Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Francja: Skandal na igrzyskach! Reżyser ceremonii otwarcia Igrzysk tłumaczy się: nie inspirowałem się Ostatnią Wieczerzą

|
selectedselectedselected

Zapytany o kontrowersyjną scenę, która mogła przypominać obraz Ostatniej Wieczerzy, Jolly wyjaśnił, że nie czerpał z niej inspiracji. "Uważam, że to było oczywiste, gdyż przy stole pojawia się Dionizos. Jest on obecny jako bóg świętowania i wina, a także ojciec Sekwany, bogini rzeki," powiedział Jolly w wywiadzie dla BFMTV.

Francja: Skandal na igrzyskach! Reżyser ceremonii otwarcia Igrzysk tłumaczy się: nie inspirowałem się Ostatnią Wieczerzą
Eurosport, screenshot
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

"Chodziło raczej o zorganizowanie wielkiego pogańskiego festiwalu związanego z bogami Olimpu... Olimp - olimpizm," dodał.

Jolly zaznaczył, że jego intencją nie było obrażanie ani szydzenie z czegokolwiek. Pragnął, aby ceremonia była wyrazem pojednania oraz afirmacją wartości republiki.

Gdy zapytano go o inną kontrowersyjną scenę - postać zdekapitowanej Marii Antoniny trzymającej własną głowę - Jolly wyjaśnił, że nie miała ona na celu gloryfikacji narzędzia śmierci, jakim była gilotyna. Scena ta została skrytykowana przez dziennik "Le Figaro" w niedzielnym komentarzu, podobnie jak kilka innych, w tym domniemane odniesienie do Ostatniej Wieczerzy z obrazu Leonarda da Vinci.

Skandal na igrzyskachSkandal na igrzyskach

W sobotę Konferencja Episkopatu Francji (CEF) wyraziła żal z powodu ośmieszania chrześcijaństwa podczas ceremonii otwarcia Igrzysk, nie wskazując jednak konkretnego elementu. Francuskie media wspomniały scenę z części ceremonii zatytułowanej "Świętowanie", w której wystąpiło kilka drag queens. Całość - jak napisał dziennik "Sud-Ouest" - przypominała Ostatnią Wieczerzę. Podobne opinie wyraziły media włoskie.

Reklama

AFP przypomina, że w mediach społecznościowych niektórzy internauci powiązali scenę z ceremonii z obrazem "Uczta bogów". Dzieło to, autorstwa XVIII-wiecznego malarza Jana Harmensza van Biljera, znajduje się w muzeum w Dijon w środkowej Francji.

Relacjonowała z Paryża Anna Wróbel (PAP).

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PAP null

PAP

Polska Agencja Prasowa Spółka Akcyjna – publiczna agencja prasowa, jedyna państwowa agencja informacyjna w Polsce. Zgodnie ze statutem do jej zadań należy uzyskiwanie i przekazywanie odbiorcom rzetelnych, obiektywnych i wszechstronnych informacji z kraju i z zagranicy. Agencja jest także zobowiązana do upowszechniania stanowiska Sejmu, Senatu, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Rady Ministrów, a także umożliwia innym naczelnym organom państwa prezentowanie swoich stanowisk w ważnych sprawach państwowych.


Reklama
Reklama