Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dziś w kraju i na świecie (niedziela, 28 lipca)

|
selectedselectedselected
Dziś w kraju i na świecie (niedziela, 28 lipca)
źródło własne
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dziś jest niedziela, dwieście dziesiąty dzień roku. Wschód słońca o godz. 04.49, zachód o godz. 20.34. Imieniny obchodzą: Ada, Marcela, Samson, Tymon i Wiktor.

# # #

566 lat temu (1458 r.) w Gdańsku został zawarty rozejm między Polską a sprzymierzoną z krzyżakami Danią.

Reklama

376 lat temu (1648 r.) w trzydniowej bitwie pod Konstantynowem wojska Jeremiego Wiśniowieckiego pokonały kilkakrotnie silniejsze oddziały kozackie pod dowództwem Maksyma Krzywonosa.

368 lat temu (1656 r.) początek bitwy pod Warszawą, w której wojska szwedzko-brandenburskie odniosły zwycięstwo nad armią króla Jana II Kazimierza.

282 lata temu (1742 r.) w Berlinie Austria i Prusy podpisały traktat kończący I wojnę śląską. Niemal całe terytorium Śląska poza Opawą, Cieszynem, Karniowem i Kłodzkiem stało się częścią Prus.

Reklama

180 lat temu (1844 r.) w Karpaczu odbyło się uroczyste poświęcenie zrekonstruowanej świątyni Wang; zbudowana na przełomie XII i XIII w. w Norwegii świątynia została zakupiona przez króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV i po rozebraniu na części przewieziona najpierw do Szczecina, a następnie do Berlina, skąd ostatecznie w 1842 r. trafiła na Dolny Śląsk.

129 lat temu (1895 r.) w Rzeszowie utworzono Stronnictwo Ludowe (od 1903 r. Polskie Stronnictwo Ludowe), którego prezesem został Karol Lewakowski.

110 lat temu (1914 r.) Austro-Węgry wypowiedziały wojnę Serbii - początek I wojny światowej.

Reklama

102 lata temu (1922 r.) Sejm Ustawodawczy uchwalił ordynację do Sejmu i Senatu.

96 lat temu (1928 r.) w Amsterdamie rozpoczęły się IX Letnie Igrzyska Olimpijskie. Polscy sportowcy zdobyli na nich pięć medali: jeden złoty (Halina Konopacka w rzucie dyskiem), jeden srebrny (drużyna jeździecka w konkursie skoków) i trzy brązowe.

82 lata temu (1942 r.) w warszawskim getcie utworzono pierwszą Żydowską Organizację Bojową (ŻOB), którą 15 października 1942 r. rozszerzono o kolejne ugrupowania; założycielami ŻOB byli m.in. Icchak Cukierman, Cywia Lubetkin, Marek Edelman, Josef Kapłan i Mordechaj Tanenbaum; komendantem ŻOB został Mordechaj Anielewicz.

Reklama

49 lat temu zapadł wyrok w procesie Zdzisława Marchwickiego, "wampira z Zagłębia". Oskarżony o dokonanie 14 zabójstw został skazany na karę śmierci.

40 lat temu (1984 r.) w Los Angeles rozpoczęły się XXIII Letnie Igrzyska Olimpijskie zbojkotowane przez większość państw socjalistycznych, wśród nich PRL.

31 lat temu (1993 r.) pomiędzy Polską i Stolicą Apostolską zawarty został konkordat; Sejm RP ratyfikował go 8 stycznia 1998 r.

Reklama

26 lat temu (1998 r.) w Warszawie zmarł urodzony 29 października 1924 w Lwowie Zbigniew Herbert, pisarz o wielkim dorobku, wyjątkowym autorytecie artystycznym i moralnym; autor m.in. cyklu "Pana Cogito", "Raportu z oblężonego miasta", "Martwej natury z wędzidłem", "Barbarzyńcy w ogrodzie".

24 lata temu (2000 r.) w Katyniu uroczyście otwarto cmentarz polskich i rosyjskich ofiar NKWD.

20 lat temu (2004 r.) do Polski sprowadzono ze Stanów Zjednoczonych urny z prochami dowódcy Powstania Warszawskiego gen. bryg. Antoniego Chruściela "Montera" i jego żony Walerii; urny zostały złożone na cmentarzu wojskowym na Powązkach.

Reklama

6 lat temu (2018 r.) w Bliżowie zmarła Olga Sipowicz "Kora", wokalistka rockowa i autorka tekstów piosenek, w latach 1976-2008 liderka zespołu Maanam. Urodzona 8 czerwca 1951 w Krakowie.

# # #

ZAGRANICA

Reklama

Kandydat opozycji, były dyplomata Edmundo Gonzalez Urrutia jest - według sondaży - faworytem wyborów prezydenckich w Wenezueli. Wyprzedza on o ponad 20 punktów procentowych sprawującego władzę w kraju od 2013 roku Nicolasa Maduro. Gonzalez Urrutia, zgodnie z badaniem ośrodka Delphos, może w niedzielę liczyć na 59,1 proc. głosów, natomiast Maduro na 24,6 proc.

Podczas zakończonej w piątek kampanii wyborczej reżim Maduro podejmował działania utrudniające opozycji start w wyborach, m.in. aresztował ponad 70 polityków i aktywistów na rzecz demokratyzacji bogatej w ropę naftową Wenezueli. Innym wrogim krokiem było zablokowanie kandydatury Marii Coriny Machado, wybranej na kandydatkę opozycji we wstępnym referendum. Jej miejsce zajął Edmundo Gonzalez Urrutia.

# # #

Reklama

SPORT

Magda Linette i Magdalena Fręch, które w piątek zmierzyły się w finale tenisowego turnieju WTA w Pradze, rozpoczną w niedzielę olimpijską rywalizację w Paryżu. Pierwszy mecz rozegrają także polskie siatkarki.

Zaledwie dwa dni po tym, jak Linette pokonała rodaczkę w stolicy Czech 6:2, 6:1 i wywalczyła swój trzeci tytuł w karierze, poznanianka rozpocznie turniej olimpijski od pojedynku z utalentowaną, 17-letnią Rosjanką Mirrą Andriejewą. Mecz powinien rozpocząć się ok. godziny 17, chyba że plany pokrzyżuje aura. Na ok. 19 zapowiedziano starcie Fręch z Bułgarką Wiktorią Tomową.

Reklama

Wtedy już na pewno za sobą pierwszy występ będą miały polskie siatkarki, brązowe medalistki Ligi Narodów. O godz. 13 podopieczne selekcjonera Stefano Lavariniego zmierzą się z finalistkami tego turnieju Japonkami. W środę Polki zagrają z Kenią, a cztery dni później - z Brazylią.

Przed medalową szansą w kajakarstwie górskim może stanąć Klaudia Zwolińska.

mm/ mhr/

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PAP null

PAP

Polska Agencja Prasowa Spółka Akcyjna – publiczna agencja prasowa, jedyna państwowa agencja informacyjna w Polsce. Zgodnie ze statutem do jej zadań należy uzyskiwanie i przekazywanie odbiorcom rzetelnych, obiektywnych i wszechstronnych informacji z kraju i z zagranicy. Agencja jest także zobowiązana do upowszechniania stanowiska Sejmu, Senatu, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Rady Ministrów, a także umożliwia innym naczelnym organom państwa prezentowanie swoich stanowisk w ważnych sprawach państwowych.


Reklama
Reklama