale od całej RPP (podajemy za TVN24)

 

 

  • Janczyk (RPP): Poziom stóp proc. odpowiednich dla ok. 18-proc. inflacji zdecydowanie musi być zrewidowany przy inflacji poniżej 10 proc. - napisał w odpowiedzi na pytania PAP Biznes członek RPP Wiesław Janczyk. Jego zdaniem dojście do inflacji 2,5 proc. +/- 1 pp. jest możliwe na przełomie 2024/25 r., a decyzje RPP powinny wyprzedzać cykl spadku CPI. Uważa on, iż obecna wycena złotego do innych walut wydaje się korzystna dla zamówień eksportowych. (PAP Biznes)

  • Polska: Rada Ministrów wzywa Komisję Europejską, aby przedłużyła zakaz importu zbóż z Ukrainy po 15 września br. W przeciwnym wypadku, Polska samodzielnie wprowadzi taki zakaz na poziomie krajowym - poinformowała we wtorek po posiedzeniu rządu Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

  • Polska: Na przetargu zamiany Ministerstwo Finansów sprzedało papiery OK1025, WZ1128, WS0429, DS1033 i WS0447 za 6.772,089 mln zł i odkupiło obligacje DS1023, WZ0124, PS0424, WZ0524 i OK0724 za 6.876,926 mln zł - poinformował resort finansów w komunikacie. (PAP)

  • Strefa euro: Według agencji Reutera, cytując anonimowe źródła, EBC zrewiduje projekcję inflacji na 2024 do powyżej 3%, co zwiększy bodziec do podwyżki stóp podczas wrześniowego posiedzenia (wynik jutro). Jednocześnie projekcja dla wzrostu gospodarczego na ten i przyszły rok ma zostać obniżona. Naszym zdaniem żadna z tych zmian nie powinna stanowić wielkiego zaskoczenia dla uczestników rynku (dotychczasowe dane implikują takowe rewizje). Pytanie w jaki sposób zareaguje na nową projekcję EBC. Nasz bazowy scenariusz zakłada brak zmiana stóp procentowych, choć rynek jest podzielony niemalże po równo kwestii podwyżki o 25pb i jej braku. 

Zobacz także: Wiadomości krajowe: kolejny miesiąc z nadwyżką na rachunku bieżącym?

Reklama

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama