Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dziś w kraju i na świecie (poniedziałek, 29 lipca)

|
selectedselectedselected
Dziś w kraju i na świecie (poniedziałek, 29 lipca)
źródło własne
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dziś jest poniedziałek, dwieście jedenasty dzień roku. Wschód słońca o godz. 4.51, zachód o godz. 20.32. Imieniny obchodzą: Marta, Maria, Olaf, Feliks, Teodor oraz Cirzpisława.

# # #

601 lat temu (1423) Król Władysław II Jagiełło nadał Łodzi prawa miejskie.

Reklama

85 lat temu (1939) Z Gdyni do Ameryki Południowej wypłynął w swój pierwszy rejs transatlantyk MS "Chrobry", na jego pokładzie był m.in. Witold Gombrowicz.

82 lata temu (1942) w Krakowie zmarł Wojciech Kossak (ur. 1856), malarz, przedstawiciel nurtu malarstwa historycznego i batalistycznego, współautor "Panoramy Racławickiej"; ojciec malarza Jerzego Kossaka oraz Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Magdaleny Samozwaniec.

80 lat temu (1944) Związek Patriotów Polskich poprzez radio moskiewskie wezwał mieszkańców Warszawy do rozpoczęcia powstania przeciwko Niemcom.

Reklama

76 lat temu (1948) w Londynie rozpoczęły się XIV Letnie Igrzyska Olimpijskie. Polska zdobyła na nich dwa medale - w wadze piórkowej brązowy medal wywalczył bokser Aleksy Antkiewicz, a w Olimpijskim Konkursie Sztuki złoty medal w dziedzinie muzyki otrzymał Zbigniew Turski.

75 lat temu (1949) w Bieżuniu urodził się Jerzy Bończak, aktor scen warszawskich, m.in. odtwórca roli Krzepickiego w serialu "Kariera Nikodema Dyzmy" i inżyniera Maca w serialu "Alternatywy 4".

73 lata temu (1951) prymas Stefan Wyszyński poświęcił odbudowaną po wojnie archikatedrę św. Jana Chrzciciela na wrocławskim Ostrowie Tumskim.

Reklama

57 lat temu (1967) w Paryżu zmarł Aleksander Wat (właśc. Aleksander Chwat, ur. 1900), poeta, prozaik, tłumacz; przedstawiciel polskiego futuryzmu; autor "Ja z jednej strony i Ja z drugiej strony mego mopsożelaznego piecyka", wnikliwą diagnozą komunizmu jest jego "Mój wiek. Pamiętnik mówiony"; redaktor "Miesięcznika Literackiego".

46 lat temu (1978) w Warszawie zmarł Andrzej Bogucki (ur. 1904), aktor, reżyser, piosenkarz. Wystąpił m.in. w filmach "Śluby ułańskie", "Manewry miłosne", "Sprawa do załatwienia"; wykonawca takich przebojów jak "Czerwony autobus", "Jak przygoda, to tylko w Warszawie", "Trzej przyjaciele z boiska", "A mnie jest szkoda lata".

35 lat temu (1989) w czasie obradującego w Warszawie XIII Plenum KC PZPR gen. Wojciech Jaruzelski, wybrany kilka dni wcześniej na urząd Prezydenta PRL, złożył rezygnację ze stanowiska I sekretarza KC PZPR, jego następcą został Mieczysław F. Rakowski.

Reklama

23 lata temu (2001) w Cieszynie zmarł Edward Gierek (ur. 1913), działacz komunistyczny, wieloletni I sekretarz KW PZPR w Katowicach; w latach 1970-1980 I sekretarz KC PZPR.

12 lat temu (2012) w Oświęcimiu zmarł August Kowalczyk (ur. 1921), aktor, reżyser teatralny; więzień niemieckiego obozu Auschwitz, z którego uciekł w 1942 r., żołnierz Armii Krajowej; znany m.in. z ról w serialach "Stawka większa niż życie", "Chłopi" i "Sekret Enigmy".

# # #

Reklama

SPORT

Mecze Igi Świątek z Francuzką Diane Parry oraz Magdy Linette z Włoszką Jasmine Paolini w drugiej rundzie turnieju tenisowego - to najciekawsze wydarzenia w poniedziałek na arenach igrzysk olimpijskich w Paryżu.

23-letnia Świątek na kortach ziemnych w Paryżu czuje się znakomicie, jest triumfatorką wielkoszlemowego French Open w 2020, 2022, 2023 i 2024 roku. W sobotę rozpoczęła olimpijski występ od zwycięstwa nad Rumunką Iriną-Camelią Begu. Jej kolejną rywalką będzie młodsza o rok Parry, 52. w rankingu WTA. Mecz rozpocznie się w samo południe na głównym korcie im. Philippe'a Chatriera. Bezpośrednio po nim zaplanowano szlagierowo zapowiadający się pojedynek gwiazd - Serba Novaka Djokovica z Hiszpanem Rafaelem Nadalem.

Reklama

W południe jako pierwsze na kort Suzanne Lenglen wyjdą Linette i Paolini. Linette w niedzielę półfinalistkę tegorocznego French Open, startującą pod neutralną flagą Rosjankę Mirrę Andriejewą, ale kolejna rywalka jest jeszcze trudniejsza. Mająca polskie korzenie Paolini dotarła w tym roku do dwóch finałów wielkoszlemowych turniejów: French Open, w którym przegrała ze Świątek, i Wimbledonu.

Po południu lub wieczorem Linette i Alicja Rosolska zmierzą się w pierwszej rundzie debla z Ukrainkami Martą Kostiuk i Dajaną Jastremską. Będzie to czwarty mecz na korcie numer 7.

ef/ mhr/

Reklama

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PAP null

PAP

Polska Agencja Prasowa Spółka Akcyjna – publiczna agencja prasowa, jedyna państwowa agencja informacyjna w Polsce. Zgodnie ze statutem do jej zadań należy uzyskiwanie i przekazywanie odbiorcom rzetelnych, obiektywnych i wszechstronnych informacji z kraju i z zagranicy. Agencja jest także zobowiązana do upowszechniania stanowiska Sejmu, Senatu, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Rady Ministrów, a także umożliwia innym naczelnym organom państwa prezentowanie swoich stanowisk w ważnych sprawach państwowych.


Reklama
Reklama