Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Francuzi przeciwni reformom prawa pracy

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Francja od tygodni boryka się z problemem protestów pracowników. Na 10 października wyznaczono datę strajku generalnego zatrudnionych w najważniejszych sektorach m.in. szkolnictwa, transportu. W obliczu strajku sparaliżowany został ruch lotniczy, działanie szkolnych placówek i szpitali. 

 

Strajk generalny wymierzony jest przeciwko planom rządu. Jak informuje agencja AP, francuski rząd planuje redukcję stanowisk pracy w sektorze publicznym w ciągu najbliższych pięciu lat. Do strajku generalnego wezwało aż 9 związków pracowniczych, które rządowe plany traktują jak drastyczne pogorszenie warunków pracy. Proponowane zmiany w sektorze zatrudnienia nasilają falę protestów, przy tym paraliżując najważniejsze ośrodki sektora. Na największych lotniskach odwołuje się ok. 25% lotów krajowych, jak wynika z informacji AP. Przez protesty, dziś zamknięte są niektóre szkoły.

Już we wrześniu na ulice występowali pracownicy zatrudnieni w szkolnictwie, szpitalach, transporcie i urzędach. Reforma kodeksu pracy, nie sprzyja poparciu politycznemu Emmanuela Macrona. Zapewne, dzisiejszy strajk generalny będzie mieć wpływ na kształtowanie się reform we francuskim prawie pracy, jeśli pod uwagę zostaną wzięte roszczenia zatrudnionych.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Estera Włodarczyk

Estera Włodarczyk

Absolwentka dziennikarstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Interesuje się stosunkami gospodarczo-politycznymi oraz ich wpływem na światową ekonomię.


Reklama
Reklama