Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Garść newsów ekonomicznych: Inflacyjny piątek

|
selectedselectedselected
Garść newsów ekonomicznych: Inflacyjny piątek | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Przygrywką dla dzisiejszej inflacji będzie polski PMI (9:00), gdzie spodziewamy się spadków. O 10:00 światło dzienne ujrzą liczby, na które czekamy. Uważamy, że inflacja CPI wzrośnie w Polsce z 13,9% do 15,6% (konsensus 15,5%). Eurostat pokaże również liczby dla całej strefy euro. Popołudnie zdominują ankiety PMI z amerykańskiego przemysłu (w różnym wydaniu). Zapraszamy - bez względu na dzisiejsze publikacje - do spojrzenia na najnowsze prognozy krótkoterminowe, czyli na to, co nas jeszcze czeka w polskich danych w tym miesiącu.

Podaliśmy na początku tygodnia przedział inflacji (15,6-16,0%) i się go trzymamy. Tyle tylko, że wybieramy niską liczbę. Skok inflacji generują głównie ceny paliw (+10%) oraz podwyższona ścieżka cen żywności (m/m podobnie jak przed miesiącem). Nie zapominamy o węglu (konwergencja cen różnych sortymentów przy praktycznie zerowych obrotach na składach; mimo wszystko na plus i wciąż na widoczny plus cała energia). Inflacja bazowa rośnie do 9,2%.

Dane inflacyjne zostaną opublikowane także w strefie euro. Do tego dochodzi cały zestaw wyników ankiet PMI w przemyśle. Wstępne odczyty w strefie euro i USA wskazywały na nadchodzące spowolnienie. Również w przypadku polskiego wskaźnika spodziewamy się spadku (do 48,1pkt) - publikacja o 9:00. W podobnym kierunku powinien podążyć również ISM z amerykańskiego przemysłu (publikowany tego samego dnia).

 

Prognozy krótkoterminowe

Poszukiwanie szczytu inflacji w otoczeniu (powoli) słabnącej koniunktury. Tak można podsumować ten miesiąc. Kierunek koniunktury wspomoże kolejna, solidna podwyżka stóp procentowych (+100pb). Stopą 7% RPP "kupi" czas do wrześniowego posiedzenia, kiedy otoczenie gospodarcze będzie dużo słabsze, inflacja w okolicach szczytu, a inwestorzy mniej wybredni względem złotego. Wtedy być może nie będzie już podwyżek lub jedynie symboliczna, kończąca cykl. (Dużo) więcej: https://makroekonomia.mbank.pl/196394-prognozy-krotkoterminowe-lipiec-2022

Reklama

 

Garść newsów ekonomicznych

Niemcy: Liczba osób bezrobotnych w Niemczech nieoczekiwanie wzrosła. Uwaga jednak, to jeszcze nie sygnał gwałtownego pogorszenia się rynku pracy, lecz efekt "wejścia" do systemu rejestracji ukraińskich uchodźców, którzy są gotowi do podjęcia pracy. Co ciekawe, gdy popyt na pracę w Polsce zacznie hamować, a potem spadać (zbliżamy się), również prawdopodobnie zaobserwujemy ten efekt na stopie rejestrowanego bezrobocia. Będzie ona rosnąć szybciej niż "zwykle" z uwagi na fakt, że w rejestracji pojawią się osoby (ostatnio) świeżo zatrudnione.

Twitter Post

USA: Dane o wydatkach i dochodach konsumentów. Dochody przyrosły o 0,5% i poprzedni odczyt został zrewidowany w górę. Wydatki z kolei odnotowały jedynie 0,2% wzrost przy dużej rewizji w dół poprzedniej zmiany (obecne 0,3% vs 0,7% podane wcześniej). Wygląda na to, że nożyce dochodowo-wydatkowe nie spotkają się. Wcześniej po prostu spowolnią wydatki konsumpcyjne (późniejsze spadki dochodu pogłębią hamowanie konsumpcji).

Garść newsów ekonomicznych: Inflacyjny piątek - 1Garść newsów ekonomicznych: Inflacyjny piątek - 1

Garść newsów ekonomicznych: Inflacyjny piątek - 2Garść newsów ekonomicznych: Inflacyjny piątek - 2

Reklama

Raport pokazał też, że inflacja PCE przyspieszyła z 6,3% do 6,4%, lecz w ujęciu bazowym spadła z 4,9% do 4,8%.

Garść newsów ekonomicznych: Inflacyjny piątek - 3Garść newsów ekonomicznych: Inflacyjny piątek - 3

Garść newsów ekonomicznych: Inflacyjny piątek - 4Garść newsów ekonomicznych: Inflacyjny piątek - 4

USA: Po wczorajszych danych (tak obstawialiśmy po ich publikacji i to właśnie się wydarzyło) tracker PKB z FRB Atlanta przekręcił się na minus w II kwartale. Oczywiście to jeszcze nie jest fakt stwierdzony przez urząd statystyczny (w tym przypadku BEA), lecz prognoza, ale gospodarka wyraźnie traci rozpęd i raczej te minusy będą się pogłębiać. Oznacza to, że USA wchodzą w techniczną recesję, która nie zostanie na razie tak zaklasyfikowana przez NBER z uwagi na brak spadku zatrudnienia. Jest to naszym zdaniem temat na kolejne kwartały.

Twitter Post

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama