Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dobre wiadomości to złe wiadomości? Podsumowanie najważniejszych wydarzeń tygodnia

|
selectedselectedselected
Dobre wiadomości to złe wiadomości? Podsumowanie najważniejszych wydarzeń tygodnia  | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Ubiegły tydzień zakończył się spadkami na globalnych rynkach. Pomimo dobrych odczytów danych makroekonomicznych rynki obawiały się, że brak większych oznak spowolnienia gospodarczego w USA, które naturalnie chłodziłoby oczekiwania inflacyjne, może przełożyć się na kolejną rundę podwyżek stóp procentowych przez amerykańską Rezerwę Federalną.

 

Najważniejsze wydarzenia gospodarcze i rynkowe:

Najważniejsze dane makroekonomiczne z USA, które pojawiły się w minionym tygodniu to między innymi raport na temat lipcowej sprzedaży detalicznej, która wzrosła o 0,7% w ciągu miesiąca (konsensus zakładał odczyt na poziomie 0,4% m/m). Jest to czwarty z rzędu miesięczny wzrost wskaźnika sprzedaży detalicznej w USA. Poznaliśmy także dane dotyczące produkcji przemysłowej, która wzrosła w lipcu o 1,0%. To zdecydowanie więcej niż oczekiwania konsensusu, które zakładały wzrost o 0,3% i jednocześnie największy miesięczny wzrost produkcji od stycznia. Powyżej oczekiwań znalazł się też indeks Philadelphia Fed (ankieta dotycząca bieżącej aktywności biznesowej), który osiągnął pozytywną wartość po raz pierwszy od roku (zakres odczytów tego indeksu to +/-100), wskazując na wzrost aktywności biznesowej. Odczyt sierpniowy wzrósł do poziomu 12, przekraczając konsensus zakładający odczyt poniżej zera na poziomie -10. Nieco powyżej szacunków znalazły się także dane dotyczące liczby rozpoczętych budów domów w lipcu w USA (1,452 mln vs 1,450 zakładane przez konsensus).

 

W sierpniu niemiecki indeks koniunktury ZEW wzrósł lekko do -12,3 pkt z -14,7 pkt odnotowanych w lipcu, przy oczekiwaniach na poziomie -14,9 pkt. Poprawa nastąpiła przede wszystkim wskutek tego, że większość ankietowanych z optymizmem zakłada, że cykle podwyżek stóp procentowych Europejskiego Banku Centralnego i Rezerwy Federalnej dobiegły końca. Poznaliśmy także dane dotyczące PKB w strefie euro w drugim kwartale, który wzrósł o 0,3% q/q oraz o 0,6% r/r (zgodnie ze wstępnymi odczytami). Największym pozytywnym zaskoczeniem były dane o czerwcowej produkcji przemysłowej w strefie euro, która wzrosła się o 0,5% m/m (przy konsensusie zakładającym stabilizację produkcji w porównaniu do maja), a w ujęciu rocznym spadła o 1,2% r/r przy oczekiwaniach na poziomie -4% r/r. Rozczarowujące były z kolei dane o inflacji w Wielkiej Brytanii, zgodnie z którymi CPI w lipcu wyniosła 6,8% r/r, czyli odrobinę więcej niż oczekiwania na poziomie 6,7% r/r (przy odczycie na poziomie 7,9% r/r w czerwcu). Procesy dezinflacyjne widoczne są zwłaszcza w ujęciu miesięcznym, bowiem ceny obniżyły się 0,4% w porównaniu do czerwca.

Reklama

 

W Polsce kalendarz publikacji makroekonomicznych skupiony był przede wszystkim wokół danych o inflacji i PKB. Zgodnie ze wstępnym odczytem inflacja CPI spadła do 10,8% r/r z 11,5% r/r w czerwcu. Z kolei lipcowa inflacja bazowa, czyli z wykluczeniem cen żywności i energii, obniżyła się do 10,6% r/r (konsensus zakładał odczyt na poziomie 10,7% r/r) z 11,1% r/r w czerwcu. Główny Urząd Statystyczny podał także wstępny odczyt polskiego PKB w drugim kwartale, który spadł o 0,5% r/r (zakładano spadek o 0,3% r/r). W porównaniu do pierwszego kwartału PKB spadł o 3,7% (konsensus zakładał spadek o 2,3% q/q).

Zobacz także: Ten kraj poważnie rozczarował inwestorów! Większość indeksów solidarnie w dół!

 

 Roczny wskaźnik inflacji cen konsumentów (CPI) na tle rocznej dynamiki PKB w Polsce (%)

Dobre wiadomości to złe wiadomości? Podsumowanie najważniejszych wydarzeń tygodnia  - 1Dobre wiadomości to złe wiadomości? Podsumowanie najważniejszych wydarzeń tygodnia  - 1

Źródło: Opracowanie własne PKO TFI na podstawie danych Bloomberg.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.

PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.

Największe towarzystwo zarządzające funduszami detalicznymi. Związane kapitałowo z PKO BP. Przez pierwsze lata działalności funcjonowało pod nazwą PKO / Credit Suisse TFI, w którym do 2010 roku Credit Suisse Asset Management było współwłaścicielem i zarządzającym funduszami. Oferuje zarówno fundusze otwarte, jak i FIZ-y skierowane zarówno do klientów detalicznych, jak i przedsiębiorstw czy jednostek samorządowych. Ma w swojej ofercie szereg produktów systematycznego oszczędzania oraz emerytalnych (IKE, IKZE, PPE, PPK).


Reklama
Reklama