Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

EBC: Na ostatniej prostej w drodze do obniżek stóp procentowych

|
selectedselectedselected

Zgodnie z przewidywaniami podczas posiedzenia w czwartek 7 marca Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC) pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie, w tym stopę depozytową w wysokości 4,00%. Według zaktualizowanych projekcji Europejskiego Banku Centralnego inflacja HICP w strefie euro zbliży się do wynoszącego 2% celu w drugiej połowie bieżącego roku i pozostanie w okolicach tego poziomu do końca 2026 roku.

EBC: Na ostatniej prostej w drodze do obniżek stóp procentowych
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W ocenie analityków BNP Paribas Markets 360, Rada Prezesów EBC zacznie łagodzić politykę pieniężną na posiedzeniu 6 czerwca, a do końca roku stopy procentowe w strefie euro spadną łącznie o 100pb (stopa depozytowa na poziomie 3,00% na koniec bieżącego roku). Scenariusz ten jest spójny z obecną wyceną rynkową.

Choć na marcowym posiedzeniu Rady Prezesów EBC nie podjęto decyzji w sprawie zmiany wysokości stóp procentowych w strefie euro, to wydaje się, że było ono kolejnym krokiem na drodze ku złagodzeniu polityki pieniężnej w dalszej części roku. Przemawiały za tym zarówno wskazania nowej przygotowanej przez analityków banku centralnego projekcji makroekonomicznej jak i wypowiedzi Prezes EBC Christine Lagarde oraz pozostałych prezesów banków centralnych państw członkowskich.

Według nowych prognoz opartych na przewidywanej przez rynek ścieżce stóp procentowych, inflacja w strefie euro spadnie w drugiej połowie bieżącego roku do 2,2% r/r, a od lata 2025 roku do końca horyzontu prognozy tj. czwartego kwartału 2026 roku będzie znajdować się nawet nieznacznie poniżej wyznaczonego przez EBC 2%-owego celu inflacyjnego. Biorąc dodatkowo pod uwagę przewidywane w tym roku rachityczne tempo wzrostu gospodarczego na poziomie 0,6%, marcowa projekcja EBC stanowi mocną przesłankę za obniżeniem stóp procentowych w strefie euro.

Mimo że póki co europejskie władze monetarne pozostają w trybie czuwania, a Prezes Lagarde wskazała podczas swojej konferencji po marcowym posiedzeniu, że Rada Prezesów wciąż nie jest „wystarczająco przekonana” o trwałym wyhamowaniu inflacji, wydaje się, że decyzja o redukcji stóp procentowych jest tylko kwestią czasu. W tym kontekście Prezes Lagarde podkreśliła, że do czerwca opublikowanych zostanie szereg danych z europejskiej gospodarki, które pozwolą na kompleksową ocenę sytuacji koniunkturalnej.

Rynek odebrał to jako sygnał, że to właśnie czerwiec jest najbardziej prawdopodobnym momentem rozpoczęcia łagodzenia polityki pieniężnej w Europie Zachodniej. Wskazywały na to także wypowiedzi m.in. Prezesa Bundesbanku Joachima Nagela, który stwierdził, że obniżka stóp procentowych jest możliwa przed wakacjami, czy Prezesa Banku Francji Francois Vlleroy de Galhau’a, który powiedział, że cięcie stóp jest bardzo prawdopodobne na wiosnę, zostawiając drzwi otwarte dla złagodzenia polityki pieniężnej jeszcze w kwietniu.

Reklama

Obecnie rynek przypisuje około 15%-owe prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych w strefie euro już na początku drugiego kwartału. Wycenia natomiast, że ruch stóp procentowych w dół w czerwcu jest praktycznie przesądzony.

 

Zobacz także: Bezrobocie w Wielkiej Brytanii - mamy najnowsze dane. Jak reaguje kurs funta (GBP)?

 

ebc na ostatniej prostej w drodze do obnizek stop procentowych grafika numer 1ebc na ostatniej prostej w drodze do obnizek stop procentowych grafika numer 1

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BNP Paribas Biuro Maklerskie

BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.


Reklama
Reklama